Partnerzy serwisu:
PRAWO I POLITYKA

Związki oskarżają zarząd PAŻP o łamanie procedur bezpieczeństwa


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-11-20 13:14
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Dziennik Gazeta Prawna

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Związki oskarżają zarząd PAŻP o łamanie procedur bezpieczeństwa
fot. Krzemiński Photography
Zarzuty są bardzo poważne. Do urządzeń mających kluczowe znaczenie dla lotów nad Polską mają mieć dostęp osoby z firm zewnętrznych, które nie są zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa. Sprawę opisał dziś Dziennik Gazeta Prawna.
Wedle informacji przekazanych przez związkowców szefom MON i MSWiA, którzy sprawują kontrolę nad bezpieczeństwem państwa, pracownicy firm sprzątających mają nie być zweryfikowani, a nadzór nad ich pracą ma być iluzoryczny. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poprosiło ABW o sprawdzenie, czy obawy o bezpieczeństwo są uzasadnione.

Akt oskarżenia

Kontrolerzy ruchu lotniczego cytowani przez DGP uważają, że w PAŻP brakuje procedur weryfikacji pracowników firm zewnętrznych. Kontrola naszego nieba trwa całą dobę. Tak więc sprzątanie musi odbyć się w godzinach pracy. Szczególnie newralgicznym miejscem dla całego systemu bezpieczeństwa jest sala operacyjna, gdzie monitoruje się cały ruch lotniczy, który odbywa się nad naszym państwem.

– Codziennie pracownicy firmy sprzątającej wchodzą na salę operacyjną w asyście ochrony, przy czym w ochronie są przeważnie starsi panowie i kobiety, którzy mają broń. Prawda jest taka, że gdyby któraś z osób sprzątających miała złe intencje, to poradzenie sobie z ochroniarzem nie zajęłoby dużo czasu – mówi DGP jeden z kontrolerów.

Kontrolerzy zwrócili uwagę na jeszcze jeden problem – szkoleń przeciwpożarowych.  Zgodnie z procedurami – żeby jak najmniej zakłócać pracę i nie zniszczyć sprzętu – ewentualny pożar musi być gaszony trującym dla człowieka gazem. Dlatego kontrolerzy muszą umieć sprawnie założyć specjalną maskę wyposażoną w instrumenty łączności, a także butlę z tlenem. – Pracuję tu już kilkanaście lat. Miałem zaledwie trzy szkolenia z zakładania masek – mówi Dziennikowi DGP jeden z kontrolerów.

Problem dotyczy również procedur alarmowych. Brakuje bezpiecznych dróg ewakuacji. Co więcej, poważny pożar mógłby uszkodzić serwerownię, która dostarcza dane również do sali rezerwowej. To mogłoby sparaliżować kontrolę ruchu powietrznego nad Polską.

Odpowiedź

W rozmowie z nami rzecznik PAŻP, Paweł Łukaszewicz zwrócił uwagę na szereg spraw. Po pierwsze PAŻP nie prowadzi działań kontrwywiadowczych. To leży w gestii służb specjalnych. DGP zarzuca Agencji, że ta nie ma procedur sprawdzania ludzi sprzątających w sali operacyjnej. PAŻP tłumaczy, że firma jest w wykazie podmiotów posiadających świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego. Za weryfikację firm w nim ujętych odpowiada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Co więcej, Agencja w umowie z wykonawcą zawarła klauzulę społeczną, która zakłada, że każda osoba wchodząca do PAŻP musi mieć z firmą podpisaną umowę o pracę. Chodzi o to, by nie było możliwości wpuszczania na teren osób „przypadkowych” zatrudnionych na chwilę, na przykład na podstawie umowy o dzieło.

Rzecznik przypomniał również, że nie tylko jest pod kontrolą państwa polskiego, ale również Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

– Procedury są ściśle określone. Są przepustki, monitoring i wytyczone, kto kiedy i gdzie może przebywać. Gdy osoby sprzątające wchodzą do sali operacyjnej, nie tylko są kontrolowane przez ochroniarza lub innego pracownika z odpowiednimi uprawnieniami, ale również szef ochrony siada wtedy przed monitoringiem i wszystko obserwuje – tłumaczy rzecznik.  – Ten artykuł w Dzienniku Prawnym jest tak pełen nieścisłości, półprawd i niewiedzy, że trudno to skomentować  – dodał pracownik Agencji.

Na oskarżenie o braku szkoleń przeciwpożarowych PAŻP odpowiada, że są one prowadzone na bieżąco przez cały rok.

Próba podsumowania

Jeżeli podstawą oskarżeń jest stwierdzenie, że co prawda ochrona jest, ale pewnie nie dałaby rady, gdyby doszło do realnego zagrożenia oraz PAŻP nie ma procedur kontrwywiadowczych, to trzeba przyznać, że trudno z tym dyskutować. Jakie kompetencje ma kontroler do oceny, czy starszy mężczyzna, czy kobieta daliby radę obezwładnić napastnika i dlaczego mamy wymagać od instytucji powołanej do kontrolowania ruchu powietrznego, aby wykonywała pracę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że cała afera nie tylko dotyczy faktycznego stanu bezpieczeństwa – który zostanie sprawdzony przez ABW, i bardzo dobrze, bo nie powinien on budzić żadnych wątpliwości – ale tego, co dzieje się na linii związki – zarząd. Nie jest tajemnicą, że obie strony mają sobie coś do zarzucenia. Pytanie tylko, czy ten spór powinien podważać zaufanie do instytucji dbającej o bezpieczeństwo polskiego nieba.  

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
WebCAT uruchomiony w systemie PANDORA

Biznes i przemysł

WebCAT uruchomiony w systemie PANDORA

Redakcja/inf. pras. 06 listopada 2019

PAŻP zaprezentowała najnowocześniejszą wieżę kontroli lotniska w Polsce (Zdjęcia)

Infrastruktura i lotniska

PAŻP zaprezentowała najnowocześniejszą wieżę kontroli lotniska w Polsce (Zdjęcia)

Piotr Bożyk. Aleksander Domański 21 października 2019

CBA zatrzymało byłego wicedyrektora PAŻP

Prawo i polityka

CBA zatrzymało byłego wicedyrektora PAŻP

Aleksander Domański 03 października 2019

 

Lockheed Martin szuka w Polsce partnerów

Biznes i przemysł

Lockheed Martin szuka w Polsce partnerów

21 listopada 2019

Lufthansa: Alitalia potrzebuje silnego partnera

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa: Alitalia potrzebuje silnego partnera

21 listopada 2019

Hiszpania: Wyrok skazujący Ryanaira

Pasażer i linie lotnicze

Hiszpania: Wyrok skazujący Ryanaira

21 listopada 2019

Norwegian z nowym szefem od 2020 r.

Pasażer i linie lotnicze

Norwegian z nowym szefem od 2020 r.

21 listopada 2019

LOT z nową ofertą wakacyjną

Pasażer i linie lotnicze

LOT z nową ofertą wakacyjną

21 listopada 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5