Partner serwisu
Biznes i przemysł

NASA gotowa do lotu na Marsa w celu zbadania jego wnętrza

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
04-04-2018
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
NASA

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
NASA gotowa do lotu na Marsa w celu zbadania jego wnętrza
fot. NASA
NASA niedługo wyruszy w podróż, aby zbadać wnętrze Marsa. Agencja kosmiczna zorganizowała konferencję prasową w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii, opisując kolejną misję na Czerwonej Planecie.

Zaplanowana na start już 5 maja, eksploracja wnętrza NASA przy użyciu badań sejsmicznych, geodezyjnych i termicznych (InSight), stacjonarnego lądownika, będzie pierwszą w historii misją poświęconą badaniu głębokiego wnętrza Marsa. Będzie to także pierwsza misja NASA od czasu lądowań Apollo na Księżycu, aby umieścić sejsmometr, urządzenie mierzące wstrząsy na powierzchni innej planety.

Dla Bruce'a Banerdta z JPL, głównego badacza dla InSight, jest to także praca z zamiłowania. Banerdt pracował ponad 25 lat, aby misja stała się rzeczywistością. - W pewnym sensie InSight jest jak naukowy wehikuł czasu, który przyniesie informacje o najwcześniejszych etapach formowania się Marsa 4,5 miliarda lat temu" - powiedział Banerdt. "Pomoże nam to nauczyć się, jak powstają skaliste ciała, w tym Ziemia, jej księżyc, a nawet planety w innych układach słonecznych.

InSight zawiera zestaw czułych przyrządów do zbierania danych i w przeciwieństwie do misji łazika, instrumenty te wymagają stacjonarnego lądownika, z którego mogą być ostrożnie umieszczone na powierzchni Marsa i pod nią.

W pewnym sensie Mars jest egzoplanetą obok - pobliskim przykładem połączenia gazu, pyłu , ciepła i rozmieszczenia się ich w planecie. Patrzenie w głąb Marsa pozwoli naukowcom zrozumieć, jak różna jest ich skorupa, płaszcz i rdzeń z Ziemi.

NASA nie jest jedyną agencją zainteresowaną misją. Kilku europejskich partnerów włączyło instrumenty lub komponenty instrumentów do misji InSight. Francuskie Centrum Narodowe d'Etudes Spatiales przewodziło wielonarodowemu zespołowi, który zbudował ultra-wrażliwy sejsmometr do wykrywania trzęsień ziemi. Niemieckie Centrum Aeronautyczne (DLR) opracowało sondę termiczną, która może zakopać się na głębokości do 16 stóp (5 metrów) pod ziemią i mierzyć ciepło płynące z wnętrza planety.

"InSight to prawdziwie międzynarodowa misja kosmiczna" - powiedział Tom Hoffman, kierownik projektu w JPL. "Nasi partnerzy dostarczyli niezwykle przydatne instrumenty, które umożliwią zdobycie unikalnej wiedzy po naszym lądowaniu".

Obecnie InSight jest w bazie sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii w trakcie finalnego przygotowania przed startem. W środę zakończyło się to, co nazywa się testem wirowania: cały statek kosmiczny jest obracany z dużą prędkością, aby wyznaczyć jego środek ciężkości.

To bardzo istotne dla jego wejścia i lądowania na Marsie w listopadzie, powiedział Hoffman. W następnym miesiącu sonda zostanie zamontowana na rakiecie, połączenia między nimi zostaną sprawdzone, a zespół startowy przejdzie szkolenie końcowe.

"Ten następny miesiąc będzie ekscytujący" - powiedział Banerdt. "Mamy do wykonania ostatnią pracę, ale jesteśmy prawie gotowi do lotu na Marsa."

JPL zarządza projektem InSight dla Dyrekcji Naukowej NASA w Waszyngtonie. Lockheed Martin Space w Denver zbudował i przetestował statek kosmiczny. InSight jest częścią programu Discovery NASA, który jest zarządzany przez agencję Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama.
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5