Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Podsumowanie sezonu czarterowego w Katowice Airport


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-10-24 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Katowice Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Podsumowanie sezonu czarterowego w Katowice Airport
fot. Katowice Airport
W szczycie tegorocznego sezonu wakacyjnego, tj. w okresie od czerwca do września, linie czarterowe wykonywały z Katowice Airport loty do 65 lotnisk, zlokalizowanych na terenie 17 państw na 4 kontynentach.
Najwięcej połączeń, bo aż osiemnaście, dostępnych było do Grecji, piętnaście do Hiszpanii, pięć do Turcji, cztery do Włoch, po trzy do Tunezji, Egiptu i na Cypr, po dwa kierunki do Bułgarii, Czarnogóry, Chorwacji oraz Portugalii. Do takich państw jak Maroko, Wyspy Zielonego Przylądka, Albania, Macedonia, Izrael i Dominikana w ofercie znalazło się po jednej trasie. 

Rekordowe statystyki

Od czerwca do września br. obsłużono w Pyrzowicach rekordowe 1 437 313 podróżnych udających się na wakacje liniami czarterowymi, to o 360 616 (+33,5%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. 

W gronie pięciu najpopularniejszych krajów wypoczynku, podobnie jak przed rokiem, na pierwszym miejscu znalazła się Grecja z liczbą 443 tys. pasażerów, było ich o 79,4 tys. więcej (+21,8%). Udział Grecji w całości ruchu czarterowego wyniósł 30,8%. Na drugie miejsce z czwartego awansowała Turcja. Na kierunkach tureckich podróżowało 248 tys. osób o 130 tys. więcej (+109,8%). Udział Turcji w całości ruchu czarterowego wyniósł 17,2%. 

Na trzecie miejsce spadła Hiszpania, pomimo tego na trasach hiszpańskich odnotowano wzrost liczby pasażerów o 18,9 tys. (+10,7%), których w sumie obsłużono 194 tys. Udział Hiszpanii w całości ruchu czarterowego wyniósł 13,5%.  Na czwarte miejsce, z zajmowanego w zeszłym roku trzeciego, spadła Bułgaria. Ten kraj z wylotem z Pyrzowic wybrało 193 tys. pasażerów o 34 tys. więcej (+21,1%) niż przed rokiem. Udział Bułgarii w rynku przewozów czarterowych wyniósł 13,5%. Piąte miejsce, podobnie jak przed rokiem, przypadło Egiptowi. Na kierunkach egipskich zanotowano solidny 51% wzrost ruchu, co przełożyło się na 103 tys. podróżnych i 7,2% udział w rynku. 

Najpopularniejsze kierunki 

W piątce najpopularniejszych kierunków czarterowych z Pyrzowic znalazły się po dwie trasy do Grecji i Bułgarii oraz jedna do Turcji. Zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem w okresie od czerwca do września 2018 roku była Antalya. Na tej trasie obsłużono 181 tys. pasażerów o 70 tys. więcej (+78%) w porównaniu z okresem od czerwca do września ubiegłego roku. 

Pozycja wicelidera przypadła bułgarskiemu Burgas, które w zeszłym roku było najchętniej wybierany kierunkiem w sezonie. Linie lotnicze przewiozły pomiędzy Burgas a Pyrzowicami 128 tys. osób o 30,5 tys. więcej (+31%) niż przed rokiem. Heraklion, który w zeszłym roku był czwartym najpopularniejszym kierunkiem, w bieżącym roku znalazł się na trzecim miejscu. Z trasy tej skorzystało 83 tys. podróżnych o 25 tys. więcej (+44%). 

Na czwartym miejscu znalazła się Warna, która w zeszłym roku zajmowała trzecie miejsce. Na trasie do i z „Złotych Piasków” obsłużono w Pyrzowicach 65 tys. podróżnych, to o 3 tys. więcej (+5,6%) niż przed rokiem. Piąte miejsce przypadło greckiej wyspie Rodos, która w poprzednim sezonie zajmowała szóstą pozycją. W tym roku obsłużono na tym kierunku 65 tys. pasażerów o 13,4 tys. więcej (+26%) niż przed rokiem. 

Statystyki linii 

W szczycie tegorocznego sezonu z Pyrzowic loty wykonywało 22 przewoźników czarterowych. Liderem zostały linie Small Planet Airlines, które przewiozły 457 tys. pasażerów o 75 tys. więcej (+19,6%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Drugą, największą linią czarterową w Pyrzowicach był Enter Air z liczbą 354 tys. przewiezionych podróżnych, było ich o 61 tys. więcej (+20,9%) niż przed rokiem. 

Na trzecim miejscu znalazł się Travel Service z liczbą 257 tys. przewiezionych osób. W tym przypadku wzrost był symboliczny i wyniósł 0,3%. Czwarte miejsce zajął Ryanair Sun, nowa linia na rynku przewozów czarterowych w Polsce. Z usług przewoźnika skorzystało 116 tys. osób. Piąte miejsce zajęła turecka linia Onur Air z liczbą 70  tys. podróżnych, to o 63 tys. pasażerów więcej (+937%) w porównaniu z okresem od czerwca do września ubiegłego roku. 

– Pyrzowice są idealnym lotniskiem dla rozwoju ruchu czarterowego. Konsekwentnie i na wielu płaszczyznach realizowana rozbudowa powoduje, że dysponujemy odpowiednim zapleczem dla ekspansji linii czarterowych. Mamy dużą liczbę stanowisk postojowych, dobrze rozwiniętą bazę do obsługi technicznej samolotów i pole manewrowe, czyli drogi kołowania i drogę startową, o wysokiej przepustowości. Dobra infrastruktura umożliwia efektywne wykorzystanie atutu portu, którym jest jego położenia w regionie o silnej demografii. Jednocześnie dzięki takiej, a nie innej lokalizacji port może funkcjonować 24 godziny na dobę bez żadnych ograniczeń, co jest ważną zaletą z perspektywy linii czarterowych. Wszystkie te elementy są przepisem na sukces, którym bez wątpienie jest silna pozycja lotniska na rynku przewozów czarterowych – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotnicze, zarządzającego Katowice Airport. 

To będzie najlepszy rok w historii portu 

Od stycznia do września 2018 roku w ruchu ogółem obsłużono w Katowice Airport 3,97 mln osób, to o 844 tys. więcej (+27%) niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Warto podkreślić, że to więcej niż w całym 2017 roku, w trakcie którego w Pyrzowicach obsłużono 3,89 mln podróżnych. Prognozuje się, że rok 2018 będzie najlepszym w historii portu. Z siatki połączeń, która w szczycie sezonu obejmowała ponad 130 tras regularnych i czarterowych, do 31 państw na 4 kontynentach skorzysta ponad 4,8 mln pasażerów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Czteromilionowy pasażer w Katowice Airport. Rekordowy wynik lotniska

Infrastruktura i lotniska

Czteromilionowy pasażer w Katowice Airport. Rekordowy wynik lotniska

Emilia Derewienko 06 października 2018

Rekordowy wrzesień w Katowice Airport. 27. miesiąc ze wzrostem ruchu pasażerskiego

Infrastruktura i lotniska

Rekordowy wrzesień w Katowice Airport. 27. miesiąc ze wzrostem ruchu pasażerskiego

Redakcja 02 października 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5