Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Jest szansa na znakomity kolejowy dojazd do szczecińskiego lotniska


Wstecz Dalej

Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2017-07-24 13:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jest szansa na znakomity kolejowy dojazd do szczecińskiego lotniska
Lotnisko w GoleniowieFot. Lotnisko Szczecin Goleniów
Jest szansa na to, że w ciągu następnych lat szczecińskie lotnisko w Goleniowie zostanie drugim w Polsce z przelotową stacją kolejową. Takie rozwiązanie – nad którym zastanawiają się kolejarze – byłoby niezwykle korzystne i dla kolei, i dla lotniska.
Temat wyszedł na światło dzienne dość niespodziewanie – w związku ogłoszeniem przetargu przez kolejowego zarządcę infrastruktury PKP PLK – na przygotowanie studium wykonalności dla modernizacji linii kolejowej 202 na odcinku od Koszalina do Stargardu. Firma, która sprawdzać będzie potencjał trasy, ocenić ma także, czy kolejową Magistralę Nadmorską łączącą Trójmiasto ze Szczecinem, warto poprowadzić nowym szlakiem, z wykorzystaniem linii kolejowej przebiegającej przez Kołobrzeg i Goleniów. W tym drugim mieście znajduje się właśnie Port Lotniczy Szczecin – Goleniów.

Szybko, często i cicho pod goleniowski terminal

Wykonawca kolejowej dokumentacji ma sprawdzić, czy jest sens zelektryfikować linię kolejową pomiędzy Kołobrzegiem a Goleniowem po to, by zamiast przez Białogard i Świdwin, elektryczne pociągi mogły jeździć nowym śladem. Co ważne: projektant ma przedstawić warianty takiego dojazdu do goleniowskiego lotniska, aby nie trzeba było tam zajeżdżać i później zmieniać czoła pociągu, ale przejeżdżać przez nie „przelotem”. To zdecydowanie poprawiłoby czas przejazdu i umożliwiłoby dostanie się do lotniska każdym pociągiem poruszającym się między Kołobrzegiem a Szczecinem.

Takim rozwiązaniem w Polsce może się pochwalić wyłącznie gdańskie lotnisko (tam jednak dojeżdżają pociągi spalinowe, a na odcinku od Kołobrzegu do Goleniowa, planuje się elektryfikację). Korzystają na tym wszyscy – bo częstotliwość pociągów na lotnisko jest wysoka, z czego cieszą się pasażerowie, z drugiej strony pociągi nie jeżdżą puste nawet wtedy, gdy w danym czasie operacje na lotnisku nie odbywają się. Bo łączą też inne miejscowości, a nie tylko duże miasto z lotniskiem.

Lotnisko pomysł chwali

– Podoba nam się ten pomysł, warto się nad nim zastanowić. Cały czas dążymy do tego, aby zapewnić naszym pasażerom możliwość wyboru alternatywnego wobec auta środka transportu, przełoży się to na dostępność Goleniowa. Istotna jest też większa częstotliwość połączeń w wypadku takiego rozwiązania. Nasze lotnisko jest coraz popularniejszą destynacją dla pasażerów chcących spędzić czas na Pomorzu. Możliwość bezpośredniej podróży do różnych miejscowości nad Bałtykiem, byłaby olbrzymim atutem – powiedział Krzysztof Domagalski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów.

Kolej tylko na lotnisko bywa problemem

W wypadku krajowych lotnisk z umiarkowanym i niewielkim ruchem lotniczym, posiadających kolejowy dojazd na lotnisko (zwłaszcza tam, gdzie przy lotnisku pociąg kończy bieg), od lat problemem jest takie dopasowanie rozkładu jazdy pociągów, by współgrał z odlotami. Niestety, oba rozkłady jazdy koryguje się w różnych terminach, co nierzadko prowadzi do sytuacji, gdy pociągi odjeżdżają przed przylotem samolotu lub dojeżdżają do niego tuż po odlocie. Lotnisko w Szczecinie w porozumieniu z Przewozami Regionalnymi (które kursują pomiędzy stolicą województwa a Goleniowem) stara się możliwie mocno dostosowywać kursy do startów i lądowań, ale niepowodzeń na tym polu i tak nie da się uniknąć.

Nowy przebieg Magistrali Nadbałtyckiej, nad którym chce zastanowić się PKP PLK, z pewnością wpłynąłby na wzrost potencjału rozwijającego się lotniska. Ten rośnie, co widać po liczbach. W pierwszym półroczu 2017 Goleniów obsłużył blisko 264 tys. pasażerów, co było wynikiem aż o ponad 19 procent lepszym niż w analogicznym okresie 2016 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szczecin-Goleniów: Województwo zwiększa udziały w lotnisku

Biznes i przemysł

Szczecin-Goleniów: Województwo zwiększa udziały w lotnisku

Emilia Derewienko 18 lipca 2017

Lotnisko w Szczecinie po raz kolejny z dwucyfrowym wzrostem

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Szczecinie po raz kolejny z dwucyfrowym wzrostem

Justyna Urbaniak 17 lipca 2017

Szczecin-Goleniów: Maj najlepszym miesiącem w historii portu

Infrastruktura i lotniska

Szczecin-Goleniów: Maj najlepszym miesiącem w historii portu

Emilia Derewienko 05 czerwca 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5