Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Eurostat: Polska na trzecim miejscu wzrostów pasażerskich w UE


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-12-12 11:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Polski Instytut Ekonomiczny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Eurostat: Polska na trzecim miejscu wzrostów pasażerskich w UE
fot. Pixabay
Kończy się rok 2019, ale dopiero teraz ukazała się publikacja Eurostatu podsumowująca rok 2018 w lotnictwie cywilnym na Starym Kontynencie. Dane przytacza Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym numerze swojego Tygodnika Gospodarczego.
Urząd Statystyczny Unii Europejskiej podaje, że w 2018 roku z lotniczych usług transportowych skorzystało 1,1 mld obywateli Unii. To o blisko 63 mln pasażerów więcej niż w 2017 roku. Oznacza to 6-procentowy wzrost, licząc rok do roku. Jednak szerze spojrzenie pozwala pełniej zobrazować niesamowity rozwój lotnictwa cywilnego na terenie Wspólnoty. Od 2010 roku liczba osób korzystających z podniebnych podróży zwiększyła się aż o blisko 43 proc. Często słychać hasło „Latanie stało się powszechne” – jak widać z przytoczonych danych, nie jest to czcze gadanie.

Czołowa piątka krajów pod względem liczby pasażerów (Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Francja i Włochy) nie zmieniła się od 2017 r. i obsłużyła 93 proc. wszystkich pasażerów Unii Europejskiej. Polska znajduje się w czołówce państw z największym przyrostem liczby pasażerów. Z wynikiem 16,1 proc. znalazła się na 3. miejscu w UE za Litwą i Słowacją. Jak więc widać, nasz region Unii jest obszarem największych wzrostów. Warto zauważyć, że na znajdującej się poza strukturami zjednoczonej Europy Ukrainie liczba podróżnych zwiększyła się w 2018 roku aż o 25 proc. Głód latania w dawnych demoludach jest więc głównym czynnikiem napędzania wzrostów w całej Europie. 

Lotniska w Polsce obsłużyły 43,7 mln pasażerów w 2018 r. wobec 37,7 mln pasażerów rok wcześniej. Polska również zanotowała wzrost o 16,8 proc. w stosunku do 2016 r., ale nie wystarczyło to wtedy, aby znaleźć się na podium. Królowały wówczas Słowenia, Luksemburg, Estonia i Bułgaria. Najważniejsze jednak, że w zeszłym roku udało się w końcu osiągnąć wynik powyżej 1 współczynnika mobilności. Dla porównania na Wyspach wynosi on około 4, w Niemczech zaś 3.

Wśród 30 największych portów lotniczych w Europie drugi najwyższy wzrost pasażerów zanotowało lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie (+12,8 proc.), które obsłużyło niemal 16 mln pasażerów. Największe polskie lotnisko nie pierwszy raz znajduje się na podium wzrostu. W 2017 r. zanotowało wzrost o 22,7 proc. w stosunku do 2016 r., co dało wówczas 1. miejsce w UE. 

W 2018 r. największy wzrost liczby pasażerów zanotował port lotniczy Liszt Ferenc w Budapeszcie (+13,6 proc.). Największym portem lotniczym pozostał London-Heathrow, który w 2018 r. obsłużył 80 mln pasażerów. Na dalszych miejscach znalazły się porty lotnicze Roissy-Charles de Gaulle (Paryż) oraz Schiphol (Amsterdam). Struktura kierunków lotów w Polsce jest podobna jak w 2017 r. Najwięcej pasażerów podróżuje w obrębie Unii Europejskiej. W takich lotach bierze udział 72 proc. wszystkich pasażerów. Na drugim miejscu znajdują się loty poza granice Unii Europejskiej, które zabierają 24 proc. pasażerów. Najmniej, 4 proc. pasażerów, podróżuje lotami w obrębie kraju.  

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pierwszy lot elektrycznego DHC-2 Beaver

Biznes i przemysł

Pierwszy lot elektrycznego DHC-2 Beaver

Aleksander Domański 12 grudnia 2019

Ryanair otworzy nowe połączenie z Wrocławia

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair otworzy nowe połączenie z Wrocławia

Aleksander Domański 12 grudnia 2019

Już 20 milionów pasażerów na wrocławskim lotnisku

Infrastruktura i lotniska

Już 20 milionów pasażerów na wrocławskim lotnisku

inf. pras. oprac. ad 12 grudnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5