Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Amsterdam: Tylko cargo na plusie w półroczu. Mniej pasażerów i obniżone prognozy na 2021


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-08-30 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Amsterdam: Tylko cargo na plusie w półroczu. Mniej pasażerów i obniżone prognozy na 2021
fot. Schiphol Airport
Lotnisko Amsterdam Schiphol w pierwszym półroczu 2021 obsłużyło 5,6 mln pasażerów. To spadek o 57,1 proc. w odniesieniu do tego samego okresu z 2020 roku. Wówczas z usług największego portu lotniczego w Holandii skorzystało 13,1 mln podróżnych.
Liczba zrealizowanych operacji lotniczych spadła o 25,8 proc. do poziomu 86 037 startów i lądowań. Dla porównania w pierwszym półroczu 2020 doliczono się ich 115 952, natomiast od stycznia do końca czerwca 2019 roku aż 242 107. Wolumen cargo wzrósł o 27,7 proc. do 838 tys. ton. Przed rokiem w pierwszych sześciu miesiącach przeładowano 656 tys. ton.

Lotnisko Amsterdam Schiphol zanotowało za pierwsze półrocze 2021 stratę w wysokości 158 mln euro. To wynik lepszy niż w ubiegłym roku. Wówczas od stycznia do końca czerwca było 246 mln euro na minusie. Niemniej daleko jeszcze do rezultatu za pierwsze półrocze 2019, kiedy to wypracowano zysk na poziomie 133 mln euro.

Koszty operacyjne w największym porcie Holandii obniżono o niemal 20 proc. Dostosowano się do nowych okoliczności, wprowadzono krótszy czas pracy i wdrożono oszczędności. Ponadto zredukowano nakłady na projekty inwestycyjne o blisko 25 proc.

- Zaobserwowaliśmy ożywienie, ale nie takie, jakiego się spodziewaliśmy. Przy wyższych wskaźnikach szczepień i stopniowym znoszeniu ograniczeń w podróżowaniu jesteśmy umiarkowanie pozytywnie nastawieni do drugiej połowy roku - podkreślił Dick Benschop, prezes grupy Schiphol, która jest również operatorem lotnisk w Eindhoven i Rotterdamie. Tam spadki liczby pasażerów były nawet znacznie większe niż w Amsterdamie, odpowiednio na poziomie 74,4 oraz 79,8 proc.

Zarządzający największym portem w Holandii szacują, że powrót do statystyk z 2019 roku (34,5 mln pasażerów - przyp. red) nie nastąpi wcześniej niż w 2024 roku. Do końca bieżącego roku najnowsza prognoza zakłada od 21 do 28 mln podróżnych. Wcześniej w lutym przewidywano od 27 do 37 mln obsłużonych pasażerów.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Tulipany na lotnisku Chopina. 65 lat lotów KLM między Polską i Holandią

Pasażer i linie lotnicze

Tulipany na lotnisku Chopina. 65 lat lotów KLM między Polską i Holandią

Redakcja/inf. pras. 26 kwietnia 2021

Amsterdam: Luty dużo gorszy od stycznia. Tylko pół mln podróżnych

Infrastruktura i lotniska

Amsterdam: Luty dużo gorszy od stycznia. Tylko pół mln podróżnych

Rafał Dybiński 18 marca 2021

Sojusz siedmiu stron wykłada ponad mld euro na lepszy dojazd do portu Schiphol

Infrastruktura i lotniska

Sojusz siedmiu stron wykłada ponad mld euro na lepszy dojazd do portu Schiphol

Rafał Dybiński 13 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5