Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

50 uczniów - 17 tysięcy godzin nauki. LINETECH podsumowuje 3-lata klas patronackich


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2020-09-04 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Linetech

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

50 uczniów - 17 tysięcy godzin nauki. LINETECH podsumowuje 3-lata klas patronackich
fot. Linetech
Należący do Grupy Avia Prime, LINETECH podsumowuje projekty stażowe, które przez ostatnie 3 lata realizował na Podkarpaciu. W ramach pilotażowych systemów praktyk, pierwsze szlify w zawodzie zdobyło 50 przyszłych mechaników.
Z początkiem nowego roku szkolnego LINETECH zakończył realizację projektów z Zespołem Szkół Technicznych w Mielcu oraz Zespołem Szkół Mechanicznych w Rzeszowie. Łącznie uczniowie i nauczyciele przepracowali wraz z LINETECH ponad 17 tysięcy godzin, głównie w Rzeszowie i Warszawie. Zależnie od szkoły każdy z uczniów przepracował od 300 do 450 godzin. Koszty dojazdu, noclegów, odzieży roboczej oraz wymaganych szkoleń pokryto w ramach projektu.

Staże były możliwe dzięki wykorzystaniu funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Podkarpackiego, w ramach działania 9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego.

Programy stażowe realizowane na podkarpaciu przez ostatnie trzy lata pozwoliły nie tylko na odciążenie budżetów domowych, ale również wprowadzenia nowych – z punktu widzenia przyszłego pracodawcy – niezbędnych praktyk w kształceniu. Wraz z uczniami szkolili się także nauczyciele, by zapewnić uczniom lepszą wiedzę poza praktykami. Dodatkowo zmodyfikowano programy nauczania, tak by bardziej odpowiadały realnym zagadnieniom obsługi technicznej samolotów pasażerskich oraz przeprowadzono szereg kursów i szkoleń, które zwykle dostępne są tylko dla mechaników lotniczych. „Obsługa techniczna samolotów nie jest czymś, czego można nauczyć się z podręcznika, bo często się rozwija, zmienia, a i sami producenci niechętnie dzielą się danymi technicznymi z instytucjami, które nie są dostawcami usług MRO. Współpraca z LINETECH była dla nas szansą na zmianę, dlatego będziemy starali się ją jak najszybciej wznowić.” – mówi Dyrektor ZST Mielec, Arkadiusz Gałkowski.

MRO, czyli Maintenance, Repair, Overhaul (ang. Konserwacja, Naprawa, Regeneracja) obejmuje dwie dziedziny. To przeglądy ciężkie dokonywane w hangarach, w przypadku LINETECH i Grupy Avia Prime w Rzeszowie, Katowicach, Ljubljanie i Belgradzie. Druga gałąź to obsługa liniowa, czyli krótkie przeglądy i konserwacja pomiędzy lądowaniem i startem. LINETECH i Avia Prime wykonują je w całej Europie. W przypadku uczniów i nauczycieli z Rzeszowa i Mielca, obydwa zadania były realizowane w Rzeszowie (przeglądy ciężkie) lub Warszawie (obsługa liniowa). „Uczniowie naszych szkół są pasjonatami lotnictwa, znacznie lepiej więc przyjmują wiedzę praktyczną, w otoczeniu warunków przyszłej pracy. Jednocześnie rozumieją też odpowiedzialność swojego zawodu i nabierają umiejętności miękkich, które przydadzą się im w pracy i komunikacji” – wylicza Mariusz Kapica, Dyrektor ZSM Rzeszów. Dzięki projektom, zależnie od możliwości szkoły, czas spęczony na praktykach może zostać uznany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego jako część praktyki zawodowej, niezbędna do zdobycia licencji mechanika lotniczego. To otwiera drogę do kariery jako inżynier lotniczy.

„Zapotrzebowanie na mechaników nie zwolniło, bo potrzeby kadrowe oraz zmiana pokoleniowa to sprawy, w których od lat szukamy nowych i sprawnych rozwiązań. Wszyscy uczniowie będą mogli realizować się w zawodzie, liczymy, że nadal pod szyldem grupy Avia Prime. Cieszymy się, że jako pierwsi w Polsce wznowiliśmy staże po lockdownie w nowym reżimie sanitarnym, tak by programy unijne zakończyć o czasie, oraz umożliwić szybkie przejście do rozmów o ich kontynuacji. Zależy nam na tym by LINETECH w Polsce, ale również Avia Prime jako jedna z największych europejskich firm w branży MRO kształciły przyszłych inżynierów i managerów lotnictwa.” – podsumowuje projekty Piotr Kaczor, Prezes grupy Avia Prime i LINETECH - „Wiemy co działa, co usprawnić i czego oczekują uczniowie oraz szkoły. Kolejne lata przyniosą jeszcze lepsze efekty.”

Zarówno firmy jak i szkoły podjęły już działania, by wznowić współpracę. Poza klasami patronackimi, ZSM, ZST i LINETECH działają również na innych płaszczyznach.

Avia Prime jest międzynarodową Grupą skupiającą dostawców MRO o wspólnym kapitale. Tworzą ją siostrzane firmy – LINETECH w Polsce, Adria Tehnika w Słowenii oraz JAT Tehnika z Serbii. Grupa zaostała założona przez LINETECH pod koniec 2014 roku. Obecnie Avia Prime dysponuje możliwością jednoczesnego obsłużenia 34 samolotów w 4 różnych hangarach, będąc certyfikowanymi na niemal wszystkich najpopularniejszych typach wąskokadłubowych samolotów pasażerskich. Do głównych klientów grupy z ponad 100 znajdujących się w portfolio należą Lufthansa, Swiss, Austrian, Easy Jet, Air Dolomiti, Finnair, SAS, Air France, TUI, Arkia i Sun Express. W 2019 roku Avia Prime spędziła na obsłudze technicznej samolotów ponad milion roboczogodzin, plasując się w czołówce europejskich firm z branży MRO.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Linie airBaltic wznowiły loty z Rygi do Sztokholmu

Pasażer i linie lotnicze

Linie airBaltic wznowiły loty z Rygi do Sztokholmu

Rafał Dybiński 04 września 2020

Avia Prime poszerza portfolio, przejmując serbski JAT Tehnika

Biznes i przemysł

Avia Prime poszerza portfolio, przejmując serbski JAT Tehnika

Łukasz Malinowski 29 listopada 2019

Gigantyczny husky na lotnisku w Jasionce (ZDJĘCIA)

Biznes i przemysł

Gigantyczny husky na lotnisku w Jasionce (ZDJĘCIA)

Emilia Derewienko 24 listopada 2018

 

Iran Air: Po 17 latach wznawiamy trasę Teheran - Madryt

Pasażer i linie lotnicze

Iran Air: Po 17 latach wznawiamy trasę Teheran - Madryt

06 września 2020

Wilno i Kijów połączy nowa trasa airBaltic

Pasażer i linie lotnicze

Wilno i Kijów połączy nowa trasa airBaltic

06 września 2020

Białystok coraz bliżej lotniska. Jest kolejna decyzja

Infrastruktura i lotniska

Białystok coraz bliżej lotniska. Jest kolejna decyzja

06 września 2020

Qatar Airways uruchomią dziewiątą trasę do Afryki

Pasażer i linie lotnicze

Qatar Airways uruchomią dziewiątą trasę do Afryki

06 września 2020

Air France postawi mocniej na Gwadelupę i Martynikę

Pasażer i linie lotnicze

Air France postawi mocniej na Gwadelupę i Martynikę

06 września 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5