Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

CPK: Będzie sieciowa prognoza ruchu kolejowego


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2019-12-02 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
CPK/ Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

CPK: Będzie sieciowa prognoza ruchu kolejowego
fot. CPK (Zaha Hadid Architects)
CPK opracowuje pierwszą w kraju sieciową prognozę ruchu pasażerskiego uwzględniającą wszystkie środki transportu w tym kolej. Prace realizowane są we współpracy z firmą doradczą WYG International, zakończenie planowane jest w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Będzie to możliwe dzięki prowadzonej rozbudowie istniejącego modelu ruchu PKP Polskich Linii Kolejowych o dodatkowe elementy: port lotniczy między Warszawą i Łodzią, nowe linie kolejowe w ramach Komponentu Kolejowego CPK (tzw. szprychy) i nowe połączenia drogowe potrzebne do obsługi lotniska. Wyniki prognoz pozwolą na określenie efektów realizacji Komponentu Kolejowego CPK, np. wpływu na poprawę dostępności transportowej poszczególnych regionów kraju.

– Międzygałęziowy model ruchu to bardzo istotne narzędzie inżynierskie służące m.in. do planowania inwestycji infrastrukturalnych, w tym inwestycji kolejowych. Pozwala ono między innymi na prognozowanie liczby pasażerów na liniach i stacjach kolejowych oraz określanie liczby pociągów. Zakładamy, że rozwiązania techniczne przygotowywane przez CPK będą „szyte na miarę” – dostosowane do przyszłych potrzeb transportowych. Model umożliwi także oszacowanie jak budowa CPK, skrócenie czasu podróży i włączenie nowych miast do sieci kolejowej wpłynie na zwiększenie liczby pasażerów na poszczególnych liniach kolejowych i w całym systemie transportowym – mówi Konrad Majszyk, dyrektor komunikacji CPK.

Wykorzystywane obecnie narzędzie jest 4-stopniowym modelem międzygałęziowym, a więc obejmującym różne środki transportu, co daje możliwość uwzględniania ich komplementarności. Jednocześnie pozwala na analizy konkurencyjności porównujące transport kolejowy z transportem drogowym czy też lotniczym.

Obecny model ruchu PKP PLK został zbudowany w środowisku PTV VISUM, które jest wykorzystywane przez wielu wiodących przewoźników i zarządców infrastruktury (m.in.: w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii). Model został oparty o ankietowe badanie mobilności transportowej ludności (wywiady z blisko 185 tys. osób). Dokładność wyników była weryfikowana m.in. przez porównanie do rzeczywistych danych o ruchu pojazdów i liczbie pasażerów na kolei.

W pracach nad sieciową prognozą ruchu zaangażowanych jest wiele instytucji - wykorzystane zostały m.in. informacje pozyskane od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o planowanej sieci drogowej, a także założenia rozwojowe PKP Intercity.

– Narzędzie zostanie wykorzystane przy pracach przedprojektowych i projektowych prowadzonych przez CPK, w tym do przygotowania studiów wykonalności dla nowych linii kolejowych. Znajdzie zastosowanie również przy współpracy z przewoźnikami kolejowymi oraz organizatorami transportu (np. samorządami, władzami miast). Co istotne, wykonanie prognoz ruchu za pomocą zaawansowanego modelu ruchu jest też niezbędne do aplikowania o dofinansowanie unijne dla poszczególnych projektów. Sieciowa prognoza ruchu jest kluczowym elementem analizy kosztów i korzyści, która pozwoli na wybór efektywnych ekonomicznie wariantów inwestycyjnych w ramach Komponentu Kolejowego CPK – podkreśla Majszyk.

Sieciowa prognoza ruchu obejmie cały kraj, wszystkie środki transportu i wszystkie linie kolejowe – także te, które będą budowane w ramach CPK.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK planuje działania ze spółkami Skarbu Państwa

Infrastruktura i lotniska

CPK planuje działania ze spółkami Skarbu Państwa

Red. ed 02 grudnia 2019

Horała: CPK w ciągu 10 lat

Prawo i polityka

Horała: CPK w ciągu 10 lat

Aleksander Domański 29 listopada 2019

CPK ogłasza konkurs na prezesa i członka zarządu ds. komunikacji

Prawo i polityka

CPK ogłasza konkurs na prezesa i członka zarządu ds. komunikacji

Łukasz Malinowski 28 listopada 2019

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5