Partner serwisu
Biznes i przemysł

Morawiecki: Więcej środków na przemysł kosmiczny

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-11-2017
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Ministerstwo Rozwoju/ Twitter

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Morawiecki: Więcej środków na przemysł kosmiczny
fot. MF
– Chcemy, by nasza gospodarka nasycona była pierwiastkiem kosmicznym – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji „5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej”.

Przedstawiciele polskiego rządu, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej  uzgodnili przystąpienie Polski do programu Copernicus, co oznacza stały dostęp naszych podmiotów do danych współpracującego systemu naziemnego (Collaborative Ground Segment), zarządzanego przez ESA. Copernicus to wspólny program UE i ESA w dziedzinie pozyskiwania globalnych danych o stanie środowiska Ziemi oraz ich przetwarzania.

Popyt na przemysł kosmiczny

– W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest takim wiodącym azymutem gospodarczo-rozwojowym Polski, mamy poczesne miejsce dla strategii kosmicznych, ponieważ wierzymy, że różne efekty synergii, różne efekty pośrednie da się wyraźnie odszukać i odczytać w wielu innych sektorach, wielu innych branżach – mówił Morawiecki.

Podkreślił, że wierzy w strategię kosmiczną bardzo głęboko. – Na pewno będziemy coraz większą pulę środków również dedykować na przemysł kosmiczny, na badania, na to wszystko, żeby nasz przemysł w szeroko rozumianym zakresie – i usługi – żeby nasza gospodarka była bardziej nasycona tym pierwiastkiem kosmicznym – powiedział wicepremier. Przedstawiciel rządu zaznaczył przy tym, że zależy mu na przybliżeniu nauki do biznesu, co ma swój wyraz w legislacji. Poza tym, jak wskazał, gdy Polska zaczynała swoją przygodę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), miała 50-60 firm, które zajmowały się przemysłem kosmicznym. Jak poinformował, po pięciu latach liczba tych przedsiębiorstw wzrosła do 350-360.

Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej w listopadzie 2012 r. Od tamtego czasu uczestniczy w programach obowiązkowych i w 11 programach opcjonalnych. Pierwsza kategoria obejmuje programy finansowane ze składek, w których biorą udział wszystkie państwa członkowskie agencji. Z kolei programy opcjonalne finansowane są tylko przez kraje, które w nich uczestniczą.

Program Wsparcia Polskiego Przemysłu przedłużony

Dużą popularnością wśród polskich podmiotów cieszy się Program Wsparcia Polskiego Przemysłu, którego celem jest pomoc w budowie kompetencji polskich podmiotów i ich udziału w programach Agencji. Z 310 propozycji projektów, do 31 października br. zaakceptowano 131 przedsięwzięć na kwotę ok. 27 mln euro (24 z nich pochodziło od instytucji badawczych, a 107 od przedsiębiorców).

W styczniu 2017 r. działanie Programu zostało przedłużone na kolejne dwa lata.  W tym okresie 45 proc. polskiej składki obowiązkowej przeznaczane jest na konkursy adresowane wyłącznie do polskiego sektora kosmicznego, bądź na współfinansowanie polskiego udziału w wybranych projektach i misjach ESA.

Polski sektor kosmiczny bierze m.in. udział w badaniu Marsa – misja ExoMars, badaniu atmosfery księżyców Jowisza – planowana misja JUICE, lotach orbitalnych satelitów w formacji i obserwacji korony Słońca – misja Proba3 oraz w obserwacji Ziemi (satelita Biomass).

Wdrożenie wieloletniej Polskiej Strategii Kosmicznej w 2030 roku ma sprawić, że polski sektor kosmiczny będzie zdolny do skutecznego konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów tego rynku. Polska ma także posiadać dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5