Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Katowice z rekordowym wynikiem za 2017 rok i planem 4 mln pasażerów w bieżącym roku


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-01-03 15:06
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Katowice Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice z rekordowym wynikiem za 2017 rok i planem 4 mln pasażerów w bieżącym roku
fot. Marek Barciewicz
Katowickie lotnisko zakończyło 2017 rok rekordem w liczbie obsłużonych pasażerów. W minionym roku niemal 3,9 mln osób skorzystało z oferty lotniska, co daje wzrost o 20,8 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Rekordowy był również sam grudzień, w którym wzrost sięgnął 20,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku.
Dwucyfrowy wzrost 11 miesiąc z rzędu

W grudniu Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice obsłużył 225 344 pasażerów, czyli o 38 573 więcej w porównaniu z grudniem 2016 roku. Był to jednocześnie 11 miesiąc z rzędu z dwucyfrowym wzrostem ruchu pasażerskiego. Ponadto po raz pierwszy w historii pyrzowickiego lotniska w dwunastym miesiącu roku zostało obsłużonych ponad 200 tysięcy podróżnych w ruchu ogółem.

Rok 2017 Katowice Airport zakończył najlepszym w historii wynikiem liczby obsłużonych pasażerów we wszystkich segmentach ruchu tj. ogółem, całkowitym i czarterowym, także liczba startów i lądowań była rekordowa.

W minionym roku w Katowice Airport ogółem obsłużono 3 892 941 osób, to aż o 671 680 więcej (+20,85 proc.) w porównaniu z 2016 rokiem. Warto podkreślić, że to najwyższy w historii pyrzowickiego lotniska wzrost wolumenu ruchu pasażerskiego, licząc rok do roku. W ruchu regularnym do i z Pyrzowic podróżowało 2 423 869 pasażerów, o 297 329 więcej (+14 proc.) w porównaniu z dwunastoma miesiącami 2016 roku. Znaczący wzrost został odnotowany w segmencie ruchu czarterowego, gdzie obsłużono 1 459 398 podróżnych, o 380 239 więcej (+35 proc.) w porównaniu z rokiem 2016. W minionym roku statki powietrzne startowały i lądowały w Pyrzowicach 34 725 razy o 3 731 więcej (+12 proc.) w porównaniu z rokiem poprzednim.

Przyszły rok z jeszcze bogatszą siatką

– Z perspektywy rozwoju ruchu pasażerskiego w Katowice Airport rok 2017 był wyjątkowy, odnotowaliśmy znakomite, najlepsze w historii wyniki we wszystkich segmentach ruchu, co jest efektem naszej konsekwentnej, realizowanej od lat strategii współpracy z liniami lotniczymi i touroperatorami. W ruchu czarterowym umocniliśmy się na pierwszym miejscu wśród polskich portów regionalnych i wykonaliśmy kolejny duży krok, który zbliżył nad do osiągnięcia jednego ze strategicznych celów GTL SA, czyli objęcia pozycji krajowego lidera w obsłudze ruchu wakacyjnego. Równolegle dynamicznie rozwijał się ruch regularny, tu także padł historyczny rekord. Warto podkreślić, że w minionym roku linie lotnicze uruchomiły z Pyrzowic aż 12 nowych tras rozkładowych. W przyszłym roku spodziewamy się utrzymania stabilnego i solidnego tempa wzrostu ruchu pasażerskiego. Już teraz wiemy o dziewięciu nowych trasach regularnych, które wystartują w 2018 roku, a to nie koniec nowości. Jednym z czynników wzrostu będzie rozwój bazy Wizz Air. Linia umieści w Pyrzowicach na cały rok siódmy samolot, a w okresie od czerwca do września ósmą maszynę. Prognozujemy także, że więcej pasażerów w porównaniu z 2017 rok obsłuży PLL LOT, Lufthansa, Ryanair oraz Transavia. W segmencie czarterów spodziewamy się poszerzania oferty wylotów o nowe kierunki, szczególnie w szczycie sezonu oraz wzrostu częstotliwości lotów na najpopularniejszych trasach – zapowiedział Artur Tomasik prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządzającego katowickim lotniskiem.

Tegoroczna siatka połączeń regularnych i czarterowych w szczycie sezonu obejmować będzie rekordowe ponad 120 tras. Aktualnie w ofercie lotów z Pyrzowic dostępnych jest dziewięć nowych tras regularnych. Osiem uruchomi Wizz Air, będą to całoroczne: Ateny, Memmingen, Porto, Lwów i Charków oraz sezonowe połączenia do Podgoricy, Faro i Malagi. Ponadto Lufthansa otworzy całoroczną trasę do Monachium. W 2018 roku w Katowice Airport zostanie przekroczona granica 4 mln podróżnych w ruchu ogółem. Wstępnie szacuje się, że pasażerów będzie o kilkaset tysięcy więcej w porównaniu z rokiem minionym.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Spór Gdyni z KE o pomoc publiczną przestrogą dla innych portów lotniczych

Infrastruktura i lotniska

Spór Gdyni z KE o pomoc publiczną przestrogą dla innych portów lotniczych

Newseria Biznes 28 grudnia 2017

Warszawa prześcignęła Pragę w statystykach pasażerskich

Infrastruktura i lotniska

Warszawa prześcignęła Pragę w statystykach pasażerskich

Justyna Urbaniak 28 grudnia 2017

Gdynia: Miasto będzie się ubiegać o odszkodowanie w sprawie lotniska?

Infrastruktura i lotniska

Gdynia: Miasto będzie się ubiegać o odszkodowanie w sprawie lotniska?

Justyna Urbaniak 21 grudnia 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5