Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

MIB: Lokalizacja CPK ma priorytet względem Kolei Dużych Prędkości


Wstecz Dalej

Autor:

Jakub Madrjas, Emilia Derewienko, Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2017-09-06 16:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MIB: Lokalizacja CPK ma priorytet względem Kolei Dużych Prędkości
fot. Port Lotniczy Rzeszów
Decyzja co do ewentualnej budowy Kolei Dużych Prędkości zapadnie do 2020 roku – zapowiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Jak jednak dodał, jeżeli lokalizacja i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego zostaną zatwierdzone, decyzja o KDP zostanie przyspieszona.
Podczas panelu dyskusyjnego, dotyczącego Kolei Dużych Prędkości oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego, wiceminister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Bittel podkreślił, że decyzja dotycząca kształtu KDP w Polsce jest uzależniona od wyboru lokalizacji CPK. – W czerwcu MIB zorganizowało konferencję, która po raz kolejny już rozpoczęła dyskusję na temat Kolei Dużych Prędkości – przypomniał Andrzej Bittel. Jak zaznaczył, takie przedsięwzięcia jak KDP i CPK napędzają gospodarkę i mogą wspomóc rozwój państwa. Podkreślił również, że w dyskusji na temat szybkiej kolei, którą wznowił MIB, nie było głosów przeciwnych inwestycji.

Najpierw lokalizacja CPK

Na jakim etapie jest obecnie ten projekt? – Część dokumentacji planistycznej już jest przygotowana, ale będzie wymagała aktualizacji. Trzeba wziąć pod uwagę nowe uwarunkowania, jak choćby rozwój regionalnych portów lotniczych – podkreślił wiceminister infrastruktury i budownictwa. Kluczowe dla projektu będzie też jego zdaniem to, czy uda się doprowadzić sieć szybkiej kolei do Niemiec i Czech oraz to, gdzie zostanie ustalona lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W rozmowie z portalem „Rynek Lotniczy” Andrzej Bittel zaznaczył, że w przypadku wielopłaszczyznowej inwestycji, jaką jest gigantyczny port lotniczy, priorytet ma ustalenie lokalizacji lotniska. – Łatwiej jest linię kolejową odrobię przesuwać, niż zmienić lokalizację lotniska i postawić je w drugą stronę. Uwarunkowania dotyczące ulokowania lotniska: pogoda, ukształtowanie terenu, róża wiatrów, itp. powodują, że jest o wiele trudniej znaleźć dla niego dobre miejsce. Pociąg, zwłaszcza w terenie nizinnym czy równinnym, jest o wiele łatwiej poprowadzić – stwierdził wiceminister infrastruktury.

Jednocześnie zapowiedział, że decyzja o budowie Kolei Dużych Prędkości ma zapaść do 2020 roku. – Jeżeli zatwierdzona zostanie lokalizacja i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, to odpowiednio przyspieszymy tę decyzję – mówił. Jak jednak podkreślił, budowa tak wielkiej inwestycji jak CPK jest równoważna z rozbudową infrastruktury kolejowej. – CPK musi oznaczać inwestycję w nową infrastrukturę kolejową, ale niekoniecznie w KDP – podkreślił w rozmowie z portalem „Rynek Lotniczy”.

Dwa projekty cywilizacyjne

Również prezes zarządzającej infrastrukturą spółki, PKP Polskie Linie Kolejowe, Ireneusz Merchel potwierdził, że budowa linii KDP Ygrek jest uzależniona od tych czynników. – Przy zaangażowaniu sąsiednich krajów i w połączeniu z Centralnym Portem Komunikacyjnym Ygrek na pewno ma sens – stwierdził.

– KDP to projekt cywilizacyjny dla polskiego kolejnictwa. Myślę, że ostateczny model tej kolei w Polsce będzie mieszany – trochę przypominający Niemcy, gdzie KDP współpracuje z kolejami konwencjonalnymi. Taki model w Polsce pozwoliłby wykorzystać inwestycje prowadzone obecnie – dodał prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. – CPK to pierwsza odpowiedź, która pozwoliła powrócić do koncepcji KDP – podsumował.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Grabarczyk: Wierzę w Centralny Port Komunikacyjny

Infrastruktura i lotniska

Grabarczyk: Wierzę w Centralny Port Komunikacyjny

Jakub Madrjas 05 września 2017

Milczarski: Nie zwlekajmy z CPK. Air Berlin upadły bez Berlin Brandenburg

Biznes i przemysł

Milczarski: Nie zwlekajmy z CPK. Air Berlin upadły bez Berlin Brandenburg

Emilia Derewienko 23 sierpnia 2017

Prezes lotniska w Rzeszowie: Chcemy regularnych połączeń cargo (cz. II)

Infrastruktura i lotniska

Prezes lotniska w Rzeszowie: Chcemy regularnych połączeń cargo (cz. II)

Emilia Derewienko 18 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5