Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Arabia Saudyjska w pełni otworzy przestrzeń powietrzną dla izraelskich linii


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-07-16 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Arabia Saudyjska w pełni otworzy przestrzeń powietrzną dla izraelskich linii
fot. Piotr Bożyk
Arabia Saudyjska ogłosiła, że otworzy swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich przewoźników lotniczych, torując w ten sposób drogę do większej liczby przelotów dla izraelskich linii lotniczych. Decyzja podjęta przez saudyjskie władze ma związek z wizytą prezydenta USA, Joe Bidena. Omijanie przestrzeni powietrznej Arabii Saudyjskiej przez izraelskich przewoźników wydłużało czas lotów i zwiększało ilość spalanego paliwa.
Naczelny Urząd Lotnictwa Cywilnego Arabii Saudyjskiej ogłosił wczesnym rankiem w piątek, że podjął decyzję o zezwoleniu „wszystkim przewoźnikom lotniczym spełniającym wymagania organu” na przeloty przez przestrzeń powietrzną Królestwa. Ułatwienie pozwoli izraelskim liniom lotniczym latać nad całym krajem i skrócić czas przelotów do azjatyckich czy afrykańskich państw.

„W ramach gotowości Królestwa Arabii Saudyjskiej do wypełniania zobowiązań wynikających z Konwencji chicagowskiej z 1944 roku, która przewiduje niedyskryminację cywilnych statków powietrznych wykorzystywanych w międzynarodowej żegludze powietrznej, oraz jako uzupełnienie wysiłków zmierzających do umocnienia pozycji Królestwa jako globalnego hubu łączącego trzy kontynenty oraz mając na celu poprawę międzynarodowej łączności lotniczej, Generalny Urząd Lotnictwa Cywilnego (GACA) ogłasza decyzję o otwarciu przestrzeni powietrznej Królestwa dla wszystkich przewoźników lotniczych spełniających wymogi Urzędu dotyczące przelotów” – brzmi komunikat saudyjskiego regulatora lotniczego.

Arabia Saudyjska zaczęła zezwalać izraelskim liniom lotniczym na przelot nad swoim terytorium specjalnym korytarzem powietrznym. Prawa przelotu były przyznawane dla izraelskich rejsów do i ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu. Stało się to po podpisaniu tzw. porozumień Abrahama. Najnowsza zmiana oznacza, że loty do i z Indii, Tajlandii, Chin i innych miejsc na wschodzie mogą przelecieć przez Półwysep Arabski, co znacznie skróci czasy przelotów w obie strony.

Decyzja, w której nie wymieniono Izraela z nazwy, została podjęta w związku z wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Izraelu i mniej niż 24 godziny przed planowanym przez prezydenta startem z lotniska Ben-Guriona w Tel Awiwie do Dżeddy w Arabii Saudyjskiej. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, Jake Sullivan, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że USA z zadowoleniem przyjmują oświadczenie wystosowane przez władze Arabii Saudyjskiej. – Prezydent Biden z zadowoleniem przyjmuje i pochwala historyczną decyzję przywódców Arabii Saudyjskiej o otwarciu przestrzeni powietrznej dla wszystkich przewoźników cywilnych bez dyskryminacji, decyzja obejmuje zgodę na loty do i z Izraela – przyznał Sullivan. 

– Ta decyzja jest wynikiem wytrwałej i pryncypialnej dyplomacji prezydenta z Arabią Saudyjską przez wiele miesięcy, której kulminacją jest jego obecna wizyta i toruje drogę do bardziej zintegrowanego, stabilnego i bezpiecznego Bliskiego Wschodu, który ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu Stanów Zjednoczonych, narodu amerykańskiego, a także dla bezpieczeństwa i dobrobytu Izraela – wskazał doradca ds. bezpieczeństwa.

Nowe okno na świat dla Izraelczyków

Liczne doniesienia medialne w ostatnich tygodniach informowały, że Arabia Saudyjska otworzy swoją przestrzeń powietrzną dla izraelskich linii lotniczych jako gest w ramach wysiłków USA i Izraela, mających na celu wspieranie stosunków między Królestwem a państwem żydowskim. Według doniesień Izrael zamierzał zgodzić się na nowe ustalenia dotyczące bezpieczeństwa, które umożliwiłyby Egiptowi przekazanie Arabii Saudyjskiej kontroli nad dwoma wyspami, Tiran i Sanafir, w Cieśninie Tirańskiej w zamian za otwarcie przestrzeni powietrznej Arabii. Izrael przekazał kontrolę nad dwiema wyspami Egiptowi w ramach porozumienia pokojowego z 1979 roku. Obie strony zgodziły się na demilitaryzację wysp i umożliwienie obecności wielonarodowych sił obserwacyjnych.

– To otwiera zupełnie nowe okno podróży na wschód – powiedział minister izraelskiej turystyki, Yoel Razvozov, zauważając, że loty będą tańsze, a przed "Izraelczykami otwierają się nowe destynacje". – Dziękuję saudyjskiemu królestwu, prezydentowi USA Joe Bidenowi i premierowi Yairowi Lapidowi za przedstawienie wizji nowej rzeczywistości na Bliskim Wschodzie – dodał Razvozov.

Izrael i Arabia Saudyjska nie mają oficjalnych stosunków dyplomatycznych, ale tajne więzi zacieśniły się w ostatnich latach, gdy de facto władca Królestwa, saudyjski książę koronny, jakim jest Mohammed bin Salman, zaczął postrzegać Izrael jako strategicznego partnera w walce z rozszerzającymi się wpływami Iranu w regionie. Rijad odmówił podpisania porozumień Abrahamowych w 2020 roku, które za pośrednictwem Waszyngtonu miały zbliżyć Izrael ze światem arabskim. Porozumienia normalizacyjne z Izraelem, oprócz Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu, podpisały w późniejszym czasie Maroko, Sudan, Jordania oraz Oman.

Brak informacji o pielgrzymkowych czarterach

Wciąż nie wiadomo, czy dozwolone będą bezpośrednie loty dla muzułmańskich pielgrzymów. Raporty z ostatnich tygodni twierdziły również, że Arabia Saudyjska zezwoliłaby na loty czarterowe do przewozu muzułmańskich pielgrzymów bezpośrednio z Izraela do Arabii Saudyjskiej w celu odbycia pielgrzymki – hadżdż, obowiązkowej pielgrzymki do Mekki, którą wszyscy muzułmanie muszą odbyć przynajmniej raz w życiu. W piątkowym komunikacie nie ma informacji o takich lotach.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5