Partner serwisu
Infrastruktura i lotniska

Wokół Oslo Airport planowana jest budowa airport city przyszłości

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-03-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA I LOTNISKA
Wokół Oslo Airport planowana jest budowa airport city przyszłości
wiz. Haptic Architects
Terminal Portu Lotniczego w Oslo uznany został swego czasu za najbardziej ekologiczny terminal na świecie, ale na tym nie kończą się ambicje norweskiego lotniska. Port ogłosił właśnie plan budowy Oslo Airport City (OAC) – zrównoważonego, inteligentnego miasteczka lotniskowego. Za projekt odpowiada Haptic Architects i Nordic Office of Architecture.

Nie będzie to typowe airport city, jakie znamy z projektów realizowanych na całym świecie. Ambicją Norwegów jest bowiem stać się „pierwszym miastem napędzanym wyłącznie energią odnawialną”. Zaprojektowane na 4 milionach metrów kwadratowych miasteczko lotniskowe ma mieć również możliwość sprzedaży nadwyżek energetycznych otaczającym budynkom, społecznościom i miastom. Obsługiwać je będą pojazdy elektryczne bez kierowcy.

Po przejściu rządu z gospodarki opartej na ropie na gospodarkę opartą na energii odnawialnej, OAC będzie funkcjonować jako swoisty test dla miasta napędzanego inteligentnymi technologiami, włączając w to takie programy, jak autonomiczne pojazdy, automatyczne oświetlenie i automatyczną mobilność, odpady i środki bezpieczeństwa.

Oprócz imponujących inicjatyw związanych z czystą energią, OAC ma nadzieję stać się miastem znanym ze swojej atrakcyjności i miejscem do spędzania wolnego czasu, z centralnym parkiem publicznym, centrum bez samochodów i z środkami komunikacji miejskiej, oddalonymi nie więcej niż pięć minut drogi od każdego mieszkańca. Planowane są także duże tereny zielone dla rosnącej siły roboczej portu lotniczego, która ma wzrosnąć z 22 000 do 40 000 do 2050 roku.

Budowa OAC zajmie 30 lat, ale realizacja pierwszego etapu projektu rozpocznie się już w latach 2019–2020. Lotnisko planuje eksploatację swojej pierwszej elektrycznej floty począwszy od 2025 roku.

– To wyjątkowa okazja, aby zaprojektować nowe miasto od zera – powiedział Tomas Stokke, dyrektor Haptic Architects. – Wykorzystując solidne strategie planowania miasta, takie jak możliwość poruszania się, odpowiednie zagęszczenie czy centrum bez samochodów, w połączeniu z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, będziemy w stanie stworzyć zielone, zrównoważone miasto przyszłości.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5