Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

CPK ma pomysł na przyspieszenie prac. Będą zmiany ustawowe?


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2019-10-22 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy/ CPK

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

CPK ma pomysł na przyspieszenie prac. Będą zmiany ustawowe?
Lotnisko w Monachiumfot. Flughafen München GmbH
Harmonogram prac nad centralnym megalotniskiem jest bardzo napięty. Spółka szuka więc rozwiązań, które mogłyby je przyspieszyć. Jednym z pomysłów jest rozpoczęcie prac przygotowawczych w ternie od razu po uzyskaniu decyzji lokalizacyjnej. To będzie jednak wymagało zmian w obowiązujących przepisach.
– Już dziś zidentyfikowaliśmy ryzyka prawne, z którymi spółce CPK przyjdzie zmierzyć się podczas projektowania i budowy. Jednym z kluczowych zagadnień jest rozpoczęcie przez nas na terenie przyszłego lotniska prac ziemnych jeszcze przed otrzymaniem pozwolenia na budowę dla całej inwestycji. Chodzi nam w szczególności o moment przed uzyskaniem pozwolenia dla głównego terminalu, który od strony projektowej będzie najbardziej skomplikowaną częścią CPK – mówi Konrad Majszyk, dyrektor PR i komunikacji w CPK.

W ocenie spółki prace ziemne powinny wystartować, kiedy tylko będą znane ogólne parametry budynków i elementów infrastruktury w ramach CPK, ale jeszcze przed przygotowaniem szczegółowych projektów. – Jeśli się uda, będzie to oznaczało znaczną oszczędność czasu i pieniędzy – podkreśla Majszyk.

Z tego punktu widzenia problemem jest obowiązujące prawo budowlane uznaje niwelację terenu za element prac przygotowawczych. Oznacza to, że podjęcie prac wymaga sporządzenie kompletnego projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę, w tym przypadku całego lotniska. W przypadku ewentualnych odwołań, moment rozpoczęcia prac przygotowawczych dodatkowo odsunie się w czasie. CPK mogłoby wstępować o odrębne pozwolenia na budowę poszczególnych obiektów (np. dróg startowych), ale wtedy prace ziemne mogłyby być prowadzone tylko dla obiektów z uzyskanymi pozwoleniami, a nie całego lotniska.

Spółka uznała, że w tym zakresie warto byłoby powalczyć o zmiany obowiązujących przepisów, tak aby pozwoliły ona na rozpoczęcie prac przygotowawczych takich jak niwelacja terenu bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. – Propozycje zmian w otoczeniu prawnym inwestycji zarekomendujemy jako CPK dla Pełnomocnika rządu ds. CPK Mikołajowi Wildowi.
W tej chwili priorytetem spółki jest planowanie lotniska (przygotowanie master planu CPK) oraz rozpoczęcie postępowań środowiskowych i badań terenowych – informuje przedstawiciel spółki.

Dodaje przy tym, że takie rozwiązania prawne już funkcjonują. Wykonanie prac przygotowawczych przed uzyskaniem formalnego pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych przewiduje np. tzw. specustawa jądrowa (Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących).


Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Malepszak: Przywracamy do życia projekt linii Y do CPK [Wideo]

Infrastruktura i lotniska

Malepszak: Przywracamy do życia projekt linii Y do CPK [Wideo]

Emilia Derewienko 21 października 2019

CPK: Kolejna faza rozmów z przewoźnikami

Prawo i polityka

CPK: Kolejna faza rozmów z przewoźnikami

Łukasz Malinowski 20 października 2019

Milczarski: Sieć kolejowa do CPK w 2029. „Rok 2027 nigdy nie był terminem ostatecznym”

Infrastruktura i lotniska

Milczarski: Sieć kolejowa do CPK w 2029. „Rok 2027 nigdy nie był terminem ostatecznym”

Emilia Derewienko, współpraca: Łukasz Malinowski 16 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5