Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Samorząd województwa chce dofinansować suwalskie lotnisko


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-09-05 08:51
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Samorząd województwa chce dofinansować suwalskie lotnisko
fot. Aleksander Domański
Samorząd województwa podlaskiego planuje przekazać 6 mln zł na budowę lokalnego lotniska w Suwałkach. Ostateczna decyzja podjęta zostanie na poniedziałkowej sesji sejmiku województwa. Pieniądze są konieczne, gdyż najtańsza oferta złożona w przetargu na realizację inwestycji przewyższała budżet przewidziany przez miasto.
Jak poinformowali przedstawiciele województwa podczas konferencji prasowej w Białymstoku, 3 mln zł na suwalskie lotnisko miałoby zostać przekazane z budżetu województwa na 2018 rok. Kolejne 3 mln zł wygospodarowane zostaną z budżetu przyszłorocznego. Budowa lokalnego lotniska w Suwałkach ma kosztować łącznie około 27 mln zł. 6 mln zł dołożonych zostanie z budżetu województwa, 10 mln zł przekaże miastu spółka Forte. Pozostała kwota – 11 mln zł, będzie pochodzić z budżetu Suwałk.

W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa z wykonawcą utwardzanego pasa startowego - warszawskim konsorcjum firm Atcom Construction i Wegarten. W przyszłym tygodniu firma przedstawi harmonogram prac. Wiadomo, że inwestycja zakończy się wraz z końcem czerwca przyszłego roku.

Pas betonowy w Suwałkach ma mieć 1320 m długości i 30 m szerokości. Będą mogły z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. W ramach tej inwestycji powstaną też: płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania czy infrastruktura techniczna. O tym, że inwestycja jest konieczna, mówi się tu od lat. Już w ubiegłym roku zapowiadano, że niebawem ogłoszony zostanie przetarg na budowę drogi startowej.

Opóźnienia wynikają z problemów formalnych. Miasto musiało bowiem stoczyć „batalię” o pozyskanie potrzebnych gruntów pod inwestycję, a następnie kilkakrotnie składało wniosek do wojewody podlaskiego o wydanie pozwolenia na budowę. To udało się uzyskać dopiero 11 maja bieżącego roku. Suwalskie lotnisko będzie miało parametry zbliżone do białostockiego portu w Krywlanach, który również otrzymał dofinansowanie z budżetu województwa, w wysokości 16,1 mln zł.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Stany Zjednoczone potrzebują nowych lotnisk

Infrastruktura i lotniska

Stany Zjednoczone potrzebują nowych lotnisk

Justyna Urbaniak 07 marca 2018

Nowojorskie lotnisko do pilnej rozbudowy

Infrastruktura i lotniska

Nowojorskie lotnisko do pilnej rozbudowy

Justyna Urbaniak 20 lutego 2018

Turcja: Nowe lotnisko wystartuje pod koniec października

Infrastruktura i lotniska

Turcja: Nowe lotnisko wystartuje pod koniec października

Justyna Urbaniak 13 lutego 2018

 

Powołano zastępcę prezesa PAŻP

Prawo i polityka

Powołano zastępcę prezesa PAŻP

08 września 2018

LOT: Związkowcy przeciwko szczepieniom

Prawo i polityka

LOT: Związkowcy przeciwko szczepieniom

08 września 2018

Greckie lotnisko do rozbudowy

Infrastruktura i lotniska

Greckie lotnisko do rozbudowy

08 września 2018

PZL Mielec realizuje kontrakty

Biznes i przemysł

PZL Mielec realizuje kontrakty

08 września 2018

Wild: Nie rozumiem irytacji szefa Ryanaira

Biznes i przemysł

Wild: Nie rozumiem irytacji szefa Ryanaira

07 września 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS