Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Białystok buduje lotnisko. Pas startowy gotowy jesienią


Wstecz Dalej

Autor:

Bartosz Józefiak

Data publikacji:
2018-07-24 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Białystok buduje lotnisko. Pas startowy gotowy jesienią
fot. BIałystok-Krywlany
Już za kilka miesięcy gotowy będzie pas startowy na nowym lotnisku w Białymstoku. Pierwsze samoloty odlecą stąd wiosną 2019 roku.
Białystok celuje w niewielkie lotnisko, które ma głównie obsługiwać ruch dla biznesu. Władze miasta zapewniają, że nie będzie to kolejna przeskalowana inwestycja, taka jak porty w Łodzi czy Radomiu.

Rzecznik magistratu Urszula Mirończuk wyjaśnia, że celem inwestycji jest przygotowanie lotniska lokalnego do pełnienia funkcji lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji (LUPOC) wraz z dostosowaniem infrastruktury do wymogów stawianych przez prawo lotnicze.

Nie będzie to więc klasyczne lotnisko osobowe, z terminalem dla pasażerów i odprawą, tylko port do obsługi samolotów o pojemności do 50 pasażerów i mających zasięg od półtora do dwóch tysięcy kilometrów. Takie samoloty będą w stanie dolecieć do wszystkich europejskich stolic. Urzędnicy liczą, że dzięki temu duży biznes przychylniejszym okiem spojrzy na stolicę Podlasia. Jednym z głównych parametrów przy wyborze lokalizacji inwestycji jest bowiem dostępność portu lotniczego – tak, żeby zarząd firmy ulokowany w innym mieście lub kraju był w stanie szybko dotrzeć z wizytą do swojego oddziału. Regularne połączenia, np. tanich linii, nie są więc marzeniem władz Białegostoku. Bardziej prawdopodobny jest czarterowy ruch turystyczny.

Marszałek pomaga prezydentowi

Na lokalizację inwestycji wybrano niewielkie istniejące już lotnisko w dzielnicy Krywlany. Dziś korzysta z niego Aeroklub Białostocki. Startują tam i lądują szybowce i małe samoloty. Na początku roku rozpoczęła się tam budowa nowego pasa startowego.

– Zgodnie z decyzją środowiskową oraz wydaną przez Wojewodę Podlaskiego decyzją zezwalającą na realizację inwestycji lotniczej na lotnisku Krywlany zakres obecnie wykonywanych robót obejmuje budowę drogi startowej o nawierzchni utwardzonej o wymiarach 1350 m na 30 m, drogi startowej o nawierzchni trawiastej oraz płyty do zawracania samolotów, drogi kołowania i płyty postojowej. Powstanie także niezbędna, podstawowa infrastruktura techniczna, oświetlenie oraz strefa lądowania skoczków spadochronowych – informuje Urszula Mirończuk.

Na budowę portu składają się razem: władze miasta i samorząd województwa. W czerwcu marszałek przekazał miastu na budowę 16 milionów złotych. Magistrat dołoży pozostałą część, czyli ponad 30 milionów złotych. Inwestycja powinna być gotowa jesienią 2018 r.

Na razie skromnie

Jednak sam pas startowy nie wystarczy, by z Białegostoku odlatywały samoloty. – Kolejnym planowanym krokiem po oddaniu pasa startowego będzie zaprojektowanie i budowa infrastruktury towarzyszącej związanej z zabezpieczeniem prawidłowego funkcjonowania i rozwoju lotniska – dodaje Urszula Mirończuk. – Koniecznym i integralnie powiązanym działaniem jest również przeprowadzenie stosownych procedur w celu uzyskania wszystkich przewidzianych prawem lotniczym zgód, zezwoleń i certyfikatów w dokumentacji rejestracyjnej lotniska.

Zdobywanie certyfikatów dla nowego portu potrwa co najmniej pół roku. Władze Białegostoku planują, że port zacznie funkcjonować wiosną 2019 roku.

A co z terminalem pasażerskim lub cargo, innymi elementami infrastruktury? Te inwestycje muszą poczekać. Okazuje się, że nowy port na razie będzie głównie... pasem startowym. – Decyzje odnośnie przedsięwzięć dotyczących obsługi przewozów pasażerskich i towarów rozważane będą w dalszych etapach rozwoju lotniska z uwzględnieniem popytu rynku i potrzeb przewoźników realizujących tego typu usługi lotnicze – dodaje Urszula Mirończuk.

Teren na Krywlanach jest jednak większy, dlatego w przyszłości miasto będzie mogło bez żadnych wykupów rozbudować port lotniczy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Letnie wyprawy z Kraków Airport

Infrastruktura i lotniska

Letnie wyprawy z Kraków Airport

Emilia Derewienko 23 lipca 2018

Port Lotniczy Bydgoszcz przebudował terminal pasażerski

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Bydgoszcz przebudował terminal pasażerski

Justyna Urbaniak 20 lipca 2018

Lotnisko w Jasionce: Rusza budowa hotelu Holiday Inn Express

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Jasionce: Rusza budowa hotelu Holiday Inn Express

Emilia Derewienko 19 lipca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5