Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Chorzewski: Lotniska regionalne w ofensywie


Wstecz Dalej

Autor:

Leszek Chorzewski

Data publikacji:
2019-12-31 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
instytutstaszica.org

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Chorzewski: Lotniska regionalne w ofensywie
fot. Barta Media Group
Kończący się rok jest dobrym sygnałem dla polskiego rynku lotniczego. Mimo problemów związanych m.in. z awariami Boeingów czy upadłością jednego z największych tour-operatorów polskie lotniska wciąż odnotowują wzrosty, a szczególnie istotne dla rozwoju branży będą plany rozwojowe portów regionalnych. Rok 2019 okazał się także przełomowy dla lotniska Warszawa/Modlin, który po raz pierwszy w historii zaczął realizować całosezonowe loty czarterowe.
W 2018 roku polskie lotniska obsłużyły ponad 46 mln pasażerów, z czego za 61% odpowiadały porty regionalne. W tym roku ten wynik będzie jeszcze lepszy, a w ciągu najbliższych lat, aż do otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego to lotniska regionalne będą odpowiadały za obraz rynku lotniczego w Polsce. Lotnisko Chopina w ciągu kilku najbliższych lat wyczerpie swoją przepustowość, a lotniska regionalne dalej będą się rozwijać.

Jednak by móc się rozwijać potrzebne są inwestycje, a te przez rosnącą skalę roszczeń i odszkodowań za hałas lotniczy z tytułu Obszaru Ograniczonego Użytkowania stoją pod znakiem zapytania. W 2019 roku nie doszło też do Brexitu, który mógł negatywnie wpłynąć na naszą branżę w Polsce, ale w przyszłym roku, wg zapowiedzi Borisa Johnsona już nie da się od tego uciec, a trzeba pamięć, że co czwarty pasażer lotnisk regionalnych leci w kierunku wysp brytyjskich.

Za 10 lat planuje się start Centralnego Portu Komunikacyjnego, a jego siła i możliwości będą zależne od kondycji całej branży, a przede wszystkim lotnisk regionalnych, bo tylko one mogą wytworzyć odpowiedni wolumen podróżnych i utrzymywać zainteresowanie naszym rynkiem przez linie lotnicze. Warto pamiętać, że sieć lotnisk odpowiada za prawie 4% polskiego PKB, co i tak jest poniżej średniej europejskiej.  Wsparcie inwestycji i rozwoju lotnisk regionalnych jest więc bezwzględnie potrzebne, ponieważ bez tego CPK nie będzie mógł efektywnie wystartować, straci na tym polska gospodarka i cały plan zrównoważonego rozwoju, którym kieruj się obecny rząd. Straci też LOT, który planuje swój dynamiczny rozwój właśnie na CPK. Lotniska regionalne muszą zatem absorbować  zwłaszcza wzrosty ruchu niskokosztowego, by nie zapchał on przestrzeni rozwojowej dla naszej narodowej linii.

Wg Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych – ACI prywatni inwestorzy patrzą już tylko na lotniska, obsługujące powyżej 5 mln pasażerów rocznie, ponieważ zdaniem prywatnych inwestorów tylko przyszłość takich lotnisk jest stabilna. Obecnie w Polsce takie wyniki osiągają tylko 2-3 lotniska regionalne. Ale 5 mln jest w ciągu najbliższych 10 lat w zasięgu kolejnych 3-4 polskich lotnisk w tym Modlina, ale do tego potrzebne są odważne decyzje, inwestycje i zmiany w prawie, które wesprą rozwój portów.

Zgodnie z analizami ekspertów z portalu Pasażer.com za 10 lat sytuacja na samym Mazowszu będzie szczególna i może się skomplikować, ponieważ mimo budowy nowego lotniska w Radomiu zabraknie przepustowości dla prawie 4 mln pasażerów. Wyliczenie zakłada, że przez 10 lat nie będzie porozumienia w sprawie rozwoju Portu Lotniczego Warszawa/Modlin, a z lotniska w Radomiu będzie korzystało ponad 3 mln pasażerów rocznie. Pokazuje to, że nie ma możliwości utrzymania rozwoju rynku lotniczego na Mazowszu na obecnym poziomie bez rozwoju modlińskiego lotniska.

A rok 2019 był wyjątkowy dla Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. W sezonie Lato 2019 rozpoczęły się pierwsze w historii lotniska całosezonowe loty czarterowe realizowane przez wiodących na rynku polskim touroperatorów: TUI Poland, Nowa Itaka, Grecos Holiday i Coral Travel Poland. Przyszłoroczny sezon letni na Lotnisku Warszawa/Modlin będzie też niezwykle interesujący dla naszych pasażerów. Nie tylko pojawią się nowe kierunki czarterowe, ale w ramach harmonijnego rozwoju naszej siatki połączeń zwiększamy liczbę kierunków do rekordowej liczby 51 kierunków. Dodatkowo częstotliwość lotów na kierunkach najbardziej popularnych, takich jak Dublin, Edynburg i na Ukrainę znacząco wzrośnie. Lotnisko Warszawa/Modlin od lat pozostaje portem pierwszego wyboru dla mieszkańców Mazowsza i północno-wschodniej Polski, a także szerokiego spektrum turystów z całej Europy. Chcemy ten fakt dodatkowo wzmocnić. W przyszłym roku przebudujemy też strefę odlotową terminala. Sprawi to zdecydowaną poprawę komfortu zakupów, powiększy się strefa gastronomiczna, podwoi się liczba toalet. Spodziewamy się większego ruchu czarterowego, a to musi zmienić obecny terminal i w miarę możliwości poprawi wygodę pasażerów. Zasadnicza jednak zmian możliwa jest jednak dopiero po rozbudowie, do której mam nadzieję, dojdzie.

Jest to komentarz Leszka Chorzewskiego p.o prezesa zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, który ukazał się na stronie Instytutu Staszica.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Trwa pogram inwestycyjny w Katowice Airport. Powstaje m.in. centralna wartownia

Infrastruktura i lotniska

Trwa pogram inwestycyjny w Katowice Airport. Powstaje m.in. centralna wartownia

Emilia Derewienko 02 grudnia 2019

Regionalne porty lotnicze zyskują na znaczeniu. Ich pozycji nie zagrozi nawet CPK

Infrastruktura i lotniska

Regionalne porty lotnicze zyskują na znaczeniu. Ich pozycji nie zagrozi nawet CPK

Red. ed 29 października 2019

Grecja: Do 2021 r. zakończy się modernizacja 14 lotnisk regionalnych

Infrastruktura i lotniska

Grecja: Do 2021 r. zakończy się modernizacja 14 lotnisk regionalnych

Justyna Urbaniak 23 października 2019

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5