Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Alitalia z gigantyczną pożyczką od rządu. To ratunek przed upadłością


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2017-05-03 16:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Alitalia z gigantyczną pożyczką od rządu. To ratunek przed upadłością
fot. Eric Salard, commons.wikimedia.org, CC BY-SA 2.0
Włoskie linie lotnicze Alitalia otrzymają od rządu pożyczkę w wysokości 600 milionów euro. Pożyczka jest konieczna, bo przewoźnik od dłuższego czasu pogrążony jest w kryzysie finansowym. Rząd zdecydował się na jej udzielenie w momencie, w którym spółka poinformowała o przystąpieniu do procesu upadłości.
Decyzja przewoźnika podyktowana jest faktem, iż linia od dłuższego czasu nie może porozumieć się z załogą, której proponowano ocalenie firmy w zamian za cięcia w zatrudnieniu i pensjach. Te ostatnie planowano obniżyć o 8 proc. Pracę miało zaś stracić około 1,5 tys. z liczącej 17 tys. osób załogi.

Do działania wkroczył jednak włoski rząd, który postanowił udzielić przewoźnikowi pożyczki. Jak powiedział dziennikarzom minister rozwoju gospodarczego Włoch Carlo Calenda, kwota 600 mln euro to maksimum tego, co można obecnie przewidzieć i zrobić. Pieniądze mają zapewnić funkcjonowanie firmie przez najbliższe pół roku.

Wciąż trwają poszukiwania potencjalnego nabywcy dla przewoźnika, który przynosi obecnie około pół miliona euro strat rocznie. Alitalia zapowiada, że nie będzie zmian w jej działalności i planowanych lotach. Przewoźnik realizuje połączenia m.in. ze stołecznego Lotniska Chopina, czy Krakowa. Linia od trzech lat należy w 49 proc. do linie Etihad ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Sytuacja Alitalii uległa drastycznemu pogorszeniu, gdy pod koniec kwietnia jej pracownicy odrzucili w referendum program naprawczy. Podobny program wdrożono kilka lat temu w liniach PLL LOT. Linia otrzymała wówczas wsparcie polskiego rządu w wysokości 200 milionów euro. W ubiegłym roku, po latach poważnych problemów finansowych, PLL LOT zaczęły odzyskiwać utraconą pozycję. Przewoźnik za 2016 rok ma uzyskać wynik netto przekraczający 300 mln zł. Zysk z działalności podstawowej sięgnie zaś 180-200 mln zł

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5