Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

UOKiK: Woda na polskich lotniskach nie jest za droga


Wstecz Dalej

Autor:

Michał Szatkowski

Data publikacji:
2017-05-23 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

UOKiK: Woda na polskich lotniskach nie jest za droga
fot. Pixabay
Ze wstępnej analizy zgromadzonego przez UOKiK materiału wynika, że nie ma podstaw do stwierdzenia, by działania zarządców lotnisk lub operujących na nich sprzedawców wody, nosiły znamiona praktyk ograniczających konkurencję.
Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odpowiedział na interpelację posła Tomasza Kostusia w sprawie kontroli, jaką urząd przeprowadza w związku ze skargami pasażerów na zbyt wysokie ceny wody butelkowanej dostępnej w strefach zastrzeżonych polskich lotnisk.

„Prezes UOKiK, mając na uwadze obserwowany wysoki poziom cen wody butelkowanej dostępnej w strefach zastrzeżonych lotnisk, zdecydował o potrzebie dokonania szczegółowej analizy tej sprawy, w związku z czym zwrócił się do zarządców funkcjonujących na obszarze RP lotnisk m.in. o przedstawienie szczegółowych danych odnośnie do pobieranych przez operujących na lotniskach przedsiębiorców cen oraz wyjaśnień odnośnie do możliwości uzyskania przez pasażerów bezpłatnego dostępu do źródeł wody pitnej. Wszyscy zarządcy udzielili odpowiedzi we wskazanym przez Prezesa UOKiK zakresie. Ze wstępnej analizy zgromadzonego w sprawie materiału wynika, że na chwilę obecną nie ma podstaw do stwierdzenia, by działania zarządców lotnisk lub operujących na nich sprzedawców wody, nosiły znamiona praktyk ograniczających konkurencję o których mowa powyżej” – możemy przeczytać w odpowiedzi prezesa UOKiK.

UOKiK ustalił, że w przypadku zdecydowanej większości portów możliwe jest nabycie półlitrowej butelki wody w cenie około 4,50 zł, czyli w przeliczeniu około 1 euro, co odpowiada wytycznym zawartym w Rekomendowanej Praktyce ACI Europe 01/2015 dotyczącej dostępu do wody butelkowanej w strefie zastrzeżonej. Mimo, że ceny są zróżnicowane i zdarza się, że w niektórych punktach są one wysokie, na każdym lotnisku można znaleźć miejsce, w którym cena wody nie przekracza rozsądnego poziomu. Są też porty lotnicze, gdzie wodę w strefie zastrzeżonej kupimy po „okazyjnej” cenie, czyli za mniej niż 1 euro, przykładowo na terenie lotniska w Lublinie – 3,4 zł, w Szczecinie – 3,7 zł, w Rzeszowie – 2 zł. UOKiK zwraca uwagę, że sprzedawcy w strefach zastrzeżonych ponoszą wyższe koszty prowadzenia działalności. Zaznacza też, że polskie lotniska nie są, poza Lotniskiem Chopina, portami tranzytowymi, co oznacza, że pasażerowie nie są zmuszeni przebywać w strefach zastrzeżonych zbyt długo. Ponadto, w razie opóźnień rejsów samolotów przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerom bezpłatne posiłki i napoje.

Z odpowiedzi prezesa UOKiK dowiadujemy się także, że na skutek podjętej przez urząd interwencji, jedyne krajowe lotnisko tranzytowe – Lotnisko Chopina – zadeklarowało podjęcie działań zmierzających do udostępnienia pasażerom na terenie strefy zastrzeżonej dodatkowych źródeł zaopatrzenia w wodę butelkowaną w przystępnej cenie oraz dostępu do źródeł bezpłatnej wody pitnej. Rozmowy prowadzone w tej sprawie są w chwili obecnej na etapie finalizacji. O ich rezultatach, jak również o ostatecznych wynikach badania rynku w zakresie cen wody na polskich lotniskach, UOKiK poinformuje w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Z posiadanych przez prezesa UOKiK informacji oraz z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego nie wynika, żeby planowane były zmiany w przepisach, które ustaliłyby górną granicę cen wody pitnej na polskich lotniskach lub obligowałyby zarządców portów do udostępnienia darmowych źródeł wody pitnej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kontrola na lotniskach wymaga wzmocnienia

Infrastruktura i lotniska

Kontrola na lotniskach wymaga wzmocnienia

Justyna Urbaniak 09 maja 2017

Zamiast 35 instytutów badawczych – jeden Narodowy Instytut Technologiczny

Biznes i przemysł

Zamiast 35 instytutów badawczych – jeden Narodowy Instytut Technologiczny

Emilia Derewienko 20 kwietnia 2017

„Sygnaliści” będą informować o zmowach cenowych

Biznes i przemysł

„Sygnaliści” będą informować o zmowach cenowych

Elżbieta Pałys 10 kwietnia 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5