Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Wild: CPK to przedsięwzięcie multimodalne


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2017-06-16 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wild: CPK to przedsięwzięcie multimodalne
fot. Bartek Mrówka
– Koleje dużych prędkości nie są niezbędne do powstania CPK, ale gdyby jednak ten cel został osiągnięty, poprawiłoby to komunikację w Polsce. Widzimy na przykładzie innych państw, że integracja transportu poprzedza ekspansję zagraniczną – mówił Mikołaj Wild, pełnomocnik budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, podczas konferencji KDP w Warszawie.
Mikołaj Wild, wyznaczony przez Prawo i Sprawiedliwość w maju tego roku na pełnomocnika budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, wziął udział w konferencji „Rozwój polskiej kolei z wykorzystaniem środków UE – analiza możliwości budowy Kolei Dużych Prędkości w Polsce”, która odbyła się w Warszawie. Podczas otwarcia, Mikołaj Wild opowiadał o współpracy kolei i lotniska, koniecznej dla właściwego funkcjonowania CPK.

– Kluczowe jest podkreślenie multimodalności tego przedsięwzięcia nie tylko skomunikowanym z warszawą szybką koleją ale węzeł ma integrować różne środki transportu – mówił Mikołaj Wild, pełnomocnik budowy portu lotniczego. – To integracja jest słowem, które dobrze określa projekt który został mi powierzony. W tym zakresie rola kolei jest nie do przecenienia – dodał.

Minister powołał się jednocześnie na przykład współpracy niemieckich kolei z lotniskiem we Frankfurcie. – Na mocy współpracy pomiędzy Deutsche Bahn a Lufthansą, pasażerowie z węzła we Frankfurcie mogą odprawić się w pociągu łącznie z bagażami. To bardzo skraca czas podróży – podkreślił.

Istotną dla funkcjonowania CPK kwestią byłoby dogodne połączenie portu lotniczego z największymi miastami w Polsce. Jak stwierdził Mikołaj Wild, celem projektu jest, by czas podróży między CPK a metropoliami wynosił maksymalnie dwie godziny. – Nie są do tego być może konieczne koleje o prędkości większej niż 250 km/h. Ale gdyby udało się osiągnąć ten skromny cel, poprawiłaby się komunikacja w kraju. A na przykładzie innych krajów widzimy, że integracja transportu poprzedza ekspansję zagraniczną – przekonywał Mikołaj Wild.

Przypomnijmy, że Centralny Port Komunikacyjny ma zostać zbudowany między Łodzią a Warszawą, koniecznie z dostępem do autostrady, łączącej obie aglomeracje. Gigantyczne lotnisko Polska chce wybudować w ciągu 10 lat, jednak możliwości finansowania inwestycji wciąż nie są znane. Koszt tego przedsięwzięcia ma oscylować wokół 30 mld zł. Lotnisko ma mieć bezpośredni dostęp do zmodernizowanej i rozbudowanej sieci kolejowej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Terminal w Jasionce uroczyście otwarty

Infrastruktura i lotniska

Terminal w Jasionce uroczyście otwarty

Emilia Derewienko 14 czerwca 2017

Rzeszów-Jasionka: Terminal cargo został otwarty

Infrastruktura i lotniska

Rzeszów-Jasionka: Terminal cargo został otwarty

Emilia Derewienko 12 czerwca 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5