Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

British Airways inwestują w fabrykę zrównoważonego paliwa. Nowy napęd od 2022 roku


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2021-02-09 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

British Airways inwestują w fabrykę zrównoważonego paliwa. Nowy napęd od 2022 roku
Fot. Clement Alloing
Linie British Airways zainwestują w pierwszą komercyjną fabrykę LanzaJet Freedom Pines Fuels w Georgii w USA i pozyskają czystsze, zrównoważone paliwo lotnicze. Napęd ma być dostępny do obsługi lotów do końca 2022 roku.
Budowa zakładu w stanie Georgia w USA ma rozpocząć się w tym roku. W zakładzie LanzaJet Freedom Pines Fuels zrównoważony etanol (związek chemiczny, powszechnie mieszany z benzyną w celu zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla) zostanie przekształcony w zrównoważone paliwo lotnicze przy użyciu opatentowanego procesu chemicznego.

Czystszy napęd lotniczy

Paliwo produkowane w fabryce przyniesie redukcję emisji gazów cieplarnianych o ponad 70 proc. w porównaniu z konwencjonalnym paliwem kopalnym do silników odrzutowych. Daje to efekt równoważny z usunięciem z dróg prawie 27 tys. samochodów napędzanych benzyną rocznie. Partnerstwo będzie także obejmowało zaprojektowanie obiektu komercyjnego LanzaJet w Wielkiej Brytanii.

Zrównoważone paliwo lotnicze produkowane przez LanzaJet jest wytwarzane w procesie LanzaJet Alcohol to Jet (AtJ), w którym można wykorzystywać dowolne źródło trwałego etanolu, m.in. etanol wytwarzany z niejadalnych pozostałości rolniczych, takich jak słoma pszeniczna i zanieczyszczenia pochodzące z recyklingu.

Ekologiczny cel British Airways

Korzystanie ze zrównoważonych paliw lotniczych jest jednym z głównych celów British Airways i wpisuje się w zobowiązanie przewoźnika do osiągnięcia zerowej emisji CO2 do 2050 roku. International Airlines Group (IAG), do której należą British Airways, zainwestuje 400 mln dolarów w zrównoważone paliwo lotnicze w ciągu najbliższych 20 lat.

Brytyjskie linie już teraz współpracują z firmą Velocys, zajmującą się technologią zrównoważonych paliw, której celem jest zbudowanie w Wielkiej Brytanii zakładu przekształcania odpadów w odnawialne i zrównoważone paliwo lotnicze. Napęd ma zostać wyprodukowany do 2025 roku.

– Pomimo kryzysu w globalnym lotnictwie, dla naszej przyszłości niezwykle ważne jest, abyśmy nadal zajmowali się zmianami klimatycznymi. Korzystanie ze zrównoważonego paliwa lotniczego ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji przemysłu lotniczego, a partnerstwo z LanzaJet pokazuje postępy, jakie osiąga British Airways w tym kierunku – stwierdził Sean Doyle, dyrektor generalny British Airways.

British Airways działają także w perspektywie krótkoterminowej – linie poprawiły swoją wydajność operacyjną, latając samolotami o mniejszym zużyciu paliwa oraz wdrażając projekty kompensacji i usuwania CO2. Obecnie BA kompensują emisje ze wszystkich lotów na terenie Wielkiej Brytanii i oferują klientom opcję dobrowolnej kompensacji emisji, jeśli podróżują dalej. BA przygląda się także rozwiązaniom technologicznym, takim jak samolot wodorowy o zerowej emisji i technologia wychwytywania dwutlenku węgla.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Tylko 24 samoloty A380 regularnie latają. Co z resztą Super Jumbo?

Pasażer i linie lotnicze

Tylko 24 samoloty A380 regularnie latają. Co z resztą Super Jumbo?

Rafał Dybiński 22 stycznia 2021

British Airways zawieszają połączenia do Polski

Pasażer i linie lotnicze

British Airways zawieszają połączenia do Polski

Emilia Derewienko 19 stycznia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5