Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Bydgoszcz: Większa elastyczność pracy portu i optymalizacja kosztów


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-01-20 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Port Lotniczy Bydgoszcz/ Rynek Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bydgoszcz: Większa elastyczność pracy portu i optymalizacja kosztów
fot. Bydgoszcz Airport
Port Lotniczy Bydgoszcz SA zakończył wyjątkowo trudny dla branży rok. Z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 znacznie zmniejszyła się liczba podróżnych, ale pojawiły się nowe kierunki i inwestycje, realizowane mimo trudności z restrykcjami. Pierwszy kwartał nowego roku nadal zapowiada się bardzo dynamicznie.
Port Lotniczy Bydgoszcz przez ostatnie lata utrzymywał stabilne i sukcesywne wzrosty wyników, z realnym planem odprawienia niemal pół miliona podróżnych w roku 2020, co potwierdzały dobre wyniki stycznia i lutego. Niestety rządowe rozporządzenie wstrzymujące ruch lotniczy nad Polską na ponad 100 dni, jak i kolejne miesiące z mocnymi restrykcjami w podróżach, uderzyły w statystyki i zniwelowały plany portu. W całym 2020 roku lotnisko obsłużyło blisko 128 tys. pasażerów, czyli 69,9 proc. mniej, niż w roku 2019. W grudniu ubiegłego roku z bydgoskiego portu skorzystało 2841 podróżnych. W roku 2020 zrealizowane zostały 6920 operacje lotnicze, czyli 37,8 proc. mniej, niż w 2019. W grudniu ubiegłego roku odbyło się 126 lądowań i startów.

– To był wyjątkowo trudny rok dla portów lotniczych, przewoźników, całej branży lotniczej, turystycznej i hotelarskiej – wyznał Tomasz Moraczewski, prezes zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA. - Ubiegły rok był nieprzewidywalny i dynamiczny na niespotykaną dotąd skalę. W obliczu obostrzeń w podróżowaniu i niepewnej sytuacji, przewoźnicy zmuszeni byli zawieszać rejsy. Pomimo tego, nasze lotnisko cały czas utrzymywało gotowość operacyjną, obsługując statki wojskowe, medyczne, cargo, rejsy specjalne, loty szkoleniowe, czy samoloty serwisowane przez WZL-2, PWL. Staraliśmy się reagować elastycznie na zmieniającą się sytuację, wdrażać rozwiązania dywersyfikujące przychody i minimalizujące koszty spółki. Dzięki temu oraz ogromnemu zaangażowaniu i zrozumieniu całego zespołu pracowników spółki, mimo trudności, udało się nam zrealizować istotne przedsięwzięcia.

Od stycznia 2020 lotniskowe służby informacji powietrznej AFIS rozpoczęły pracę w ramach wyznaczenia Ministerstwa Infrastruktury, dzięki czemu zwiększyliśmy elastyczność pracy portu i zoptymalizowaliśmy koszty. W okresie letnim zakończyliśmy gruntowną modernizację parkingu, zmieniając całkowicie system obsługi płatności, umożliwiając dokonywanie rezerwacji online. Powitaliśmy też nowe kierunki na płycie naszego lotniska – podkreślił Moraczewski.

Mimo ograniczeń w ruchu uruchomiono z regionalnego portu uruchomiono nowe połączenia. Podróżni już styczniu mogli skorzystać z rejsów czarterowych do Tel Awiwu. W okresie letnim PLL LOT realizował z bydgoskiego lotniska rejsy do Zadaru i Zakynthos, cieszące się dużym zainteresowaniem klientów. W sierpniu wystartowały sezonowe loty Ryanair do szkockiego Edynburga w Szkocji. Wcześniej w maju w Porcie Lotniczym Bydgoszcz lądował jeden z największych na świecie samolotów transportowych Ił-76, z dostawą artykułów sanitarnych z Chin.

– Trudno dziś przewidzieć, jaki będzie rok 2021, ze względu na wciąż zmieniające się okoliczności – zaznaczył Tomasz Moraczewski. – Podejmowanie długofalowych, strategicznych decyzji w obliczu tylu niewiadomych stanowi ogromne ryzyko, dlatego staramy się działać elastycznie. Jesteśmy przygotowani do powrotu pasażerów, wdrożone są wysokie standardy sanitarne i bezpieczeństwa. Zarówno przewoźnicy rejsowi, jak i touroperatorzy, są zainteresowani kontynuowaniem swej oferty lotów z Bydgoszczy. Wszystko zależy jednak od tego, jak szybko zapanujemy nad pandemią. Pracujemy również nad nowymi strategicznymi celami lotniska, które będą dywersyfikowały nasze przychody, a także rozwijały nasz region – podsumował Moraczewski.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Bydgoszcz: Port czeka najtrudniejsza zima w historii

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Port czeka najtrudniejsza zima w historii

Rafał Dybiński 23 listopada 2020

Bydgoszcz: Dążymy do odbudowania siatki połączeń

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Dążymy do odbudowania siatki połączeń

Rafał Dybiński 13 listopada 2020

Bydgoszcz: Rekordowy lipiec. Ponad 47 tys. podróżnych

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Rekordowy lipiec. Ponad 47 tys. podróżnych

inf. pras. oprac. ad 09 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5