Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

Xeos: Chcemy być liczącym się graczem światowym


Wstecz Dalej

Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-09-27 14:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Xeos: Chcemy być liczącym się graczem światowym
fot. Kasper Fiszer
Przez dwa miesiące budowy zakładów Xeos w Środzie Śląskiej udało się już zedrzeć ziemię z całego terenu przyszłej hali remontowej. Jej właściciele chcą, by wkrótce stała się ona jednym z najważniejszych tego typu obiektów w skali świata. W dolnośląskim zakładzie pracę znajdzie ok. 600 osób, które będą remontować ok. 200 samolotowych silników nowych generacji rocznie.
Dziś w Środzie Śląskiej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego na budowie zakładu remontowego Xeos. Przedstawiciele spółki joint-venture Lufthansy i GE Aviation przedstawili bardzo śmiałe plany na przyszłość – zarówno w zakresie przeprowadzenia inwestycji, jak i późniejszego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Władze Xeos chcą bowiem zakończyć budowę już w przyszłym roku i zaraz potem rozpocząć serwisowanie silników dwóch nowoczesnych typów.

60 mln zł na szkolenie przyszłego personelu

Chodzi tu o modele GEnx-2B i, w przyszłości, GE9X. Te pierwsze stosowane są od 2010 r., obecnie wyposażone w nie jest ok. 500 maszyn należących do 18 operatorów. Te drugie wejdą do eksploatacji w 2019 r., a pierwszym przewoźnikiem, w którego flocie znajdą się samoloty napędzane tą jednostką, będzie Lufthansa. Ukierunkowanie działalności na silniki najnowszych generacji ma zapewnić zakładowi dynamiczny rozwój, a potem stabilną przyszłość.

– Sądzę, że dzisiejsze wydarzenie to początek drogi do stania się jednym z liczących się graczy w skali świata – powiedział podczas krótkiej konferencji prasowej Stefan Schmuck, dyrektor operacyjny Xeos. – Chcielibyśmy docelowo remontować 200 silników rocznie – zapowiedział. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie ok. 600 osób. Na ich szkolenie, m.in. w centrum szkoleniowym w Bielanach Wrocławskich, spółka zamierza przeznaczyć 60 mln zł.

Za około rok zakład będzie gotowy do rozpoczęcia działalności

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z odpowiedzi na nasze zapotrzebowanie płynące z rynku pracy – stwierdził przy tym Thomas Boettger, dyrektor zarządzający Xeos. Podkreślał też, jak duża jest skala rozpoczętej przed kilkoma tygodniami inwestycji. – Jej wartość to ok. 250 mln euro – wskazywał. Sama budowa pochłonie 40 – 45 mln euro, pozostała kwora przeznaczona zostanie na wyposażenie, zakup technologii itp. Głównym wykonawcą robót budowlanych jest Budimex.

– O rozmiarze tego przedsięwzięcia świadczy to, że zamontujemy tu 27 suwnic przenoszących łącznie 200 ton – mówił Grzegorz Tymich, kierownik kontraktu ze strony Budimeksu. Przekonywał, że choć harmonogram robót jest bardzo napięty, wszystkie strony dążą do ukończenia jej w zaplanowanym terminie, a współpraca pomiędzy inwestorem a realizatorem układa się bardzo dobrze. Prace rozpoczęły się 2 sierpnia. W połowie października ustawione mają zostać pierwsze stalowe pale. Na marzec przyszłego roku planowane jest osiągnięcie stanu surowego zamkniętego głównych budynków, na lipiec – rozpoczęcie montażu sprzętów, na październik – zakończenie etapu budowy. Już w grudniu 2018 r. obiekt ma zostać przekazany firmie Xeos.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Etihad Regional w rękach Adrii

Biznes i przemysł

Etihad Regional w rękach Adrii

Artur Bogdanowicz 09 września 2017

PGZ podpisała umowę otwierającą drogę do sprzedaży śmigłowców

Biznes i przemysł

PGZ podpisała umowę otwierającą drogę do sprzedaży śmigłowców

inf. prasowa 07 września 2017

UTC wykupi największego na świecie dostawcę podzespołów lotniczych

Biznes i przemysł

UTC wykupi największego na świecie dostawcę podzespołów lotniczych

Justyna Urbaniak 06 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5