Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Babimost: Urząd marszałkowski odpowiada prezydentowi


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-02-06 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy,pl/ Lubuskie.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Babimost: Urząd marszałkowski odpowiada prezydentowi
fot. Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost
Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki podał w wątpliwość zobowiązania miasta co do współfinansowania lotów z babimojskiego lotniska do Warszawy. Do sprawy odniosły się zarówno władze województwa, jak też same lotnisko, które w odpowiedzi na prośbę o ustosunkowanie się do konfliktu odpowiedziało, że takowy nie istnieje, a stosunki miasta z lotniskiem układają się bardzo dobrze.
Wszystko zaczęło się od publikacji w serwisie Zielonanews.pl, który przytoczył wypowiedzi prezydenta Janusza Kubickiego, twierdzącego m.in. iż „miasto do każdego biletu dopłacało 1 tys. zł” oraz „Ja będę zwolennikiem tego, żeby lotnisko się wreszcie otworzyło na świat, a nie tylko na loty do Warszawy. Przylgnęła do tego lotniska, pewnie trochę krzywdząca łatka, że to jest lotnisko, żeby urzędnicy du*** do Warszawy przewieźli w tę i z powrotem”.

Do sprawy odniosło się województwo, które w oficjalnym oświadczeniu poinformowało, że „Miasto Zielona Góra współfinansowało wraz z województwem lubuskim loty z Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost do końca 2016 r. Województwo przeznaczało na ten cel ok. 5 mln zł, a Miasto ok. 2 mln zł. rocznie. Dotacja od Miasta za rok 2017 do chwili obecnej nie wpłynęła. Stało się to akurat w roku, w którym lotnisko to otworzyło się na świat. Dzięki działaniom podjętym przez samorząd województwa – połączenia lotnicze z Babimostu do Warszawy prowadzone przez nowego przewoźnika (PLL LOT) znalazły się w siatce połączeń międzynarodowych LOT; są bowiem skomunikowane z połączeniami z Warszawy do wielu portów lotniczych Europy i świata, realizowanymi przez LOT. Dzięki temu lotnisko w Babimoście odnotowało w 2017 r. rekordowy wzrost liczby obsługiwanych pasażerów. A zatem utyskiwania Pana Prezydenta, że „lotnisko nie otworzyło się na świat” są - delikatnie mówiąc – zdumiewające”.

Województwo odcięło się również od doniesień, jakoby miasto dopłacało do biletów 1 tys. zł. „Od ponad roku Miasto nie dopłaca ani złotówki, a do końca roku 2016 – nawet gdyby podzielić dotację Miasta przez liczbę odprawionych wówczas pasażerów – nijak nie wychodzi kwota 1 tys. zł do każdego biletu” - poinformowano w komunikacie.

Samorząd województwa przypomniał również, że w grudniu ubiegłego roku zaproponował prezydentowi, by w styczniu bieżącego roku podpisać umowę z miastem na promocję woj. lubuskiego przez realizację lotów na połączeniu Zielona Góra – Warszawa i udzielenie przez miasto wsparcia na ten cel w kwocie 4 mln zł. Przytoczono odpowiedź prezydenta, który w oficjalnym piśmie stwierdził, iż „optymalnym terminem na podpisanie nowej umowy będzie przełom marca i kwietnia 2018 r.”. Województwo stwierdziło, że „wobec takiej deklaracji, publiczne kwestionowanie przez Pana Prezydenta zobowiązań Miasta w tym zakresie, jest nie na miejscu”.

Ostatnią kwestią podjętą przez województwo była polemika z wypowiedzią prezydenta, jakoby lotnisko służyło tylko urzędnikom. „Spośród ponad 17 tys. pasażerów obsłużonych w porcie lotniczym w roku 2017, nie wiadomo ilu stanowią urzędnicy, gdyż nikt nie pyta pasażerów o wykonywany zawód, a – wbrew obiegowym opiniom – urzędnicy płacą za bilety tak samo jak każdy inny pasażer. Ceny biletów do Warszawy kształtują się od 56 zł w jedną stronę, co jest ceną konkurencyjną dla przewozów kolejowych, zwłaszcza obecnie, kiedy remontowana jest trakcja kolejowa na linii Poznań – Warszawa, co wiąże się z utrudnieniami w komunikacji kolejowej”.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Babimost: W sezonie wakacyjnym wystartują połączenia czarterowe?

Infrastruktura i lotniska

Babimost: W sezonie wakacyjnym wystartują połączenia czarterowe?

Justyna Urbaniak 07 lutego 2018

Babimost: Rekordowy styczeń na lotnisku

Infrastruktura i lotniska

Babimost: Rekordowy styczeń na lotnisku

Justyna Urbaniak 05 lutego 2018

Babimost: Jeszcze w tym roku wystartują połączenia międzynarodowe?

Infrastruktura i lotniska

Babimost: Jeszcze w tym roku wystartują połączenia międzynarodowe?

Justyna Urbaniak 02 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5