Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Do 2021 roku greckie lotniska zarządzane przez Fraport Greece zostaną zmodernizowane


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-05-02 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Do 2021 roku greckie lotniska zarządzane przez Fraport Greece zostaną zmodernizowane
fot. Pixabay
Rok po tym, jak Fraport Grecja przejęła 14 regionalnych portów lotniczych kraju, niemiecko-greckie konsorcjum wciąż stara się sprostać oczekiwaniom lokalnych społeczności i wymaganiom greckiej turystyki. Wchodząc w drugi rok działalności, grupa nie będzie mogła zaoferować pasażerom dodatkowej przestrzeni terminalowej, ponieważ prace nad nowymi budynkami rozpoczną się na dobre przed końcem lata.
Ambitny plan spółki

Jednocześnie jednak zachodzą poważne zmiany, aczkolwiek po cichu: liczba pasażerów korzystających z portów lotniczych rośnie w tempie 10 proc. rocznie; wszystkie badania, plany i licencje są dostępne; i, co najważniejsze, 121 firm lotniczych jest gotowych połączyć 14 regionalnych lotnisk w kraju z 244 miejscami docelowymi w 44 innych krajach.

Chociaż główne prace budowlane rozpoczną się po wrześniu (aby uniknąć problemów dla pasażerów w sezonie letnim), celem jest przygotowanie siedmiu z 14 lotnisk w przyszłym roku. Szef Fraport Greece i spółki macierzystej Fraport AG, Stefan Schulte, powiedział niedawno, że harmonogram przewiduje, że lotniska w Zakynthos, Kavala i Chania będą gotowe przed latem 2019 r., podczas gdy lotniska Argostoli na Kefalonii w Aktio Samos i Skiathos po lecie 2019 r. Do 2020 r. Fraport planuje zakończenie prac na lotnisku Mytilini na Lesvos oraz na Kos, Rodos i Santorini, a prace na lotniskach w Salonikach, Korfu i Mykonos mają zakończyć się latem 2021 r.

Czteroletni plan spółki przewiduje również utworzenie pięciu nowych terminali w Salonikach, Kos, Korfu, Kefalonii i Mytilini, a także bardzo potrzebne projekty rozwoju i modernizacji dla wszystkich lotnisk. Obejmują one zwiększenie liczby kabin do odprawy, ekranów i punktów bezpieczeństwa oraz przenośników taśm bagażowych, a także znaczne ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa na lotniskach (polegające np. na remontach dróg startowych).

Łącznie powierzchnia terminali we wszystkich 14 portach lotniczych zwiększy się o około 100 000 metrów kwadratowych, co znacznie zwiększy ich przepustowość.

Inwestycje już trwają

Fraport Greece przejął lotniska 11 kwietnia 2017 r. i uruchomił program inwestycyjny o wartości 415 milionów euro. Pierwszy krok podjęto pod koniec zeszłego roku, pracując na lotniskach Mykonos i Kefalonia. Na Mykonos, jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie, Fraport zakończył rekonstrukcję pasa startowego. Stary pas, który przekroczył swój oficjalny okres eksploatacji, został zastąpiony nowym, mocniejszym pasem, który będzie w stanie obsługiwać pasażerski ruch na wyspach Cyklad przez następne 20 lat.

Lotnisko Kefalonii również zostało zmodernizowane, ponieważ Fraport zainwestował w naprawę wieży kontroli lotów i centralny terminal na wyspie Jońskiej. Wśród inwestycji obecnie wdrażanych na lotnisku im. Anny Pollatou w Argostoli znajduje się czyszczenie głównych kanałów kanalizacyjnych w strefie ograniczonego dostępu, a także modernizacja głównego pasa startowego, którego żywotność również wygasła.

Kolejnym lotniskiem, na które zwracano szczególną uwagę, jest południowo-wschodnia wyspa Kos na Morzu Egejskim. Pas startowy przeszedł już remont, obecnie trwa tu budowa nowego terminalu pasażerskiego. Po zakończeniu będzie on obejmować powierzchnię 23 106 metrów kwadratowych i zastąpi istniejący  znacznie mniejszy budynek.

Następnym lotniskiem, które poddane zostanie modernizacji infrastruktury, będzie Zakynthos na Morzu Jońskim. Prace na lotnisku Dionysios Solomos rozpoczną się w najbliższych tygodniach i będą dotyczyły głównie jego modernizacji. Mają one obejmować rozbudowę i reorganizację budynku terminalu, zwiększenie miejsc parkingowych i modernizację jednostki przetwarzania odpadów biologicznych. Zostanie również zbudowana nowa stacja przeciwpożarowa i zainstalowany najnowocześniejszy system do zarządzania i kontroli bagażu.

Zgodnie z harmonogramem Fraport Greece - który zapłacił 1,23 miliarda euro, aby uzyskać kontrolę nad 14 lotniskami w Grecji i już zainwestował kolejne 415 milionów euro – wszystkie zaplanowane prace zostaną ukończone do 2021 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Duże wzrosty liczby pasażerów w portach należących do grupy Fraport

Infrastruktura i lotniska

Duże wzrosty liczby pasażerów w portach należących do grupy Fraport

Justyna Urbaniak 15 stycznia 2018

Fraport Greece inwestuje w rozwój kolejnego greckiego lotniska

Infrastruktura i lotniska

Fraport Greece inwestuje w rozwój kolejnego greckiego lotniska

Justyna Urbaniak 27 grudnia 2017

Frankfurt przyspiesza budowę pirsu dla linii niskokosztowych

Infrastruktura i lotniska

Frankfurt przyspiesza budowę pirsu dla linii niskokosztowych

Redakcja 20 sierpnia 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5