Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Wild: Linie lotnicze bardzo zainteresowane CPK


Wstecz Dalej

Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2018-08-30 14:19
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wild: Linie lotnicze bardzo zainteresowane CPK
Fot. Laurent ERRERA from L’Union, France
Minister Mikołaj Wild spotkał się dziś z przedstawicielami linii lotniczych w celu omówienia projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Wierzymy w model partycypacyjny inwestycji i włączanie klientów w przygotowania do realizacji – podkreślił.
Minister Wild poinformował, że w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele linii europejskich i światowych, wymieniając PLL LOT, Lufthansę, białoruską Belavię oraz Qatar i Emirates. Podczas briefingu, który odbył się po spotkaniu, podkreślił, że linie lotnicze widzą potencjał w projekcie CPK. – Wierzymy w model partycypacyjny inwestycji i włączanie klientów w przygotowania do realizacji – mówił Wild.

LOT najważniejszy

Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik ds. CPK powtórzył, że przy budowie Portu Solidarność „Linie LOT powinny być traktowany w wyjątkowy sposób”. – Zależy nam na rozwoju LOT-u. Będzie on najważniejszym, choć nie jedynym klientem CPK – mówił Wild, powołując się na doświadczenia innych linii lotniczych – w tym zaprezentowane przez Lufthansę doświadczenia z obsługi hubu we Frankfurcie.

Zdaniem Wilda sama obecność na spotkaniu już jest wyraźnym sygnałem zainteresowania przewoźników. – Szerokie spektrum potencjalnych klientów pokazuje, że możemy pojmować CPK nie tylko jako port tranzytowy, ale również bramę do Unii Europejskiej. W Porcie Solidarność będą znajdowały koniec ścieżki z różnych stron świata – stwierdził Wild.

Spółka CPK wkrótce

Dziennikarze pytali ministra o opóźnienie w powołaniu spółki celowej i skład jej zarządu. – Specspółka ma cechy startup-u, a jednocześnie musi mieć taką dojrzałość, żeby przejąć zarządzanie wydatkowaniem miliardów złotych i koordynację wieluset procesów – podkreślił Wild, stwierdzając, że „lepiej jest poświęcić więcej czasu na przygotowanie struktury, składu osobowego i perspektyw finansowych spółki”. Dodał, że opóźnienie nie ma wpływu na tempo przygotowań do budowy portu, ponieważ konieczne analizy są cały czas prowadzone. Szczegóły dotyczące spółki mogą zostać podane w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jednocześnie nie jest wykluczone, że do budowy linii kolejowych prowadzących do CPK zostanie powołany jeszcze jeden oddzielny podmiot.

Co z finansowaniem?

Obecny na spotkaniu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że instytucje finansowe są „bardzo zainteresowane” finansowaniem budowy CPK i nie identyfikuje żadnego ryzyka dotyczącego zebrania odpowiednich funduszy na rynku komercyjnym. Borys przewiduje mieszany model finansowania budowy portu, w oparciu zarówno o komercyjne kredyty, jak i wprowadzenie przez podmioty prywatne i PFR kapitału własnego. Do tego dojdzie zaangażowanie Skarbu Państwa, np. poprzez wniesienie gruntów. – Chcemy dostarczyć część finansowania jako PFR – zapewnił.

Minister Wild przypomniał, że w ostatnim czasie trasy kolejowe prowadzące do CPK zostały uwzględnione w projekcie rozporządzenia dotyczącym nowego programu Connecting Europe Facility. – To oznacza, że na poziomie unijnym jest aprobata do traktowania tych inwestycji w sposób priorytetowy. Port realizacje bowiem cele nie tylko Polski, ale i Unii Europejskiej – podsumował.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Centralny Port Komunikacyjny z Okęciem czy bez?

Infrastruktura i lotniska

Centralny Port Komunikacyjny z Okęciem czy bez?

Aleksander Domański 20 sierpnia 2018

Pociągiem do samolotu i CPK

Infrastruktura i lotniska

Pociągiem do samolotu i CPK

Tadeusz Syryjczyk 19 sierpnia 2018

Szpikowski: Radom silny regionem. To będzie lotnisko zapasowe CPK

Infrastruktura i lotniska

Szpikowski: Radom silny regionem. To będzie lotnisko zapasowe CPK

Aleksander Domański 14 sierpnia 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5