Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

American Airlines zwiększyły prawie dziewięciokrotnie rentowność w Q3


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-10-22 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

American Airlines zwiększyły prawie dziewięciokrotnie rentowność w Q3
Fot. American Airlines
Linie lotnicze American Airlines zwiększyły prawie dziewięciokrotnie swoją rentowność w okresie od drugiego do trzeciego kwartału bieżącego roku - poinformowano w oficjalnym komunikacie.
Największy przewoźnik Stanów Zjednoczonych odnotował od lipca do końca września zysk w wysokości 169 mln dolarów. Dla porównania w trzecim kwartale ubiegłego roku poniósł stratę na poziomie 2,4 mld dolarów. Z kolei w drugim kwartale bieżącego roku wypracował zysk w wysokości 19 mln euro.

8,4 mld dolarów kosztów operacyjnych

Przychody operacyjne American Airlines w trzecim kwartale 2021 roku osiągnęły poziom prawie 9 mld dolarów z czego 8 mld pochodziło od pasażerów. Prowadzenie tak dużych linii lotniczych nie jest jednak oczywiście tanie, dlatego zysk stanowił tylko dwa proc. przychodów. Całkowite koszty operacyjne pochłonęły niemal 8,4 mld dolarów.

Wydatki przewoźnika z Teksasu na personel osiągnęły poziom 3 mld dolarów. Koszty paliwa lotniczego wyniosły w ciągu minionych trzech miesięcy nieznacznie ponad 1,95 mld dolarów. Opłaty za lądowania oraz leasing, konserwacje i utrzymanie samolotów pochłonęły 1,6 mld dolarów.

American Airlines w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku przewiozły znacznie więcej pasażerów, co jest istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost rentowności. Wskaźnik wypełnienia samolotów osiągnął poziom 78,8 proc. Przed rokiem był o prawie 20 proc. niższy i wyniósł 58,9 proc. Oferowanie wzrosło o 98,6 proc.

Wyższe rachunki za paliwo

Przewoźnik z Teksasu zużył w trzecim kwartale bieżącego roku 941 mln galonów paliwa. Dla porównania w tym samym okresie poprzedniego roku potrzebował 499 mln galonów. Rachunek za paliwo wzrósł jednak o ponad 200 proc. To efekt znacznie wyższej ceny na przestrzeni dwunastu miesięcy. Przed rokiem, gdy była ograniczona liczba lotów, płacono 1,23 dolara za galon. Teraz cena paliwa wzrosła o 69,2 proc. Każdy galon kosztuje już 2,07 dolara.

- Chociaż pojawienie się wariantu delta wirusa COVID-19 opóźniło proces odzyskiwania przychodów, to jednak nie zatrzymało naszego progresu. Jesteśmy niezwykle dumni z ciężkiej pracy całego zespołu. Dzięki podjętym przez nas działaniom w zakresie uproszczenia sieci, kosztów i floty jesteśmy przekonani, że American Airlines są na dobrej pozycji w momencie globalnego ożywienia - podsumował Doug Parker, prezes największego przewoźnika USA.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
American Airlines sygnalizują mniejszą stratę w Q3. Wzrost rezerwacji i cen akcji

Pasażer i linie lotnicze

American Airlines sygnalizują mniejszą stratę w Q3. Wzrost rezerwacji i cen akcji

Rafał Dybiński 14 października 2021

Zaszczepieni z Polski mogą od listopada polecieć do USA! Szansa dla PLL LOT?

Prawo i polityka

Zaszczepieni z Polski mogą od listopada polecieć do USA! Szansa dla PLL LOT?

Rafał Dybiński 21 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5