Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Lotnisko w Rydze z dynamicznym wzrostem i planem na kolejne lata


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2019-01-23 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lotnisko w Rydze z dynamicznym wzrostem i planem na kolejne lata
fot. Wikipedia
– Chcemy, aby lotnisko w Rydze stało się nowoczesnym i wygodnym północnoeuropejskim węzłem lotniczym, obsługującym co najmniej 10 milionów pasażerów rocznie do roku 2023 – mówi Ilona Līce, przewodnicząca zarządu lotniska w Rydze.
Jedno z najszybciej rosnących lotnisk

Lotnisko w Rydze zamknęło rok 2018 ze znaczącym wzrostem wszystkich kluczowych wskaźników wydajności: dane pokazują, że w ubiegłym roku lotnisko obsłużyło 7,06 mln pasażerów - prawie 16 proc. więcej, niż rok wcześniej. Wolumen ładunków wzrósł o 10,4 proc., przekraczając 27 tys. ton, a wolumen lotów wzrósł o 11,5 proc. – lotnisko w Rydze obsłużyło 83,5 tys. samolotów w 2018 roku.

Według Lise, wzrost ten znacznie przekracza średnie wskaźniki europejskich portów lotniczych – dane Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI) pokazują, że w trzecim kwartale 2018 r. Średnia liczba pasażerów w Europie wzrosła tylko o 5 proc. Szybki wzrost liczby pasażerów w ubiegłym roku umożliwił lotnisku w Rydze wielokrotne wejście do pierwszej piątki najszybciej rozwijających się europejskich portów lotniczych obsługujących 5-10 mln pasażerów rocznie.

– Według najnowszych danych ACI, lotnisko w Rydze było trzecim najszybciej rozwijającym się portem lotniczym w swojej grupie również w trzecim kwartale ubiegłego roku, pozostając jedynie w tyle za szóstym najbardziej ruchliwym lotniskiem krajowym w Sewilli i drugim co do wielkości lotniskiem na Sycylii – Palermo. Z kolei w badaniu opublikowanym niedawno przez międzynarodową firmę zajmującą się analizą danych lotniczych "VariFlight", lotnisko w Rydze zostało uznane za siódme najbardziej punktualne lotnisko w Europie w 2018 r. – zauważa Līce.

– To wynik długofalowej strategii. Od tego roku skoncentrujemy się na rozbudowie infrastruktury usług pasażerskich i rozwoju sektora cargo. W dzisiejszym globalnym świecie dobrze rozwinięta infrastruktura i niskie koszty są główną bronią konkurencji między lotniskami – mówi Līce.

W planach nowa infrastruktura

W 2019 r. lotnisko rozpocznie realizację 6. etapu rozbudowy, w ramach którego zostanie wybudowany nowy terminal pasażerski i związana z nim infrastruktura. Nowy terminal będzie dysponował nowoczesną i przestronną strefą odpraw pasażerskich, strefą kontroli bezpieczeństwa oraz urządzeniami do odbioru i sortowania bagażu, a także restauracjami, kawiarniami i sklepami. To rozwiąże problemy z przepustowością pasażerów, które są obecnie rozwiązywane poprzez wprowadzenie tymczasowych ulepszeń w publicznej części starego terminala zbudowanego w 1974 r.

– Nowy terminal lotniczy zostanie połączony z dworcem kolejowym, tworząc zunifikowany kompleks usług pasażerskich i zapewniając pasażerom dogodne i szybkie połączenie nie tylko ze stolicą Łotwy, ale także z całą linią kolejową "Rail Baltica" – mówi Līce.

Wraz z realizacją etapu 6., lotnisko planuje również rozbudowę infrastruktury przeładunkowej. Już w 2019 r. rozpocznie się budowa nowej platformy ładunkowej z podziemnym systemem tankowania. We współpracy z inwestorami planowane jest stworzenie nowoczesnego centrum logistyki ładunków o powierzchni ponad 10 000 metrów kwadratowych. Chociaż lotnisko w Rydze obsługuje już połowę wszystkich bałtyckich samolotów, sektor cargo ma ogromny potencjał rozwojowy.

– Doświadczenie portu w obsłudze ładunków chińskiego handlu elektronicznego w zeszłym roku pokazuje naszą zdolność do konkurowania w tej dziedzinie – mówi kierownik lotniska.

Jednocześnie lotnisko pracuje również nad innymi projektami dotyczącymi infrastruktury i rozwoju technologii. W ramach projektu Funduszu Spójności "Rozwój bezpiecznej i przyjaznej dla środowiska infrastruktury na lotnisku międzynarodowym w Rydze" planuje się modernizację i rozbudowę dróg kołowania, przebudowę dróg dojazdowych, modernizację zaplecza technicznego a także modernizację kanalizacji deszczowej i infrastruktury oświetleniowej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Codzienne loty z Pragi do Tajlandii z Thai Air Asia?

Pasażer i linie lotnicze

Codzienne loty z Pragi do Tajlandii z Thai Air Asia?

Aleksander Domański 22 stycznia 2019

Government shutdown. Częściowy paraliż rynku lotniczego USA

Prawo i polityka

Government shutdown. Częściowy paraliż rynku lotniczego USA

Aleksander Domański 22 stycznia 2019

 

UIA powitały pierwszego Embraera 195

Biznes i przemysł

UIA powitały pierwszego Embraera 195

15 marca 2019

Nowy/stary prezes Polskiego Holdingu Hotelowego

Biznes i przemysł

Nowy/stary prezes Polskiego Holdingu Hotelowego

15 marca 2019

ACI: Światowy ranking lotnisk za 2018 rok

Infrastruktura i lotniska

ACI: Światowy ranking lotnisk za 2018 rok

15 marca 2019

Ryanair: Z Gdańska do Göteborga, Kopenhagi i Hamburga

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair: Z Gdańska do Göteborga, Kopenhagi i Hamburga

15 marca 2019

Ryanair zaoferuje loty do Armenii? Trwają negocjacje

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair zaoferuje loty do Armenii? Trwają negocjacje

15 marca 2019

Dwa nowe kierunki Wizz Air z Katowic

Pasażer i linie lotnicze

Dwa nowe kierunki Wizz Air z Katowic

14 marca 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5