Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Strajk w LOT. Związkowcy: Milczarski stracił swoją szansę


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-04-27 17:37
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Strajk w LOT. Związkowcy: Milczarski stracił swoją szansę
fot. PLL LOT
1 maja przychodzimy do pracy w mundurach, ale samoloty nie wylecą z bazy – Monika Żelazik, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, w rozmowie z Rynkiem Lotniczym opowiada o akcji strajkowej, zaplanowanej na pierwszy dzień weekendu majowego.
„Organizowany strajk jest legalny” – zapowiedzieli przedstawiciele związków w czasie piątkowej konferencji prasowej. To stanowisko jest jednocześnie odpowiedzią na słowa prezesa LOT-u, Rafała Milczarskiego wypowiedziane dzień wcześniej podczas spotkania z dziennikarzami w siedzibie narodowego przewoźnika.

Legalny strajk

Jak zapewniali przedstawiciele LOT-u, pod informacją o strajku podpisały się tylko dwie organizacje, co miało oznaczać, że protesty są nielegalne. Związkowy prostują jednak, że za strajkiem opowiedziały się wszystkie organizacje związkowe, a nie jedynie dwie z sześciu. – prezes Milczarski w swojej nieświadomości nie rozróżnia obwieszczenia od podpisania przez wszystkie organizacje decyzji o strajku. Obwieszczenie, w związku z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, mogą załączyć pracodawcy wszystkie strony, jak również jedna organizacja związkowa. Ustawa nie precyzuje, w jakiej formie dostarczy się to obwieszczenie. Uchwała jest natomiast podpisana przez sześć związków zawodowych, (tj: Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT, Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego, Związek Zawodowy Pracowników PLL LOT, Związek Zawodowy „Ikar” Pracowników PLL LOT, Związek Zawodowy Konfederacji Pracy OZ 07-094, NSZZ „Solidarność” KM 205 – przyp.red.) – komentuje w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Monika Żelazik.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego zwraca przy tym uwagę, że przedstawiciele LOT formalnie nie złożyli skargi w związku z planowanym referendum strajkowym. – Jeśli prezes Milczarski miał wątpliwości co do zasadności strajku, to mógł złożyć zapytanie do Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego i Zakładowej Komisji Referendalnej, pracowników związków zawodowych. Jego kontakt z nami odbywał się tylko przez prasę. W tej chwili Pan prezes stracił swoją szansę – dodaje Żelazik.

Związkowcy: Walczymy o regulamin wynagrodzeń

Pracownicy pojawią się 1 maja w pracy, ale nie będą wykonywać swoich obowiązków. Akcja protestacyjna będzie dotyczyła wyłącznie bazy w Warszawie oraz maszyn operujących ze stołecznego Lotniska Chopina.

Związki zawodowe chcą powrócić do poziomu wynagrodzeń finansowych z roku 2010, kiedy to ówczesny prezes, Sebastian Mikosz [obecnie szef Kenya Airways – przyp. red.] wypowiedział w pracy układ zbiorowy. Związkowców zbulwersowały również doniesienia o premiach przyznanych przez radę nadzorczą zarządowi PLL LOT – w sumie czterem członkom zarządu przyznano 2,5 mln zł, z czego 1,5 mln otrzymał prezes Milczarski. – Nie mamy w spółce regulaminu wynagradzania, co stoi w sprzeczności ze statusem spółki Skarbu Państwa. O to walczymy – dodaje też Monika Żelazik.

Ile maszyn stanie? Tego Związek nie wie, bo wszystko zależy od układu personelu. Część załóg jest na samozatrudnieniu, więc nie ma możliwości strajkowania. To na nich spocznie ciężar pracy w pierwszym momencie. Z nieoficjalnych informacji związkowców wynika także, że LOT szuka wyjścia awaryjnego, próbując, we współpracy z ULC, zmienić instrukcję operacyjną, która będzie dopuszczała w weekend przeszkolenie 90. stewardess z młodszego członka personelu na starszego, co być może umożliwi start samolotu dzięki temu, że będą zastępcy szefów pokładowych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Furgalski: LOT – tak dla podziału zysku, nie dla rozdawnictwa

Prawo i polityka

Furgalski: LOT – tak dla podziału zysku, nie dla rozdawnictwa

Łukasz Malinowski 29 kwietnia 2018

Związkowcy: Strajk i tak się odbędzie. Milczarski grozi konsekwencjami

Prawo i polityka

Związkowcy: Strajk i tak się odbędzie. Milczarski grozi konsekwencjami

Emilia Derewienko 28 kwietnia 2018

Milczarski: Żadnego strajku w majówkę nie będzie

Prawo i polityka

Milczarski: Żadnego strajku w majówkę nie będzie

Emilia Derewienko 27 kwietnia 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5