Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Nowy Dreamliner dołączy do floty LOT. Na razie problemy w Budapeszcie


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-11-23 13:51
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowy Dreamliner dołączy do floty LOT. Na razie problemy w Budapeszcie
fot. PLL LOT
Polskie Linie Lotnicze LOT musiały czasowo wyłączyć z eksploatacji trzy Dreamlinery. Taki krok spowodowany jest wadliwymi silnikami Rolls-Royce’a, które mają w tym czasie zostać naprawione bądź wymienione przez producenta. Niestety, oznacza to przejściowe kłopoty w budapesztańskiej bazie przewoźnika.
Narodowy przewoźnik wycofał trzy Dreamlinery: SP-LRB, SP-LRD oraz SP-LRF i z tego powodu był zmuszony do zawieszenia w grudniu tego roku czterech rotacji Budapeszt – Nowy Jork (JFK) i dwóch rotacji Budapeszt – Chicago. W nadchodzącym miesiącu LOT zredukuje więc ¼ oferty dalekodystansowej. Pozostałych 12 rotacji dalekodystansowych i sześć rotacji z Budapesztu ma zostać wykonanych zgodnie z planem.

Dodatkowo w dniach 2-13 grudnia Boeing 767-300ER od EuroAtlantic Airways zostanie przebazowany do Warszawy, a rejsy z Budapesztu będzie obsługiwał Boeing 787 Dreamliner – z Budapesztu, skąd oferta zostanie zredukowana, będzie więc latał nowocześniejszy samolot.

W nowym roku będzie lepiej

LOT przekonuje, że trudna sytuacja jest przejściowa. – Zakładamy, że sytuacja poprawi się na początku przyszłego roku. Na początek lutego zaplanowana jest dostawa kolejnego samolotu Boeing 787 Dreamliner, czwartego w wersji 787-9 (to model większy, z 294 fotelami na pokładzie). To będzie też 12. Dreamliner we flocie LOT-u w ogóle. Dostawy pozostałych trzech są zaplanowane na drugą połowę 2019 roku – komentuje dla Rynku Lotniczego Konrad Majszyk z biura prasowego PLL LOT.

Dodatkowo z ustaleń z Rolls-Roycem wynika, że na początku roku – niezależnie od dostaw floty – powinna się zwiększyć liczba dostępnych silników. – To dobra wiadomość. Przypominam, że w związku z globalnym charakterem problemu czas oczekiwania na naprawę lub wymianę silników trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy – dodaje Majszyk.

Sytuacja jest jednak dynamiczna – producent, mając świadomość problemu z silnikami Trent 1000, wyznaczył liniom lotniczym, w tym LOT-owi, harmonogram badania stanu silników będących we flocie – tzw. boroskopii. – W przypadku pozytywnego wyniku badania silniki otrzymują od producenta tzw. dopuszczenie do wykonania określonej liczby cykli (startów i lądowań) do kolejnego badania. W przypadku negatywnego silniki są demontowane i podlegają wymianie lub naprawie przez Rolls-Royce’a w fabryce w Wielkiej Brytanii – mówi.

LOT jest w kontakcie z Rolls-Roycem

Przewoźnik podkreśla, że dokłada wszelkich starań, by konieczność wyłączenia z eksploatacji Dreamlinerów miała jak najmniejszy wpływ na regularność i siatkę połączeń. W związku z tym LOT podjął decyzję o pozyskaniu w ramach tzw. ACMI (leasingu krótkoterminowego) zastępczego samolotu szerokokadłubowego – Boeinga 767-300ER od EuroAtlantic Airways (do 15 listopada dla LOT latał też Airbus 340-300 od przewoźnika Hi Fly Malta).

– W sprawie silników Rolls-Royce’a jesteśmy w ścisłym kontakcie z producentem. Zasada jest prosta: mniej latasz – mnie zarabiasz. Każdy przestój z powodu silników oznacza dla przewoźnika utracone przychody. Monitorujemy działania Rolls Royce’a i egzekwuje rekompensaty finansowe z tytułu utraconych przychodów i kosztów dodatkowych umów na tymczasowy leasing samolotów – podsumowuje Konrad Majszyk.

Problemy na całym świecie

Problemy z silnikami Rolls-Royce Trent 1000 mają charakter globalny i polegają na wcześniejszym, niż zakładał producent zużywaniu się łopatek silnika. W związku z tym obecnie wycofanych z eksploatacji jest ponad 50 Boeingów 787 Dreamliner kilkunastu linii lotniczych na całym świecie. W przyszłości ten problem potencjalnie może dotyczyć każdego przewoźnika posiadającego we flocie samoloty z silnikami Rolls Royce’a.

LOT przekonuje, że sytuacja nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa rejsów. Bieżące parametry i praca każdego z silników typu Trent 1000 jest ściśle monitorowana przez systemy pokładowe samolotu, następnie w czasie rzeczywistym dane te są wysyłane i analizowane przez Rolls-Royce’a w ramach tzw. Engine Health Monitoring. EHM pozwala na wykrycie ewentualnych zakłóceń pracy silnika z wyprzedzeniem.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
OPZZ wspiera związkowców. Szumlewicz: Polityka PPL-u jest antypracownicza

Prawo i polityka

OPZZ wspiera związkowców. Szumlewicz: Polityka PPL-u jest antypracownicza

Emilia Derewienko 23 listopada 2018

Prezes PPL: Na strajku w LOT straciliśmy 300 tys. zł. Premie będą niższe

Prawo i polityka

Prezes PPL: Na strajku w LOT straciliśmy 300 tys. zł. Premie będą niższe

Emilia Derewienko, Łukasz Malinowski 23 listopada 2018

LOT otwiera zimowe kierunki czarterowe. W ofercie Rio, Bangkok, Mombasa

Biznes i przemysł

LOT otwiera zimowe kierunki czarterowe. W ofercie Rio, Bangkok, Mombasa

Emilia Derewienko 22 listopada 2018

 

LOT: Embraery 190 lecą do Polski

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Embraery 190 lecą do Polski

12 grudnia 2018

Listopad w wykonaniu Grupy Lufthansa

Biznes i przemysł

Listopad w wykonaniu Grupy Lufthansa

12 grudnia 2018

Bankructwo czarterowego przewoźnika PrivatAir

Pasażer i linie lotnicze

Bankructwo czarterowego przewoźnika PrivatAir

12 grudnia 2018

Cztery E190 dla WDL Aviation

Biznes i przemysł

Cztery E190 dla WDL Aviation

12 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5