Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Rzeszów-Jasionka ze wsparciem miasta w kwocie 2 mln zł


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-08-29 13:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rzeszów-Jasionka ze wsparciem miasta w kwocie 2 mln zł
fot. Wikipedia
Nie osiągnięto porozumienia w sprawie zaangażowania finansowego Miasta Rzeszowa w spółce lotniskowej. Zarząd Województwa Podkarpackiego, który jest większościowym udziałowcem, podtrzymuje stanowisko, że Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka potrzebuje kolejnego, solidnego wspólnika.
– Zależy nam na tym, aby mieć wpływ na to, co dzieje się na lotnisku. Wiemy, że spółka potrzebuje teraz pieniędzy, stąd decyzja, by przekazać pieniądze i objąć pewną część udziałów. Kiedyś, przed kilku laty już chcieliśmy wejść do spółki, ale nie chciano nas. Teraz sytuacja jest inna – powiedział we wtorek podczas sesji rady miasta prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

2 miliony to za mało, żeby województwo radowało

Rozmowy Samorządu Województwa i Przedsiębiorstwa Państwowe „Porty Lotnicze” z samorządem miasta trwają od lat, a głównym problemem są finanse. Radni Rzeszowa w przyjętej wczoraj uchwale zadeklarowali zaangażowanie miasta w wysokości 2 milionów złotych, czyli na poziomie poniżej 0,5 procent wysokości kapitału zakładowego spółki. To zdaniem zarządu województwa jest nieadekwatne do możliwości finansowych samorządu Rzeszowa i do korzyści jakie miasto odnosi z funkcjonowania lotniska.

Podczas burzliwych obrad rady jeden z radnych Prawa i Sprawiedliwości wyliczał, że inne samorządy posiadają znacznie większe udziały niż 0,41 procent. Łódź ma je w wysokości 95,6 procent, Lublin 60 procent czy Poznań 37 procent. Z sali padło zgryźliwe pytanie ze strony jednego z radnych lokalnego stowarzyszenia, o udział samorządu w niedziałającym od października zeszłego roku lotnisku w Radomiu. Koniec końców, rada miejska przyjęła wniosek jednogłośnie i Rzeszów wesprze port w Jesionce kwotą 2 milionów złotych. 

– Jeśli miasto ma wejść do tej spółki, to na określonych zasadach, które trzeba wypracować. Na razie chce przekazać 2 mln zł. Gdy będą wypracowane konkretne dalsze kroki, można myśleć o objęciu kolejnych udziałów – tłumaczył Konrad Fijołek, przewodniczący popierającego prezydenta Ferenca klubu Rozwój Rzeszowa.

Zarząd województwa liczy na nowe władze miasta

– Zarząd przyjął stanowisko, że deklarowane zaangażowanie miasta na poziomie poniżej 0,5 % wysokości kapitału zakładowego spółki jest nieadekwatne do możliwości finansowych samorządu Rzeszowa i do korzyści jakie miasto odnosi z funkcjonowania lotniska. Zarząd wyraża nadzieje, że dalsze rozmowy w tej sprawie, już w przyszłej kadencji, doprowadzą do optymalnego rozwiązania, które pozwoli na dalszy rozwoju Portu Lotniczego w Jasionce – czytamy w oficjalnym komunikacje zarządu.

Zawarte jest w tym zawoalowane życzenie, by nowe władze były przychylniejsze wobec wsparcia lotniska. Głównym kontrkandydatem rządzącego miastem od 2002 roku Tadeusza Ferenca jest wystawiony przez Prawo i Sprawiedliwość Wojciech Buczak. Jednocześnie czytamy, że zarząd liczy na rozmowy odbywające się „bez niepotrzebnego szumu medialnego i politycznego”.

Jak na razie lotnisko w Rzeszowie radzi sobie bez wsparcia miasta. W zeszłym roku osiągnęło wynik blisko siedmiuset tysięcy obsłużonych pasażerów i jest coraz bliżej miliona, który zapewni portowi rentowność. Pierwsze półrocze tego roku zapowiada, że i w grudniu władze lotniska Jasionka będą mogły się cieszyć z kolejnego rekordu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nowa droga do rzeszowskiego lotniska otwarta

Infrastruktura i lotniska

Nowa droga do rzeszowskiego lotniska otwarta

Leonard Dolecki 08 sierpnia 2018

Rekordowy lipiec na lotnisku w Jasionce

Infrastruktura i lotniska

Rekordowy lipiec na lotnisku w Jasionce

Emilia Derewienko 07 sierpnia 2018

Lotnisko w Jasionce: Rusza budowa hotelu Holiday Inn Express

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Jasionce: Rusza budowa hotelu Holiday Inn Express

Emilia Derewienko 19 lipca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5