Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Czech Airlines unikną bankructwa


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2021-11-28 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Czech Airlines

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Czech Airlines unikną bankructwa
fot. Alan Lebeda, commons.wikimedia.org, GFDL 1.2
Czech Airlines (CSA), flagowy przewoźnik z Republiki Czeskiej, stracił w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku aż 105 milionów koron czeskich, tj. około 19,5 miliona złotych. Pomimo tego przewoźnik, mający główną bazę na lotnisku w Pradze, polepsza swoją sytuację finansową poprzez spłatę wymaganych należności. Skrupulatne pomniejszanie długu spowodowało, że linia uniknie ogłoszenia bankructwa i do momentu spłaty należnych wierzycielom kwot pozostanie w ogłoszonej w marcu tego roku restrukturyzacji.
Zarządca sądowy, powołany w związku z postępowaniem administracyjnym dla Czech Airlines przez Sąd Miejski w Pradze, stwierdził, że w obecnym momencie nie ma żadnego uzasadnionego powodu, dla którego miałby wprowadzić linię z Czech w stan ogłoszenia bankructwa. Obecnie zarządca jest zadowolony z pracy, jaką linia wykonała przez ostatnie osiem miesięcy, a wyniki zawarte w raporcie finansowym są na odpowiednim poziomie. Uniknięcie ogłoszenia przez linię bankructwa to efekt osiągnięcia satysfakcjonującego przychodu brutto, który pozwolił na spłatę zobowiązań finansowych w całości oraz zaspokojenie wierzycieli.

Sytuacja finansowa

CSA za okres pomiędzy styczniem 2021 a wrześniem 2021 wygenerowała przychód ze sprzedaży w wysokości 522 milionów koron czeskich (96,6 miliona złotych).

Ponadto przewoźnik, należący do sojuszu SKY Team, wzmocnił swoją płynność poprzez sprzedaż wskazanych w raporcie tzw. nadwyżek aktywów. Jednym z takich aktywów były prawa emisyjne. Wszystkie działania doprowadziły do zmiany stanowiska przez zarządcę sądowego, który wskazał, że brak jest w tym momencie podstaw do zamknięcia działalności CSA, jeśli prowadzona działalność przynosi zysk. Oznacza to, że w najbliższym czasie Czech Airlines dalej będzie przewoziła pasażerów.

Pomimo dobrych informacji dochodzących z Pragi, sytuacja ekonomiczna linii pozostaje na słabym poziomie, co wpływa na niepewną przyszłość przewoźnika w dłużej perspektywie czasowej. W tym samym okresie, za który linia pochwaliła się zadowalającym przychodem ze sprzedaży biletów, jak i swoich aktywów, zanotowała również ujemny zysk netto w wysokości 20 milionów złotych.

Problemy finansowe pozostaną

Ciałem odpowiadającym za przejście przez Czech Airlines przez stan restrukturyzacji jest INSKOL. Jest to spółka prawa handlowego, której głównym zakresem działalności jest przeprowadzanie pogrążonych w kryzysie firm przez restrukturyzację, która ma doprowadzić do ciągłego osiągania zysków z działalności.

Zarządca nie zawarł dostatecznych informacji o pomocy dla wierzycieli linii, gdyż końcowy plan restrukturyzacji nie został jeszcze złożony do sądu w Pradze. Wśród wierzycieli w dużym stopniu są klienci, których rezerwacje anulowano, a zwrotów nie dokonano w uregulowanym prawem czasie. Z tego powodu, a także w celu ułatwienia kontaktów z zarządcą, powstał komitet wierzycieli.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Praga: Joga na tarasie widokowym lotniska i 115 miejsc docelowych

Infrastruktura i lotniska

Praga: Joga na tarasie widokowym lotniska i 115 miejsc docelowych

Rafał Dybiński 12 września 2021

Czech Airlines polecą codziennie między Pragą i Moskwą

Pasażer i linie lotnicze

Czech Airlines polecą codziennie między Pragą i Moskwą

Rafał Dybiński 26 sierpnia 2021

 

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

Infrastruktura i lotniska

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

13 sierpnia 2022

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

Pasażer i linie lotnicze

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

13 sierpnia 2022

Hyperloop w Bawarii

Biznes i przemysł

Hyperloop w Bawarii

13 sierpnia 2022

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

13 sierpnia 2022

Emirates zmodernizują 120 samolotów

Biznes i przemysł

Emirates zmodernizują 120 samolotów

13 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5