Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Auckland: Rząd chce tramwaju na lotnisko


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Kościelny

Data publikacji:
2018-10-09 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
News Hub/scoop.co.nz/tk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Auckland: Rząd chce tramwaju na lotnisko
Fot. Nelson Pérez/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
W ciągu dwóch lat ma ruszyć budowa tramwaju, którym będzie można dojechać z centrum Auckland w Nowej Zelandii na oddalone o ponad 21 km lotnisko. Zdaniem przedstawicieli rządu, takie rozwiązanie będzie wystarczające. Wśród specjalistów pojawiają się jednak głosy, że lepiej byłoby stworzyć połączenie kolejowe.
O konieczności usprawnienia transportu między Auckland a międzynarodowym portem lotniczym dyskutowali przedstawiciele organizacji z branży transportowej, mieszkańcy oraz specjaliści z firm doradczych. Pomysł na tramwaj co prawda pojawił się dawno temu, ale wciąż podważana jest rządowa koncepcja, według której miasto powinno zostać połączone z lotniskiem linią kolejową.

Minister transportu Phil Twyford uważa, że przy obecnych uwarunkowaniach trudno wybudować linię kolejową, szczególnie, że tereny, przez które miałaby przebiegać, są już mocno zurbanizowane. Jego zdaniem budowa połączenia tramwajowego byłaby znacznie bardziej uzasadniona, adekwatna do współczesnych trendów, ale przede wszystkim prostsza. – Tramwaj zapewnia mieszkańcom szybkie połączenia o wysokim standardzie – podkreśla. – To także magnes na inwestorów – dodaje. Minister przypomina, że wiele australijskich miast, w tym Sydney, Canberra, New Castle oraz Melbourne, zainwestowało w ostatnich latach właśnie w tramwaje.

Jak wskazuje raport opracowany na zlecenie rządu, dzięki budowie linii tramwajowej, między lotniskiem a miastem mogłoby przemieszczać się nawet do 11 tys. osób w ciągu godziny. Jednak w opinii przedstawicieli organizacji zajmujących się publicznym transportem, tego typu rozwiązanie nie zlikwiduje części problemów. Paul Miller ze stowarzyszenia NZ Transport 2050 proponuje, aby to jednak pociągi, a nie tramwaje, woziły pasażerów z miasta na lotnisko. Jego zdaniem do stworzenia połączenia kolejowego należy maksymalnie wykorzystać istniejącą już infrastrukturę – tak, by nie ingerować zbytnio w otoczenie. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na uniezależnienie czasu jazdy od natężenia ruchu w mieście – inaczej niż w przypadku tramwaju.

Przedstawiciele rządu pozostają jednak nieugięci w kwestii realizacji inwestycji tramwajowej. W planach jest wybudowanie łącznie około 25 przystanków. Część tramwajów kursowałaby wyłącznie w przyspieszonej relacji. Czas podróży miałby wynosić około 45 minut, a pojazdy rozpędzałyby się do prędkości 80 km/h. Z dotychczasowych informacji wynika, że inwestycja miałaby ruszyć za około dwa lata.

Lotnisko Auckland to największy port lotniczy Nowej Zelandii. Jest zlokalizowany w odległości ok. 21 km na południe od centrum Auckland. Prowadzą do niego dwie autostrady – 20 A i 20 B. Dla niezmotoryzowanych istnieje możliwość dojazdu na lotnisko autobusem. Między Auckland i portem funkcjonują m. in. połączenia o nazwie SkyBus, są również inne linie dla pasażerów, obsługiwane przez przewoźnika 380 Airporter. Rozwój transportu szynowego w relacji Auckland – lotnisko ma przede wszystkim poprawić czas podróży oraz ograniczyć problem korków na trasach dojazdowych do portu lotniczego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zatwierdzono sieć linii kolejowych do CPK. Krótsze podróże w całym kraju

Infrastruktura i lotniska

Zatwierdzono sieć linii kolejowych do CPK. Krótsze podróże w całym kraju

Witold Urbanowicz 22 lipca 2018

Połączenie kolejowe do CPK w projekcie nowego CEF

Prawo i polityka

Połączenie kolejowe do CPK w projekcie nowego CEF

Jakub Madrjas 13 lipca 2018

Ukraina: Rząd zatwierdził finansowanie budowanej już kolei na lotnisko Boryspol.

Infrastruktura i lotniska

Ukraina: Rząd zatwierdził finansowanie budowanej już kolei na lotnisko Boryspol.

Justyna Urbaniak/Jakub Madrjas 08 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5