British Airways zdecydowały nagle, bez wcześniejszych informacji, o zaprzestaniu obowiązywania opcji „Zarezerwuj z pewnością”, która dawała możliwość bezpłatnej zmiany podróży. Taka możliwość została wprowadzona w szczytowym momencie pandemii, aby zachęcić podróżnych do rezerwacji biletów pomimo niepewności, czy uda im się polecieć. Posunięcie brytyjskiego przewoźnika może sygnalizować spory wzrost popytu w lotnictwie komercyjnym i brak konieczności stosowania takich zachęt.
British Airways po raz pierwszy wprowadziły tę politykę na początku marca 2020 roku, ponieważ obawy dotyczące nowego koronawirusa rosły i wywoływały panikę wśród potencjalnych podróżnych. Program „Zarezerwuj z pewnością” umożliwiał pasażerom rezerwację biletów lotniczych z wyprzedzeniem, a w przypadku zmiany planów lub nowych ograniczeń podróży, anulowanie lub zmianę terminu biletów bez dodatkowych opłat. W przypadku zmiany daty lub godziny rejsów, podróżny ponosił koszt różnicy taryfy.
Pasażerowie mogli również odwołać swoje loty do 1 h przed wylotem i otrzymać zwrot pieniędzy w postaci elektronicznego vouchera, który można było wykorzystać w późniejszym terminie na dowolnej trasie, pod warunkiem zakończenia całej podróży do 30 września 2023 roku. British Airways usunęły jednak taką możliwość. Pasażerowie, którzy zarezerwowali bilety przed północą 7 czerwca, nadal będą mogli skorzystać z tej polityki, pod warunkiem, że cała podróż zakończy się 30 września 2022 roku lub wcześniej.
Aktualna polityka
Podróżnym British Airways może trochę potrwać, zanim zaakceptują nowe, lecz stare, zasady bilety bezzwrotne oznaczają teraz tylko to: bezzwrotne. Ponadto w przypadku przesiadek, oprócz różnicy w cenie nowego lotu, doliczana będzie opłata za przesiadkę. Loty zarezerwowane za pomocą programu lojalnościowego Avios można anulować do 24 godzin przed wylotem za jednorazową opłatą w wysokości 35 funtów brytyjskich za pasażera. Wcześniej nie było żadnych opłat za anulowanie rezerwacji Avios, a anulowania można było dokonać do godziny przed planowaną godziną odlotu.
Postpandemiczne podróże lotnicze
Po wprowadzeniu zasady darmowej zmiany biletu przez British Airways w marcu 2020 roku kilku innych przewoźników również wprowadziło podobne systemy rezerwacji, starając się powstrzymać drastyczny spadek nadchodzących przychodów spowodowany pandemią. Były to między innymi Virgin Atlantic, Aer Lingus i Qatar Airways czy Polskie Linie Lotnicze LOT.
Chociaż polityka ta była niezwykle korzystna dla podróżnych, zawsze miała ona charakter tymczasowy i miała zostać zniesiona, gdy zapotrzebowanie pasażerów wystarczająco wzrośnie. Rezygnując ze swojej polityki, British Airways wskazały na „normalną” liczbę pasażerów. Możliwe, że linie lotnicze zauważyły spadek dochodów z biletów w klasie biznes, a podróżni korporacyjni rezerwują „tanie” bilety, ponieważ wiedzą, że mogą otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli zmienią się plany. Ryzyko polega na tym, że zwiększone dochody wynikające z zmuszania osób podróżujących służbowo do powrotu do elastycznych biletów rekompensują utracone dochody osób podróżujących w celach wypoczynkowych, które teraz decydują się na rezerwację biletów gdzieś indziej.
Wydaje się, że problem koronawirusa ucichł w ostatnich miesiącach, a wiele krajów na całym świecie zniosło praktycznie wszystkie ograniczenia dotyczące podróży. Doprowadziło to również do rekordowego wzrostu liczby pasażerów na większości rynków. Jednak wirus nie wydaje się jeszcze chcieć się poddać. W ostatnich dniach notuje się dużą liczbę nowych przypadków w Indiach, co skłoniło krajowy organ regulacyjny do podjęcia surowych działań w przypadku pasażerów naruszających regulacje.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.