Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

CPK rozstrzygnęło przetarg kolejowy. Ruszą inwentaryzacje przyrodnicze


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2019-12-03 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
CPK/ Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

CPK rozstrzygnęło przetarg kolejowy. Ruszą inwentaryzacje przyrodnicze
Fot. CPK
Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała sześciu wykonawców w przetargu na wykonanie inwentaryzacji przyrodniczych dla nowych linii kolejowych prowadzących do Portu Lotniczego Solidarność. Szacowana wartość zamówienia to ponad 26 mln zł. Pierwsze umowy będą zlecane w przyszłym roku.
Zamówienie dotyczy wykonania inwentaryzacji przyrodniczych, czyli identyfikacji chronionych, rzadkich lub zagrożonych elementów środowiska na terenach przeznaczonych pod przyszłe inwestycje kolejowe CPK. Jest to jeden z elementów niezbędnych w ramach procedury środowiskowej, która poprzedza wydanie pozwolenia na budowę.

W ramach postępowania do spółki CPK wpłynęło siedem ofert. Zaproponowane przez wykonawców ceny wahały się od 90 zł/ha do 586 zł/ha netto (podane stawki to maksymalne ceny w przeliczeniu na hektar). W postępowaniu wybrano firmy: Multiconsult (90 zł), WYG (95 zł), Daniel Maranda, Asanga, Idom (95 zł), FFP Enviro (99 zł), Mosty Gdańsk (530 zł) i BBF (586 zł).

– Za nami rozstrzygnięcie pierwszego dużego przetargu kolejowego CPK. Spółka podpisze z wykonawcami umowę ramową na pięć lat. Wyselekcjonowane firmy będą każdorazowo brały udział w organizowanych przez CPK zamówieniach cząstkowych. O konkretnym zleceniu na inwentaryzację przyrodniczą w ramach Programu Kolejowego CPK będzie decydowała zaproponowana przez firmę cena – wyjaśnia Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

– W pierwszej kolejności inwentaryzacja przyrodnicza zostanie przeprowadzona na terenie, na którym powstanie 140-kilometrowy odcinek linii dużych prędkości Warszawa – CPK – Łódź. Później inwentaryzacja będzie wykonywana w zależności od bieżących potrzeb inwestycyjnych, w miarę postępu prac związanych z przygotowaniami do budowy kolejnych odcinków – mówi Mikołaj Wild, p.o. prezesa CPK.

Jak podkreśla Piotr Malepszak, członek Zarządu CPK odpowiedzialny za część kolejową CPK, łączny maksymalny obszar inwentaryzacji przyrodniczych objęty umową szacujemy na 220 tys. ha. Zadania mogą być zlokalizowane na terenie całego kraju. Podczas pierwszego etapu badań wykonawcy przeprowadzą prace studialne, a następnie badania terenowe i ekspertyzę przyrodniczą.

Powierzchnia badań zlecana w ramach jednego zamówienia cząstkowego nie będzie mniejsza niż 900 ha. Wynik każdej z przeprowadzonych inwentaryzacji przyrodniczych zostanie załączony do raportu o oddziaływaniu na środowisko. Następnie razem z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej zostanie przedłożony odpowiedniemu Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska (RDOŚ). Kolejne etapy w ramach przygotowań do inwestycji to: uzyskanie decyzji lokalizacyjnej, a później pozwolenia na budowę.

Łącznie w ramach Programu Kolejowego CPK ma powstać 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Każda z kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK składać się będzie z nowych odcinków sieci, które wybuduje spółka CPK, oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury, które znajdują się w gestii PKP PLK. 29 kwietnia br. rząd przyjął rozporządzenie, na mocy którego każdy z nowych odcinków torów, którymi pociągi dojadą do CPK i Warszawy, został włączony do wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK planuje działania ze spółkami Skarbu Państwa

Infrastruktura i lotniska

CPK planuje działania ze spółkami Skarbu Państwa

Red. ed 02 grudnia 2019

CPK: Będzie sieciowa prognoza ruchu kolejowego

Infrastruktura i lotniska

CPK: Będzie sieciowa prognoza ruchu kolejowego

Łukasz Malinowski 02 grudnia 2019

CPK ogłasza konkurs na prezesa i członka zarządu ds. komunikacji

Prawo i polityka

CPK ogłasza konkurs na prezesa i członka zarządu ds. komunikacji

Łukasz Malinowski 28 listopada 2019

 

Lubuska linia 358. Rozkradziona studnia bez dna

Prawo i polityka

Lubuska linia 358. Rozkradziona studnia bez dna

24 września 2022

Fijoł (LOT): 2022 rok nie będzie rentowny

Biznes i przemysł

Fijoł (LOT): 2022 rok nie będzie rentowny

24 września 2022

Kąciki zabaw dla dzieci na lubelskim lotnisku

Pasażer i linie lotnicze

Kąciki zabaw dla dzieci na lubelskim lotnisku

24 września 2022

Vectron pojedzie 230 km/h!

Biznes i przemysł

Vectron pojedzie 230 km/h!

23 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5