Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Żmijan: Wraz z CPK umrą porty regionalne


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2017-10-09 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Żmijan: Wraz z CPK umrą porty regionalne
fot. Pixabay
Polskie władze chcą rozstrzygnąć przetarg na CPK jeszcze przed wyborami. Poseł Stanisław Żmijan krytykuje ten pośpiech i przy okazji pyta – co z infrastrukturą, którą mamy?
Powoli poznajemy coraz więcej szczegółów w sprawie budowy centralnego lotniska. Jego lokalizacja ma mieścić się w Stanisławowie w gminie Baranów, a pierwszy samolot odleci stamtąd w połowie 2027 roku. Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi rząd chce wykupić niezbędne grunty w Stanisławowie. Do tego czasu mają być gotowe opracowania środowiskowe, na realizację czekać będzie też koncepcja architektoniczna.

Plan budowy jest, ale brakuje „gruntu analitycznego”

Zdaniem Stanisława Żmijana, posła PO i członka sejmowej komisji infrastruktury, przeprowadzenie przetargu tuż przed wyborami jest pomysłem „nierealnym i nierozsądnym”. – Ktoś realizuje scenariusz na zamówienie polityczne, w którym zabrakło miejsca na rzetelne analizy i badania. Aby port centralny spełniał swoją funkcję, potrzeba pasażerów. Rozumiem, że w grę wchodziłby także przewóz towarów. Rząd nie przedstawił żadnych rzetelnych statystyk, które dowodziłyby, że jest zapotrzebowanie na ten punkt – stwierdza przy tym polityk.

Żmijan przywołuje przykład Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi swój port lotniczy budują od 20 lat, ale nie mogą go oddać do użytku. Bruksela przestała wspierać budowy lotnisk, także wiceszef PE Bogusław Liberadzki w rozmowie z Rynkiem Lotniczym stwierdził, że wątpliwe jest, aby CPK było finansowane ze źródeł unijnych.

„CPK zaprzecza koncepcji zrównoważonego rozwoju”

Zamiast inwestować w nowe, warto docenić to, co już jest – ta zasada, według posła PO, sprawdza się także w przypadku rozmów wokół CPK. 

– Jestem zdania, że dobrze wykorzystaliśmy naszą wiedzę w związku z Euro 2012. Zmodernizowaliśmy wszystkie porty centralne, ale też regionalne. Do Okęcia doprowadziliśmy kolej. Naprawdę te wszystkie nasze porty regionalne mają standardy światowe – sądzi Żmijan. Według posła realizacja CPK oznacza śmierć mniejszych regionalnych portów, bo przetrwają tylko porty w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, czyli miastach, które są atrakcyjne same w sobie.

Poseł dodaje, że centralne lotnisko zaprzecza też koncepcji zrównoważonego rozwoju, którą lansują władze i zaznacza, że wraz z jego rozbudową przestaną podnosić swoją atrakcyjność inwestycyjną regiony Lubelszczyzny czy Mazur.  W podobnym tonie wypowiadał się także prezes lubelskiego lotniska Krzysztof Wójtowicz. W rozmowie z Rynkiem Lotniczym stwierdził, że Centralny Port Komunikacyjny to sztuczna ingerencja w rynek, która zahamuje wzrost gospodarczy. 

Po co nam centralne lotnisko? Zdaniem Żmijana projekt jest próbą pokazania, że rząd pod kierownictwem partii PiS jest tą siłą, która prowadzi do świetlanej przyszłości przez mega inwestycje. Nie ma to nic wspólnego z prowadzeniem polityki zrównoważonego rozwoju regionów – konkluduje przy tym.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wild: Wykonałem swoją pracę. Projekt CPK czeka na decyzję Rady Ministrów

Biznes i przemysł

Wild: Wykonałem swoją pracę. Projekt CPK czeka na decyzję Rady Ministrów

Emilia Derewienko 04 października 2017

Modlin z symbolicznym spadkiem za wrzesień

Infrastruktura i lotniska

Modlin z symbolicznym spadkiem za wrzesień

Justyna Urbaniak 03 października 2017

Wild: CPK poradzi sobie bez klasycznych KDP

Infrastruktura i lotniska

Wild: CPK poradzi sobie bez klasycznych KDP

Leonard Dolecki 28 września 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5