Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Brexit: Transport cargo spoza Unii Europejskiej pod znakiem zapytania


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-10-18 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Brexit: Transport cargo spoza Unii Europejskiej pod znakiem zapytania
fot. commons.wikimedia.org
Trzydzieści siedem linii lotniczych, a także firmy związane z lotnictwem, nie będą mogły przewozić ładunków spoza UE po 29 marca 2019 r., jeżeli Unia Europejska nie stworzy nowego mechanizmu wyznaczania poświadczenia bezpieczeństwa (ACC3), zapewnianego do tej pory przez Zjednoczone Królestwo.
ACC3 wygasa, co dalej?

Od dnia 1.02.2012 r. każdy przewoźnik przewożący ładunek lub pocztę z portu lotniczego w państwie trzecim w rejsie transferowym, tranzytowym lub w celu rozładunku jest wyznaczony jako "przewoźnik ładunków lotniczych lub poczty lotniczej prowadzący przewozy z portu lotniczego państwa trzeciego do Unii" (ACC3).

Zjednoczone Królestwo, jako członek UE, zapewniło przewoźnikom oznaczenie ACC3, ale wygasa ono, gdy przestanie być ono członkiem wspólnoty w ramach scenariusza Brexitu "bez umowy".

– UE określiła, że wszystkie oznaczenia bezpieczeństwa przewoźników z krajów trzecich uprzednio przyznane przez Zjednoczone Królestwo będą traktowane jako wygasające po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - zauważył brytyjski rząd.

– UE nie określiła jeszcze mechanizmu ponownego nadawania tych oznaczeń przez państwa członkowskie. Bez takiego mechanizmu przewoźnicy z krajów spoza UE nie będą mogli przewozić ładunków do UE po opuszczeniu wspólnoty przez Wielką Brytanię – stwierdziła strona brytyjska.   

Brytyjczycy chcą uznania ich standardów bezpieczeństwa

Zjednoczone Królestwo zamierza od samego początku uznać bezpieczeństwo ładunków w UE i "nie będzie wymagało nowych oznaczeń bezpieczeństwa ładunku dla przewoźników z portów lotniczych UE. Zjednoczone Królestwo zrobi to, aby zapobiec zakłóceniom w europejskich i światowych sieciach przewozowych, uznając, że standardy bezpieczeństwa są już dostosowane i równoważne."

Jednocześnie w dokumencie zaznaczono, że oczekuje się wzajemności od UE – choć "Komisja Europejska określiła, że w przypadku braku porozumienia, domyślne stanowisko regulacyjne będzie wymagać od przewoźników posiadania oznaczeń ACC3 od państwa członkowskiego UE w celu transportu ładunków z Wielkiej Brytanii do UE. UE nie dostarczyła jeszcze szczegółowych informacji na temat sposobu, w jaki przewoźnicy powinni ubiegać się o wyznaczenie ACC3."

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której UE nie uznaje bezpośrednio brytyjskich standardów bezpieczeństwa za równoważne (pod warunkiem, że standardy są wyższe, niż w UE). Miałoby to bowiem znaczące konsekwencje dla unijnego sektora ładunków lotniczych i całego łańcucha dostaw. W związku z tym Wielka Brytania oczekuje, że uznanie unijnych norm bezpieczeństwa zostanie z kolei odwzajemnione przez UE, uznając istniejące w Wielkiej Brytanii wyższe standardy bezpieczeństwa.

IATA: To zbyt ryzykowne

Jednak IATA odpowiedziała dziś rano, że wszelkie założenia lub oczekiwania są "zbyt ryzykowne".

– To nie tylko zezwolenie na start i lądowanie lotów. Wszystko, od licencji pilotów po rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, musi zostać uzgodnione  – podało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

– Podczas gdy wciąż mamy nadzieję na kompleksową umowę UE – Wielka Brytania, założenie, że "wszystko będzie dobrze" jest zbyt ryzykowne, aby je zaakceptować. Powinniśmy się przygotować na każdą ewentualność i wzywamy zarówno UE, jak i Wielką Brytanię, aby były o wiele bardziej przejrzyste w swoich decyzjach – dodała IATA.

Rząd Zjednoczonego Królestwa stwierdził, że negocjacje "postępują dobrze".

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ACI domaga się planu awaryjnego dla lotnictwa po Brexicie

Pasażer i linie lotnicze

ACI domaga się planu awaryjnego dla lotnictwa po Brexicie

Justyna Urbaniak 10 lipca 2018

Przez Brexit Airbus wycofa się z Wielkiej Brytanii?

Biznes i przemysł

Przez Brexit Airbus wycofa się z Wielkiej Brytanii?

Magdalena Wosińska 23 czerwca 2018

Europejskie lotnictwo przeżywa złote czasy. Krawczyk: Niebo się korkuje

Pasażer i linie lotnicze

Europejskie lotnictwo przeżywa złote czasy. Krawczyk: Niebo się korkuje

Emilia Derewienko 29 maja 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5