Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Załoga Ryanaira traci cierpliwość. Lato staje pod znakiem strajków


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-07-05 10:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Załoga Ryanaira traci cierpliwość. Lato staje pod znakiem strajków
fot. Pixabay
Podczas gdy piloci linii lotniczej Ryanair z Dublina zapowiedzieli 24-godzinny strajk na 12 lipca, do przyłączenia się do akcji szykuje się już załoga naziemna i kabinowa przewoźnika. Ale to nie koniec, bo lista sfrustrowanych związkowców rośnie z każdym dniem, a tegoroczne lato staje pod wielkim znakiem strajków. Czy się odbędą – zależy w dużej mierze od zarządu linii.
O tym, że na czwartek, 12 lipca, planowana jest 24-godzinna akcja protestacyjna pilotów linii lotniczej Ryanair z Dublina, informowaliśmy już wczoraj. Przewoźnik szacuje, że zakłócenia z tym związane dotkną około 7 proc. pasażerów. Tuż po ogłoszeniu daty strajku przez związek zawodowy reprezentujący pilotów z Dublina, strajkiem zagroziła też załoga naziemna i kabinowa przewoźnika.

Irlandzki przewoźnik wyraził zgodę na uznanie związków zawodowych po raz pierwszy w swojej 32-letniej historii w grudniu zeszłego roku, zapobiegając w ten sposób powszechnym strajkom w okresie świątecznym. Porozumienie udało się osiągnąć po tym, jak kryzys kadrowy dał pilotom przewagę w negocjacjach dotyczących płac i warunków. Jak widać, udało się je osiągnąć tylko częściowo.

Obecnie zarówno piloci, jak też personel pokładowy i załoga naziemna skarżą się, że od czasu obietnic złożonych w grudniu linie lotnicze nie zrobiły wystarczająco dużo, aby poprawić warunki ich zatrudnienia. Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF), organ nadzorujący związek, który reprezentuje załogę w większości baz Ryanaira, wymienił żądania pracowników, które dotyczą zarówno poprawy warunków ekonomicznych, jak też bezpieczeństwa i kultury pracy.

Linię wezwano również do podjęcia kroków zmierzających do wyeliminowania niepewnego zatrudnienia przez agencje, czy zapewnienia pracownikom prawa do zasiłku chorobowego. – Jeśli Ryanair nie zareaguje szybko i odpowiednio, ryzykuje podjęciem akcji protestacyjnych w okresie letnim – zapowiedział ITF. – Nie spodziewamy się zmian transformacyjnych z dnia na dzień, ale biorąc pod uwagę obietnice złożone publicznie w grudniu, spodziewaliśmy się pewnej zmiany.

– Ryanair jest już zaangażowany w szeroko zakrojone negocjacje z krajowymi związkami kabinowymi w całej Europie, podczas których wszystkie te kwestie są negocjowane. Zawarliśmy już umowy w Wielkiej Brytanii i we Włoszech – poinformował rzecznik prasowy Ryanaira.

Tymczasem przedstawiciele związków zawodowych w Hiszpanii informują, że personel pokładowy w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Belgii ze związku SITCPLA już planuje ogłosić daty strajku w czwartek. Strajki są zagrożeniem dla ogromnej liczby wczasowiczów korzystających z lotów oferowanych przez największe niskokosztowe linie lotnicze Europy.

Podczas gdy Ryanair był zmuszony negocjować z pilotami i załogą, częściowo z powodu odwołań spowodowanych uporczywymi problemami personelu, jego wyniki finansowe były w dużej mierze niezależne od sporów dotyczących praw pracowniczych. Przewoźnik z siedzibą w Dublinie ogłosił 10-procentowy wzrost zysku netto do 1,3 miliarda funtów w maju i obiecał, że nie odbędzie się żaden z zapowiadanych strajków.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szykuje się 24-godzinny strajk pilotów Ryanair w Irlandii

Pasażer i linie lotnicze

Szykuje się 24-godzinny strajk pilotów Ryanair w Irlandii

Justyna Urbaniak 04 lipca 2018

Przed załogą Ryanaira ważne decyzje. Będzie strajk?

Pasażer i linie lotnicze

Przed załogą Ryanaira ważne decyzje. Będzie strajk?

Justyna Urbaniak 21 czerwca 2018

Ryanair z grzywną w wysokości 1,85 mln euro

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair z grzywną w wysokości 1,85 mln euro

Justyna Urbaniak 20 czerwca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5