Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

CPK: Jaka linia kolejowa do Zamościa, Bełżca i perspektywicznie na Ukrainę?


Wstecz Dalej

Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-01-20 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

CPK: Jaka linia kolejowa do Zamościa, Bełżca i perspektywicznie na Ukrainę?
fot. PKP PLK
Jeden z szeregu ogłoszonych przez CPK przetargów dotyczy opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla budowy linii kolejowych nr 54 Trawniki – Krasnystaw i 56 Wólka Orłowska – Zamość – Tomaszów Lubelski – Bełżec (w sumie 89 km). Ich celem jest poprawa skomunikowania południowej części województwa lubelskiego oraz utworzenie w perspektywie międzynarodowego korytarza transportowego w kierunku Rawy Ruskiej i Lwowa. Wśród wariantów znajduje się budowa tunelu pod Zamościem.
Przedmiotem zamówienia jest opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla budowy dwóch nowych tras kolejowych w województwie lubelskim, poprawiających dojazd do Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego. Celem opracowania jest przygotowanie dokumentacji, wraz ze wskazaniem rekomendowanego przebiegu linii kolejowej, w zakresie koniecznym do prowadzenia działań w kolejnych etapach procesu inwestycyjnego.

Efektem projektu ma być stworzenie niezawodnego połączenia południowej części województwa lubelskiego, a także walka z wykluczeniem transportowym. Nowa linia miałaby poprawić dojazd z Lublina do Krasnegostawu, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego, poprawiając też atrakcyjność turystyczną regiony. Trasa byłaby elementem perspektywicznego międzynarodowego korytarza transportowego w kierunku Rawy Ruskiej i Lwowa.

Linia nr 54 miałaby prowadzić od punktu włączenia w linię nr 7 między przystankami Biskupice i Trawniki do linii kolejowej nr 69 w okolicach nowej stacji Krasnystaw Miasto. Natomiast linia 56 prowadziłaby od punktu włączenia w linię kolejową nr 69 w okolicy nowej stacji Wólka Orłowska do stacji Bełżec na linii kolejowej nr 69, będącą nowym połączeniem kolejowym łączącym m.in. miasta Zamość i Tomaszów Lubelski. Projekt zakłada wykorzystanie infrastruktury PKP PLK na linii nr 69 na odcinku Krasnystaw Miasto – Wólka Orłowska. Ponadto nowa trasa będzie stykać się z liniami kolejowymi nr 65 i 72 w rejonie miasta Zamość oraz nr 69 na stacji Bełżec.

Założono ruch mieszany – pasażerski i towarowy, obsługę pociągów towarowych o długości do 750 m oraz zasilanie 3 kV DC. Prędkość projektowa dla pociągów pasażerskich na liniach 54 oraz 56 to – w zależności od wariantu trasowania - to 200 lub 250 km/h, a dla pociągów towarowych 100 lub 120 km/h. W rejonie miasta Zamość część przebiegów zakłada przejście pod miastem tunelem wraz z lokalizacją podziemnej stacji pasażerskiej.

Termin składania ofert mija 3 lutego. O wyborze zdecydują cena (70%) oraz doświadczenie personelu (30%). Na realizację przeznaczono 584 dni, czyli nieco ponad 19 miesięcy.

Od listopada do końca roku 2020 spółka CPK ogłosiła postępowania przetargowe na opracowanie Studiów Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowych (STEŚ) dla ośmiu odcinków kolejowych o łącznej długości 701 km. Więcej piszemy o tym tutaj.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Linie lotnicze wspólnie z IATA planują Centralny Port Komunikacyjny

Infrastruktura i lotniska

Linie lotnicze wspólnie z IATA planują Centralny Port Komunikacyjny

inf. pras. 15 stycznia 2021

Jaki węzeł kolejowy przy CPK? Ruszył przetarg na studium

Infrastruktura i lotniska

Jaki węzeł kolejowy przy CPK? Ruszył przetarg na studium

Witold Urbanowicz 04 stycznia 2021

CPK: Rusza przetarg na studium dla linii Katowice – Ostrawa przez Jastrzębie Zdrój

Infrastruktura i lotniska

CPK: Rusza przetarg na studium dla linii Katowice – Ostrawa przez Jastrzębie Zdrój

Witold Urbanowicz 03 stycznia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5