Partnerzy serwisu:
PRAWO I POLITYKA

Przesyłka z drona? Myślimy o tym i w Polsce


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-06-25 13:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
cedd.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Przesyłka z drona? Myślimy o tym i w Polsce
fot. Pixabay
Transport przesyłek to jedno z najbardziej oczekiwanych zastosowań dla bezzałogowych statków powietrznych. W poprzedni wtorek odbyło się w tej sprawie spotkanie w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele zainteresowanych branż. To pierwszy krok w kierunku projektu „DroneLAB Transport”.
Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury. Oprócz przedstawicieli resortu wzięli w nim udział także reprezentanci Poczty Polskiej, Ruchu S.A., branży dronowej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ten sposób zainicjowano rozmowy na temat użycia dronów w transporcie przesyłek. Na spotkaniu zwrócono uwagę, że zapewnienie odpowiednich warunków do świadczenia usług transportowych jest jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją miasta XXI wieku.

Tradycyjne rozwiązanie, gdzie przesyłki dostarczane są przez operatorów pocztowych i kurierów, rodzi coraz większe komplikacje. Największe metropolie świata już dziś zmagają się z problemem rosnącej liczby samochodów kurierskich, które nie mogąc znaleźć miejsca do zaparkowania, tamują ruch w centrach miast. Z drugiej strony rośnie oczekiwanie konsumentów na dostarczenie paczek w możliwie jak najszybszym terminie, dlatego rewolucja w transporcie przesyłek jest również działaniem oczekiwanym przez podmioty komercyjne.

Wykorzystanie dronów do świadczenia usług transportowych może być odpowiedzią na niektóre z tych wyzwań. Coś, co jeszcze kilka lat temu było tylko domeną filmów science-fiction, powoli wchodzi do miejskiej rzeczywistości. Widać to choćby w Stanach Zjednoczonych, gdzie coraz więcej firm rozpoczyna wdrażać konkretne rozwiązania w rzeczywistych warunkach i pojawia się tam coraz więcej dronów transportujących paczki małogabarytowe. 

BSP wykorzystywane w transporcie mogą być rozwiązaniem szybszym, tańszym, ale także bardziej ekologicznym. Rozwiązaniem, które część ruchu drogowego przeniesie do U-Space – nowego wymiaru funkcjonowania obszarów miejskich.

„DroneLAB Transport” to wspólna praca zespołów eksperckich, które mają na celu opracowanie i przetestowanie nowych usług z wykorzystaniem BSP. Jednocześnie wszystkie inne podmioty, które są zainteresowane stworzeniem rekomendacji dla nowych regulacji w tym obszarze, również mogą się włączyć do pracy w zespole – szczególnie dostawcy usług BSP oraz pracujący w branży transportowej.  

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Uber: Wspólne z McDonald’s testy dronów dostawczych

Biznes i przemysł

Uber: Wspólne z McDonald’s testy dronów dostawczych

Aleksander Domański 15 czerwca 2019

Polacy sprawdzają drony podczas wyjątkowych testów

Biznes i przemysł

Polacy sprawdzają drony podczas wyjątkowych testów

oprac. ad 10 czerwca 2019

 

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

Pasażer i linie lotnicze

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

10 września 2019

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

Pasażer i linie lotnicze

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

10 września 2019

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

Infrastruktura i lotniska

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

09 września 2019

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

Infrastruktura i lotniska

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

09 września 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5