Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Fraport zwiększył w półroczu przychody o ponad 66 proc. Pasażerów wciąż mniej niż w 2019


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2022-08-17 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Fraport zwiększył w półroczu przychody o ponad 66 proc. Pasażerów wciąż mniej niż w 2019
fot. Frankfurt Airport
Przychody grupy Fraport, zarządzającej największym w Niemczech lotniskiem we Frankfurcie nad Menem, wzrosły o 66,3 proc. w okresie od stycznia do końca czerwca bieżącego roku. W całym tym minionym półroczu port Hesji obsłużył 21 mln pasażerów - poinformowano w oficjalnym komunikacie.
– Ludzie są już w stanie i chcą ponownie podróżować w celach wakacyjnych i rekreacyjnych, dlatego obserwujemy silny trend wzrostowy w ruchu pasażerskim w całej naszej grupie. Tylko na macierzystym lotnisku we Frankfurcie spodziewamy się do końca bieżącego roku od 45 do 50 mln podróżnych. To znacznie wyższy poziom niż wcześniej oczekiwaliśmy – podkreślił dr Stefan Schulte, prezes grupy Fraport.

– Poprawiły się również nasze kluczowe operacyjne dane finansowe, nawet nie wliczając publicznych rekompensat za sytuację pandemiczną w Grecji czy na utrzymanie lotniska we Frankfurcie. Głównymi czynnikami wspierającymi rozwój były dobre wyniki portów lotniczych z naszego międzynarodowego portfela oraz pozytywny efekt wynikający ze zbycia udziałów inwestycji w Xi’an, która przyniosła 53,7 mln euro. Niemniej jednak wciąż jesteśmy dalecy od osiągnięcia poziomów z 2019 roku – zaznaczył Schulte.

Popularna Grecja

Niektóre greckie lotniska zarządzane przez grupę Fraport, w tym znajdujące się na wyspach Korfu, Rodos i Santorini, przekroczyły nawet poziomy liczby pasażerów sprzed pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku.

21 mln pasażerów obsłużonych we Frankfurcie nad Menem to jednak wciąż aż o 38 proc. mniej aniżeli od stycznia do końca czerwca 2019 roku. Niemniej podróżnych było więcej o 220 proc. w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Po raz pierwszy od początku pandemii największe lotnisko w Niemczech obsłużyło w czerwcu bieżącego roku prawie 5 mln pasażerów. To poziom 75 proc. odnotowanego w tym samym miesiącu przed trzema laty.

Przychody grupy Fraport wzrosły do poziomu 1,348 mld euro, czyli dokładnie o wspomniane już wyżej 66,3 proc. Zbycie udziałów w chińskiej inwestycji w Xi’an przyniosło dodatkowe 53,7 mln euro. Pozyskane w ten sposób środki zostały ujęte w raporcie jako przychody operacyjne. Zysk przed opodatkowaniem (EBITDA) grupy Fraport wzrósł o 21,8 proc. w odniesieniu do tego samego okresu przed rokiem. Wygenerowano w sumie 408,3 mln euro. 

Wciąż wiele do zrobienia

– Silne i dynamiczne ożywienie w ruchu pasażerskim stawia przed nami poważne wyzwania operacyjne. Niestety skutkuje to również powtarzającymi się opóźnieniami – przyznał Schulte, odnosząc się jednocześnie do ostatnich perturbacji i kłopotów z niedoborem kadr największych lotnisk w Europie.

– Byliśmy w stanie utrzymać stabilną działalność, co podkreśla skuteczność środków, które wdrożyliśmy z naszymi partnerami we Frankfurcie nad Menem. Wciąż pozostaje jednak wiele do zrobienia, zanim ponownie będziemy spełniać nasze własne wymagania jakościowe – podsumował Schulte.

Słabszy sektor cargo

Wolumen obsłużonych ładunków we Frankfurcie nad Menem spadł o 11,5 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku i zamknął się w niespełna milionie ton. Po dobrych wynikach cargo w 2021 roku bieżący spadek można przypisać głównie ograniczeniom przestrzeni powietrznej w efekcie wojny w Ukrainie, a także skutkom restrykcji wprowadzonych w Chinach w ramach strategii "zero-Covid".

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Frankfurt nad Menem: 1,78 mln pasażerów w czerwcu. Cargo lepsze niż w 2019 roku

Infrastruktura i lotniska

Frankfurt nad Menem: 1,78 mln pasażerów w czerwcu. Cargo lepsze niż w 2019 roku

Rafał Dybiński 13 lipca 2021

Frankfurt: Rekordowy kwiecień w cargo, pasażerów mniej o 84 proc.

Infrastruktura i lotniska

Frankfurt: Rekordowy kwiecień w cargo, pasażerów mniej o 84 proc.

Rafał Dybiński 17 maja 2021

Frankfurt: Lufthansa wdroży na długie trasy cztery A350-900

Infrastruktura i lotniska

Frankfurt: Lufthansa wdroży na długie trasy cztery A350-900

Rafał Dybiński 14 października 2020

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5