Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Qatar Airways liderem monitorowania samolotów


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2018-11-21 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Qatar Airways liderem monitorowania samolotów
fot. materiały prasowe
Linie lotnicze Qatar Airways stały się pierwszym klientem produktu GlobarBeacon przygotowanego przez firmy FlightAware oraz Aireon. Rozwiązania umożliwia monitorowanie samolotów w locie co minutę w każdym miejscu globu.
GlobalBeacon stanowi odpowiedź branży na bardziej rygorystyczną dyrektywę Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) dotyczącą śledzenia samolotów w powietrzu. Nowe wymogi przewidują, iż pozycja samolotu w czasie lotu ma być raportowana co 15 min w przypadku normalnych operacji operacji i co 60 sekund w przypadku sytuacji kryzysowej.

Lekcja MH370

Najnowszy wymóg ICAO zlikwiduje “białe plamy” w obszarach śledzenia lotów samolotów cywilnych, istniejące obecnie nad oceanami oraz nad nad polarną przestrzenią powietrzną. Pełną skalę istnienia tego problemu ukazało zaginięcie w marcu 2014 r. boeinga 777-200ER obsługującego lot MH370 z Kuala Lumpur do Pekinudla Malaysia Airlines. Kontakt z maszyną został utracony 38 minut po starcie nad Morzem Południowochińskim. Zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwawcza samolotu nie przyniosła efektów i do tej pory nie jest jasne co się stało z boeingiem oraz 239 osobami na jego pokładzie.

Standard wyższy od wymaganego

Dzięki GlobalBeacon podobne przypadki zaginięcia maszyn mają definitywnie przejść do historii. Jak poinformowały linie lotnicze Qatar Airways, system będzie dokładnie co minutę przesyłał położenie do zintegrowanego centrum operacyjnego przewoźnika, zapewniając wyższy standard monitorowania od tego nakreślonego wymaganiami ICAO.

– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi z tego, że jesteśmy pierwszym na świecie przewoźnikiem dysponującym rozbudowaną siatką połączeń, korzystającym z satelitarnej technologii ADS-B. Jesteśmy zaszczyceni, iż mogliśmy pracować wspólnie z FlightAware oraz Aireon nad wdrożeniem tego rozwiązania, tak by osiągnąć najwyższy poziom standardu śledzenia lotów, przewyższający wymogi i rekomendacje ICAO – powiedział Akbar Al Baker, prezes Grupy Qatar Airways. – Biorąc po uwagę młodą flotę ponad 200 samolotów przemierzających cały świat nad oddalonymi oraz oceanicznymi przestrzeniami powietrznymi, trudno by firmy Qatar Airways oraz GlobalBeacon były jeszcze bardziej doskonałymi partnerami. Inicjatywa Qatar Airways, jednego z najmłodszych i najszybciej rosnących liderów branży, by wdrożyć rekomendacje GADSS dotyczące śledzenia samolotów, pokazuje że bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem – dodał Don Thoma, prezes Aireon.

Porozumienie przewiduje, że przewoźnik będzie korzystał z systemu poprzez serwis FlightAware uiszczając comiesięczną opłatę od każdego zarejestrowanego samolotu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Qatar Airways rozwija swoją europejską ofertę

Pasażer i linie lotnicze

Qatar Airways rozwija swoją europejską ofertę

Justyna Urbaniak 24 października 2018

Qatar zamienia pięć A350-900 na A350-1000

Biznes i przemysł

Qatar zamienia pięć A350-900 na A350-1000

Piotr Bożyk 04 października 2018

Qatar Airways finalizuje zamówienie na 5 frachtowców Boeing 777

Biznes i przemysł

Qatar Airways finalizuje zamówienie na 5 frachtowców Boeing 777

Emilia Derewienko 17 lipca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5