Partnerzy serwisu:
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Najlepsze pierwsze półrocze w historii Katowice Airport


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2019-07-26 14:37
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Katowice Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Najlepsze pierwsze półrocze w historii Katowice Airport
fot. Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice
W pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku w ruchu ogółem obsłużono w Porcie Lotniczym Katowice ponad 2,02 mln podróżnych, to jest o 41,5 tys. więcej (+2,1 proc.) w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.
W pierwszym półroczu 2019 roku z siatki połączeń regularnych pyrzowickiego lotniska skorzystało 1 330 861 osób, to jest o 6 151 więcej (+0,5 proc.) w porównaniu z pierwszym półroczem ub.r. W ruchu czarterowym obsłużono 691 823 pasażerów, to jest o 35 707 więcej (+5,4 proc.) niż w ciągu sześciu pierwszych miesięcy 2018 roku.

Pierwsze pół roku zakończyło się w Katowice Airport rekordowym wynikiem w segmencie cargo. Łącznie przewieziono 9 768 ton frachtu, to jest o 447 ton więcej (+4,8%) w porównaniu z sześcioma pierwszymi miesiącami ubiegłego roku.

– Po stabilizacji ruchu w pierwszym kwartale, w drugim linie lotnicze zanotowały w Katowice Airport wzrost ruchu. Od kwietnia do czerwca z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało 1,315 milion pasażerów, to jest o 41 tysięcy więcej niż przed rokiem. Wzrosła liczba pasażerów obsługiwanych w ruchu rozkładowym, było ich 761 tysięcy to jest o 23 tysiące więcej. Dobry wynik przewozów z Pyrzowic zanotowały też biura podróży i pracujące dla nich linie czarterowe. W drugim kwartale, w ruchu czarterowym, odnotowaliśmy 550 tys. pasażerów, to jest o ponad 18 tys. więcej w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Drugi kwartał to także wzrost ruchu cargo na poziomie prawie 6% i to pomimo wyraźnego, europejskiego trendu spadku przewozów towarowych, który według danych ACI Europe trwa od ośmiu miesięcy – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządzającego Katowice Airport.

Jak dodaje, pewne sygnały płynące z rynku spowodowały, że postanowiono zweryfikować prognozę przewozów w ruchu pasażerskim na rok 2019. – Aktualnie, w porównaniu z 2018 rokiem, spodziewamy się w skali roku wzrostu ruchu ogółem na poziomie około 2 proc. Głównym powodem mniejszej niż zakładaliśmy, rocznej dynamiki wzrostu, będzie słabszy szczyt sezonu czarterowego. Na bazie aktualnie dostępnych danych przewidujemy, że w trzecim kwartale linie lotnicze przewiozą z i do Katowice Airport o około 5% mniej pasażerów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Czynnikiem, który ma znaczący wpływ na tę sytuację, jest niedobór samolotów na rynku czarterowym, który spowodowany jest przedłużającym się uziemieniem Boeingów 737 Max. Dotyczy to całego polskiego rynku ale Pyrzowic najbardziej, a to w związku z tym, że port jest krajowym liderem w segmencie czarterów. W Pyrzowicach ruch pasażerski do trendu wzrostowego wróci pod koniec roku, a to dzięki uruchomieniu bazy Ryanaira na naszym lotnisku, co wiąże się z otwarciem na przełomie października i listopada aż dwunastu nowych połączeń regularnych. Przypomnę, że Ryanair rozpocznie loty na takich trasach jak: Bolonia, Brindisi, Cork, Dortmund, Göteborg, Katania, Kijów, Kolonia/Bonn, Manchester, Odessa, Oslo-Torp i Pafos. W cargo druga połowa roku zazwyczaj jest lepsza od pierwszej, a dzięki piątej, nowej regularnej trasie towarowej, która wystartowała w maju, jest potencjał dalszego wzrostu w tym segmencie – stwierdził prezes GTL-u.

Od końca marca 2019 roku w Katowice Airport obowiązuje letni rozkład lotów. W jego ramach z Katowice Airport dostępne jest 111 tras regularnych i czarterowych do 99 lotnisk w 29 państwach na 3 kontynentach – w Europie, Azji i Afryce. W siatce połączeń regularnych w rozkładzie lato 2019 z Katowice Airport dostępne są cztery nowości, wszystkie oferowane przez linię lotniczą Wizz Air. Wśród nich są dwie trasy sezonowe: Santander (od 15 czerwca br.) i Valencia/Castellón (od 17 czerwca br.) oraz dwie całoroczne: Fuerteventura (od 25 kwietnia br.) i Alesund (od 13 września br.).

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2018 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
airBaltic: Duże wzrosty w czerwcu i w I półroczu

Pasażer i linie lotnicze

airBaltic: Duże wzrosty w czerwcu i w I półroczu

Piotr Bożyk 18 lipca 2019

Modlin świętuje 16 mln pasażerów w ciągu 7 lat

Infrastruktura i lotniska

Modlin świętuje 16 mln pasażerów w ciągu 7 lat

Emilia Derewienko 16 lipca 2019

 

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

Pasażer i linie lotnicze

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

10 września 2019

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

Pasażer i linie lotnicze

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

10 września 2019

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

Infrastruktura i lotniska

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

09 września 2019

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

Infrastruktura i lotniska

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

09 września 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5