Partner serwisu
Biznes i przemysł

Nowy szef Airbusa

Dalej Wstecz
Data publikacji:
09-10-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Airbus Press

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Nowy szef Airbusa
fot. AirbusA380 chluba europejskiego konsorcjum.
Rada Dyrektorów Airbus wybrała Guillaume'a Faury'ego na przyszłego dyrektora generalnego Airbusa (CEO). Pięćdziesięcioletni Francuz, który obecnie pełni funkcję prezydenta Airbus Commercial Aircraft, zastąpi 59-letniego Toma Endersa, który pozostaje dyrektorem generalnym do 10 kwietnia przyszłego roku, kiedy to odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. 

Kim jest Guillaume Faury 

Guillaume Faury urodził w Normandii we Francji w 1968 roku. Jego pasja lotnicza rozpoczęła się już w dzieciństwie. Może się pochwalić, że jest wykwalifikowanym pilotem i inżynierem testowym śmigłowców z tysiącem trzystoma godzinami nalotu. Ukończył École polytechnique w Paryżu w 1990 r., a następnie z École nationale supérieure de l'aéronautique et de l'espace w Tuluzie.  

Guillaume rozpoczął karierę w 1992 r. jako inżynier testowy śmigłowca Eurocopter Tiger w Direction Générale de l'armement  (DGA), francuskiej agencji rządowej odpowiedzialnej za rozwój i zakup systemów obronnych francuskich sił zbrojnych. W latach 1998-2008 pełnił różne funkcje kierownicze w zakresie inżynierii, programów i lotów doświadczalnych Airbusa, który działał pod nazwą Eurocopter. Został wiceprezesem ds. programów i członkiem komitetu wykonawczego Eurocopter, zanim został mianowany dyrektorem wykonawczym ds. badań i rozwoju. 

Miał czteroletni okres w przemyśle samochodowym w Peugeot (2009-13), francuskim producencie motoryzacyjnym, awansując na stanowisko wiceprezesa ds. badań i rozwoju oraz członka zarządu firmy. Kierował z sukcesami między innymi badaniami nad silnikami hybrydowymi Peugeota. 

Do niedawna był prezesem i dyrektorem generalnym Airbus Helicopters (2013-2018). Przeprowadził firmę przez najgorszy okres dla branży helikopterowej od dziesięcioleci, restrukturyzując system produkcyjny i wprowadzając nowe technologie do fabryk.  

Jako prezes Airbus Helicopters kierował projektowaniem i rozwojem śmigłowca średniego zasięgu H160, który ma wejść na rynek w 2020 r. Nadzorował również w pierwszych fazach rozwoju  "CityAirbus", przedsięwzięcie mające na celu stworzenia miejskiego statku powietrznego pionowego startu i lądowania. Pierwsze loty demonstracyjne mają się odbyć w nadchodzących miesiącach.

Guillaume Faury od lutego tego roku jest dyrektorem Airbus Commercial Aircraft. W tej roli modernizuje system produkcyjny, rozpoczynając największy wzrost produkcji samolotów w historii firmy. Jednym z jego priorytetów jest poprawa efektywności środowiskowej produktów Airbusa poprzez zmniejszenie emisji w całej emisji spalin, podniesienie efektywności zużycia paliwa w samolotach i, w dłuższej perspektywie, zaprojektowanie nowej generacji „czystszych” odrzutowców pasażerskich.

– Jestem zaszczycony, że zostałem wybrany przez zarząd, by prowadzić tę niezwykłą firmę. Z niecierpliwością oczekuję podjęcia nowego wyzwania, polegając na wyjątkowej wiedzy i zaangażowaniu wszystkich osób z Airbusa na całym świecie – powiedział Guillaume Faury. – Przez najbliższe miesiące pozostaję w pełni zaangażowany w kierowanie działalnością Commercial Aircraft, dbając o to, by zadowolić naszych klientów. 

Szykują się kolejne zmiany w zarządzie 

Denis Ranque, prezes zarządu Airbus, z zadowoleniem przyjął wolę pozostałych członków Rady Dyrektorów. 

– Przygotowaliśmy się starannie do tej sukcesji, osiągając konsensus po dokładnym zbadaniu wszystkich potencjalnych kandydatów, wewnętrznych i zewnętrznych. Cieszymy się, że za sterami zasiądzie ktoś taki jak  Guillaume. Jego obycie w światowym biznesie, rozległe doświadczenia, silna osobowość i prosty styl przywództwa sprawiają, że jest on idealnym kandydatem dla Airbusa – prezes nie zapomniał podziękować odchodzącemu ze stanowiska Niemcowi. – Zarząd jest bardzo wdzięczny Tomowi Enderowi, który od prawie dwóch dekad służył Airbusowi. Strategiczne, strukturalne i związane z zarządzaniem transformacje firmy w ostatnich latach są owocem przywództwa Toma. 

Denis Ranque będzie nadal pełnił funkcję przewodniczącego rady dyrektorów do końca swojego mandatu w kwietniu 2020 r. Po siedmiu latach pełnienia funkcji przewodniczącego, Denis Ranque zapowiedział odejście z zarządu. Rada rozpocznie proces wyboru nowego przewodniczącego we właściwym czasie, uwzględniając zawartą w przepisach zasadę międzynarodowej różnorodności kadry kierowniczej.
Airbus to drugi po amerykańskim Boeingu producent samolotów na świecie. Po powstaniu w 2000 roku z fuzji trzech przedsiębiorstw europejskich: niemieckiej DASA, francuskiej Aerospatiale Matra oraz hiszpańskiej CASA, koncern szybko osiągnął bardzo silną pozycję na rynku maszyn tworzonych na potrzeby rynku cywilnego, wojskowego oraz kosmicznego. Firma pod koniec 2017 roku zatrudniała na całym świecie sto trzydzieści cztery tysiące pracowników.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Airbus sprzedał w sierpniu 117 samolotów i dostarczył 52 maszyny

Biznes i przemysł

Airbus sprzedał w sierpniu 117 samolotów i dostarczył 52 maszyny

Rafał Dybiński 08 września 2023

Airbus: Liczymy, że w końcu dostarczymy nowe samoloty do LOT-u

Biznes i przemysł

Mniejszy zysk i większe przychody Airbusa w półroczu 2023

Biznes i przemysł

Program airbusa A350XWB przekroczył 1000 sprzedanych samolotów

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Airbus sprzedał w sierpniu 117 samolotów i dostarczył 52 maszyny

Biznes i przemysł

Airbus sprzedał w sierpniu 117 samolotów i dostarczył 52 maszyny

Rafał Dybiński 08 września 2023

Airbus: Liczymy, że w końcu dostarczymy nowe samoloty do LOT-u

Biznes i przemysł

Mniejszy zysk i większe przychody Airbusa w półroczu 2023

Biznes i przemysł

Program airbusa A350XWB przekroczył 1000 sprzedanych samolotów

Biznes i przemysł

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5