Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Brytyjczycy alarmują: Dron może zniszczyć duży pasażerski samolot


Wstecz Dalej

Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2017-10-16 08:31
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Brytyjczycy alarmują: Dron może zniszczyć duży pasażerski samolot
Szyba odrzutowego samolotu pasażerskiego po zderzeniu z dronemFot. Balpa
Brytyjski Departament Transportu (UK Department for Transport) chce zaostrzyć zasady lotów dronami. Urząd sprawdził, co dzieje się z samolotem pasażerskim, w który uderzy bezpilotowe urządzenie. Skutki testów są alarmujące.
Departament chce zaostrzenia przepisów po otrzymaniu rezultatów badań Brytyjskiego Stowarzyszenia Pilotów i Agencji Lotnictwa Wojskowego, które ujawniły, że drony ważące 400 gramów i więcej mogą poważnie uszkodzić oszklenie kabin, zwłaszcza śmigłowców.

– Oszklenie kabin samolotów pasażerskich może wytrzymać zderzenie z 2-kilogramowym dronem przy niewielkiej prędkości charakterystycznej dla lądowania i startu. Jednak w wypadku większej prędkości samolotu, zagrożenie wzrasta, a trzeba pamiętać, że postęp technologiczny pozwala dronom latać wyżej i szybciej. Gorzej znosi zderzenie oszklenie śmigłowców – zauważa Brytyjski Departament Transportu.

Konieczna rejestracja ciężkich dronów


Propozycje zmian zakładają, że drony ważące powyżej 250 gram będą musiały być rejestrowane. Rejestracja jest łatwa – jest to możliwe poprzez specjalną aplikację na smartfony – Drone Assist, z której korzysta już 20 tysięcy Brytyjczyków. Nową regulacją będą testy, które sprawdzą, czy użytkownicy rozumieją brytyjskie regulacje dotyczące bezpieczeństwa lotów. BDT poinformowało, że rozumie zalety i korzyści stosowania dronów, ale podkreśliło konieczność zwiększenia odpowiedzialności użytkowników, w obliczu ich coraz większej popularności.

Przedstawiciele BDT chcą też zintensyfikować prace nad geofencingiem lotnisk, który uniemożliwi korzystanie z dronów w pobliżu lotnisk, a na razie przynajmniej ostrzeże jego użytkownika, że wlatuje w obszar zakazu lotów, także przez aplikację. Urząd zauważył, że niektórzy producenci dronów już tak programują swoje urządzenia, by nie mogły wlecieć w obszar zakazany, jednak rząd chce zapewnić 100% bezpieczeństwa.

"Skutki zderzenia z dronem mogą prowadzić do katastrofy"

Brytyjskie stowarzyszenia pilotów zaalarmowały w trybie pilnym Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego o wynikach eksperymentów. Piloci uważają, że zagrożenie jest dużo większe niż dotąd sądzono, a skutki zderzenia z dronem mogą doprowadzić do katastrofy.

– Testy wykazały, że drony, uderzając w statek powietrzny, mogą wyrządzić znacznie większą szkodę niż ptak. Uważamy, że dalsze pilne działania w celu poprawy bezpieczeństwa w obszarze ruchu powietrznego za niezbędne. Trzeba do tego wykorzystać wszystkie możliwe środki prawne i techniczne – piszą lotnicy, dodając, że skutki wpadnięcia drona w silnik odrzutowy lub rotor helikoptera mogą być jeszcze gorsze.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak drony mogą pomagać w ratowaniu ludzi?

Biznes i przemysł

Jak drony mogą pomagać w ratowaniu ludzi?

Roman Czubiński 25 września 2017

Bezzałogowce: Jak zapewnić bezpieczeństwo, by nie przeregulować rynku?

Prawo i polityka

Bezzałogowce: Jak zapewnić bezpieczeństwo, by nie przeregulować rynku?

Roman Czubiński 22 września 2017

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5