Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Milczarski: CPK zyskuje coraz większe zrozumienie w Europie


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-12-25 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Milczarski: CPK zyskuje coraz większe zrozumienie w Europie
fot. PLL LOT
– Centralny Port Komunikacyjny znajduje coraz większe zrozumienie w Europie – uważa Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT. Narodowy przewoźnik na samym początku nie obsłużyłby więcej niż 40% ruchu lotniczego w Porcie Solidarność.
Pierwszy samolot z nowego lotniska ma wystartować w listopadzie 2027 roku. Rząd, niezrażony tym, że projekt CPK budzi publiczne kontrowersje, realizuje kolejne kroki w celu powstania portu lotniczego między Łodzią a Warszawą. Spółka CPK sp. z o.o. została już wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, ostatnio poznaliśmy także członków zarządu nowego podmiotu, wśród nich jest specjalista ds. kolei, Piotr Malepszak. Na czele spółki stanął dr Jacek Bartosiak.

CPK nie spotkał się jednak z przychylnym odbiorem mieszkańców gminy Baranów. Inwestycja wiązać się będzie bowiem z koniecznością wykupu przez rząd ziemi i ewentualnymi wywłaszczeniami. I choć Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że wywłaszczenia stanowić będą jedynie około 10% nabytych gruntów, za ziemię będą płacić „godziwie”, a rolnicy chętni do kontynuowania działalności mogą liczyć na grunty zamienne, mieszkańcy są zaniepokojeni brakiem konkretów na temat tak wielkiego przedsięwzięcia. Resort z kolei nie zdradza kwot, przewidzianych na wykup gruntów pod budowę megalotniska. Społeczność niepokoi także fakt, że w razie podjęcia decyzji o budowie CPK na ich terenach, mieliby 120 dni na wyprowadzkę.

Pozytywnie nastawiony do projektu jest szef Polskich Linii Lotniczych LOT, Rafał Milczarski. W rozmowie z Rynkiem Lotniczym powiedział, że budowa lotniska to „znakomity projekt ekonomiczny, świetnie wpisujący się w potrzeby nie tylko polskiej, ale również europejskiej gospodarki”. – Centralny Port Komunikacyjny znajduje coraz większe zrozumienie w Europie – podkreślił prezes narodowego przewoźnika. – Uświadomiono sobie, że bez budowy kolejnych elementów infrastruktury my po prostu lotniczo się zatkamy. Nie można tego projektu przedstawiać jako „gigantomania” jednego obozu politycznego – dodał.

Milczarski stwierdził także, że budowa wielkiego portu, choć z komplikacjami, może się spokojnie powieść. – Realizacja lotniska w Istambule trwała zaledwie trzy lata – argumentował, przypominając wielki port lotniczy w Turcji, który wkrótce będzie największym tego typu obiektem na świecie. Początkowo Istanbul New Airport będzie obsługiwać do 90 mln pasażerów rocznie, z możliwością rozbudowy i zwiększenia tej liczby do 150 mln do 2023 roku.

Prezes LOT-u zadeklarował, że zrobi wszystko, aby zapewnić maksymalny przepływ informacji między PLL LOT a CPK. – Życzę spółce, żeby inwestycja się udała. Życzyłbym również wszystkim tym, którzy do tej pory poświęcali tyle energii na przeszkadzanie, aby się w ten projekt włączyli – będzie to w naszym wspólnym interesie – zaapelował do oponentów megalotniska.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PAN: Specjaliści chcą CPK, ale nie bezkrytycznie

Infrastruktura i lotniska

PAN: Specjaliści chcą CPK, ale nie bezkrytycznie

Aleksander Domański 10 grudnia 2018

Wild: CPK powinno powstać i to właśnie w Baranowie

Infrastruktura i lotniska

Wild: CPK powinno powstać i to właśnie w Baranowie

Aleksander Domański 08 grudnia 2018

Znamy członków zarządu spółki CPK

Prawo i polityka

Znamy członków zarządu spółki CPK

Emilia Derewienko 04 grudnia 2018

 

IATA: Optymistyczne prognozy na przyszły rok

Biznes i przemysł

IATA: Optymistyczne prognozy na przyszły rok

29 grudnia 2018

Dubaj: Miliardowy pasażer

Infrastruktura i lotniska

Dubaj: Miliardowy pasażer

29 grudnia 2018

Global Traveler USA nagradza PLL LOT

Pasażer i linie lotnicze

Global Traveler USA nagradza PLL LOT

28 grudnia 2018

Rynek lotniczy II Rzeczypospolitej

Biznes i przemysł

Rynek lotniczy II Rzeczypospolitej

28 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5