Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Rząd chce międzynarodowego konkursu architektonicznego na CPK


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2017-11-30 11:07
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rząd chce międzynarodowego konkursu architektonicznego na CPK
fot. CPK
Zgodnie z rządową Koncepcją o CPK, na początku 2018 r. powinny rozpocząć się prace nad pierwszym etapem studium wykonalności Portu Solidarność, które jednocześnie umożliwią przygotowanie międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną portu – podaje PAP.
Dokładnie 7 listopada rząd przyjął uchwałę ws. „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. Projekt ma na celu realizację węzła transportowego, czyli wielkiego lotniska, połączonego z regionami Polski rozbudowaną i zmodernizowaną siecią kolei. Na sam dokument trzeba było jednak trochę poczekać ze względu na opóźnienie prac nad projektem i stałą nieobecność uchwały w harmonogramie obrad, o czym piszemy tutaj. W połowie września poznaliśmy już lokalizację megalotniska – na miejsce realizacji inwestycji wyznaczona została gmina Baranów koło Żyrardowa. 

Studium w czterech etapach

Jeden z największych portów przesiadkowych w Europie ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Port ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową będzie kosztować ok. 30-35 mld zł.

Harmonogram budowy Portu Solidarność zakłada, że doradcy techniczni przygotują studium wykonalności CPK w czterech etapach. – Równolegle powinny rozpocząć się pilne prace nad przygotowaniem ustawy usprawniającej proces inwestycyjny. Aby projekt mógł zostać wykonany, konieczne jest, aby ustawa została przyjęta i weszła w życie jeszcze w tym roku. W tym roku również powinien zostać wybrany doradca (lub doradcy) techniczny wspierający rząd i powołane przez niego spółki w realizacji przedsięwzięcia – czytamy w Koncepcji, na którą powołuje się PAP. 

Rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną, a zarazem zakończenie drugiego etapu współpracy z doradcą technicznym powinno nastąpić po upływie czterech miesięcy. Następny etap to równoległe prace nad koncepcją architektoniczną prowadzone przez wybraną pracownię we współpracy z doradcą/doradcami technicznymi oraz przygotowanie kolejnego etapu studium wykonalności przez doradcę/doradców technicznych.

Pełnomocnik ds. CPK musi raportować

Ostatni etap prac doradcy będzie realizowany równolegle z tokiem przetargu. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi po zakończeniu postępowania środowiskowo-lokalizacyjnego oraz rozpocznie trwający do 84 miesięcy okres prac budowlano-projektowych, po którym nastąpi dziewięciomiesięczny okres odbiorów i przygotowywania Portu Solidarność do przejęcia ruchu z Lotniska Chopina w Warszawie. Harmonogram zakłada zakończenie prac pod koniec 2026 r.

Pełnomocnik ds. CPK będzie przy tym zobowiązany do przedstawiania Radzie Ministrów nie rzadziej niż raz na pół roku informacji o realizacji przedsięwzięcia,.

Budowa CPK ma zostać ukończona w 2027 roku. Wtedy lotnisko w gminie Baranów przejmie ruch z Lotniska Chopina w Warszawie, które ma zostać zamknięte dla ruchu pasażerskiego i czarterowego. Port będzie mógł natomiast posłużyć samolotom wojskowym.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair Sun: Touroperatorzy nie patrzą przychylnie na Modlin

Biznes i przemysł

Ryanair Sun: Touroperatorzy nie patrzą przychylnie na Modlin

Magdalena Wosińska 29 listopada 2017

Szpikowski: Trzeba skończyć z „kupowaniem pasażerów”

Infrastruktura i lotniska

Szpikowski: Trzeba skończyć z „kupowaniem pasażerów”

Łukasz Malinowski/ Roman Czubiński 30 listopada 2017

Dlaczego Stanisławów jest najlepszą lokalizacją dla CPK

Infrastruktura i lotniska

Dlaczego Stanisławów jest najlepszą lokalizacją dla CPK

mt 28 listopada 2017

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5