Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

PAŻP wśród liderów nowych rozwiązań w lotnictwie


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2021-10-31 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP wśród liderów nowych rozwiązań w lotnictwie
fot. PAŻP
Tegoroczny Światowy Kongres ATM w Madrycie był dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jednym z najważniejszych biznesowych wydarzeń w roku.
PAŻP zaprezentował w stolicy Hiszpanii jedyny certyfikowany i działający w Europie system koordynacji lotów dronów PansaUTM. Zainteresowanie było ogromne, a eksperci agencji niemal bez przerwy, pokazywali, jak działa komunikacja użytkowników bezzałogowych statków powietrznych z kontrolerami ruchu lotniczego. Promocja najmłodszego produktu PAŻP jest istotna, biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju tej branży.

W ciągu jednego roku, liczba zarejestrowanych operacji dronami niemal podwoiła się – według październikowych danych w tym roku to pół miliona lotów, w 2020 roku – było ich 300 tysięcy. Znacznie szybciej rośnie liczba wydanych certyfikatów dla operatorów bezzałogowców. W tym roku jest ich niemal czterokrotnie więcej, niż w poprzednim, ponad 86 tysięcy, w 2020 roku – wydano ich 23 tysiące. Te i inne dane zaprezentował szerokiej publiczności, prezes PAŻP Janusz Janiszewski, na jednej ze scen w hali wystawienniczej Expodronica Pavilion. Podczas wystąpienia „We are the drone revolution”, tłumaczył zasady działania systemu PansaUTM, w jakim kierunku rozwijamy produkt i jak ważne jest wdrożenie bezzałogowych statków powietrznych do gospodarki, podając konkretne dane opracowane przez Polski Instytut Ekonomiczny. Wynika z nich, że korzyści wynikające z wykorzystania dronów w życiu codziennym, przekroczą 576 miliardów złotych.

O wykorzystaniu tej technologii w gospodarce, mówił też król Hiszpanii Filip VI, który zainaugurował Kongres. W spotkaniu z monarchą wzięło udział wąskie grono zaproszonych przedstawicieli instytucji lotniczych i firm, wśród nich był też szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.  – Król nakreślił wizję tego, w jaki sposób lotnictwo będzie wracać po pandemicznym kryzysie. To również moment wielkiej integracji, zmiany, odbudowy i przebudowy światowego lotnictwa, gdzie jednym z głównych czynników rozwojowych będzie integracja bezzałogowych statków powietrznych z systemem zarządzania ruchem lotniczym, ale również z naszym codziennym życiem, czyli wejście dronów w biznes i ekonomię każdego kraju – mówił prezes Janusz Janiszewski, po spotkaniu, podkreślając wyjątkowość tego wydarzenia.

Bezzałogowe statki powietrzne są też elementem łączącym świat lotnictwa cywilnego z wojskowym. O tej sprawie rozmawiano podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej o współpracy cywilno-wojskowej. W obecnej sytuacji geopolitycznej, jest ona konieczna, zgodnie stwierdzili zaproszeni do udziału w rozmowie eksperci, reprezentujący zarówno armię, jak i służby kontroli przestrzeni powietrznej – Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski, szef litewskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Oro Navigacija, Saulius Batavičius oraz gospodarz wydarzenia, prezes PAŻP, Janusz Janiszewski – nie mają wątpliwości, że wspólne działanie znacząco wpłynie na bezpieczeństwo.

Jednym z najważniejszych momentów dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, podczas tegorocznego Kongresu, był moment podpisania umowy o współpracę przy projekcie iNM. Tym samym, PAŻP stała się jedyną europejską ANSP będącą częścią programu cyfryzacji europejskiej przestrzeni powietrznej i budowy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej nad Starym Kontynentem, zleconego przez EUROCONTROL (Europejską Organizację ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej). Jego głównym wykonawcą jest firma Indra, światowy lider wśród korporacji zajmującymi się nowymi technologiami i rozwiązaniami m.in. dla branży lotniczej. Eksperci PAŻP będą dzielić się know-how ze specjalistami z Hiszpani. Umowę w tej sprawie prezes PAŻP, Janusz Janiszewski i Francisco Javier Ruano Contreras, dyrektor programów ATM firmy Indra.

iNM ma docelowo zastąpić wszystkie dotychczas wykorzystywane systemy operacyjne przez EUROCONTROL, które przy obecnej złożoności zarządzania ruchem lotniczym, stały się przestarzałe. Nowe rozwiązania będą m.in. wykorzystywały sztuczną inteligencję i przetwarzały dane w chmurze.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PAŻP zmniejszy zatrudnienie o 7 proc.

Infrastruktura i lotniska

PAŻP zmniejszy zatrudnienie o 7 proc.

Redakcja 28 października 2021

Lotnicza współpraca cywilno-wojskowa konieczna w obecnych czasach

Prawo i polityka

Lotnicza współpraca cywilno-wojskowa konieczna w obecnych czasach

inf. pras 28 października 2021

Madryt: PAŻP organizuje panel dyskusyjny o współpracy cywilno-wojskowej

Infrastruktura i lotniska

Madryt: PAŻP organizuje panel dyskusyjny o współpracy cywilno-wojskowej

inf. pras 27 października 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5