Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Lotnisko Heathrow apeluje do rządu o pilną rozbudowę


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-02-23 11:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lotnisko Heathrow apeluje do rządu o pilną rozbudowę
fot. Tony Hisgett, CC BY 2.0
Heathrow Airport ostrzega, że dobrobyt Wielkiej Brytanii po Brexicie może być zagrożony, chyba że rząd podejmie szybkie działania związane m.in. z rozwojem największego europejskiego portu lotniczego. Chodzi przede wszystkim o budowę trzeciego pasa startowego.
Heathrow rośnie, ale zbyt wolno

Najbardziej zatłoczone lotnisko w Europie w 2017 roku odnotowało największy wzrost ruchu pasażerskiego od pięciu lat, a wszystko to dzięki wzrostowi średniego wypełnienia samolotów. W ubiegłym roku przez Heathrow podróżowało rekordowe 78 mln podróżnych, co stanowi wzrost o 3,1 proc., przy 10,2-procentowym wzroście cargo. Jednak przedstawiciele lotniska nie spoczywają na laurach.

– Nasi rywale z Francji i Niemiec wyprzedzają nas, bo nie rośniemy tak szybko, jak oni – powiedział John Holland-Kaye, dyrektor generalny brytyjskiego lotniska i dodał: – Aby Wielka Brytania mogła się rozwijać po Brexicie, rząd musi jak najszybciej postawić na ekspansję Heathrow.

Brytyjski rząd zobowiązał się do przeprowadzenia w pierwszej połowie bieżącego roku głosowania nad deklaracją Polityki Narodowej w sprawie rozwoju Heathrow. Oczekuje się, że formalne zgłoszenie planistyczne zostanie złożone w 2020 roku, zaś uruchomienie trzeciej drogi startowej nastąpi pod koniec 2025 lub w 2026 roku.

Obawy o dotrzymanie terminów nadal aktualne

W poniedziałek Willie Walsh, dyrektor generalny IAG przyznał, że jego zaufanie do faktu, iż rozwój lotniska nastąpi w odpowiednim czasie i że koszta tej ekspansji nie wzrosną, jest znikome. IAG to spółka matka British Airways, linii lotniczych posiadających ponad połowę slotów na lotnisku Heathrow.

– Terminal 5. otrzymywał tytuł „najlepszego terminalu na świecie” pięć lat z rzędu. Heathrow uruchomił terminal 2., jak też wiele innych projektów infrastrukturalnych na czas i mieszcząc się w budżecie. Nie ma powodów do obaw, by z drogą startową miało być inaczej – kontrargumentował rzecznik prasowy Heathrow, w odpowiedzi na zarzuty Walsha.

Heathrow jest drugim najbardziej zatłoczonym lotniskiem na świecie pod względem ruchu międzynarodowego. Dubaj wyprzedził brytyjskie lotnisko w 2014 roku i od tego czasu utrzymuje pierwszą pozycję. Pod względem ruchu krajowego Heathrow zajmuje siódmą pozycję na świecie.

Heathrow apeluje o kontynuację „otwartego nieba”

W obawie przed konsekwencjami Brexitu przedstawiciele Heathrow wezwali do kontynuacji „otwartego nieba” w Europie.

– Wielka Brytania jest na drodze do odłączenia się od Unii Europejskiej. Szczególnie ważne jest, aby nie została ona odłączona od jednolitego europejskiego rynku lotniczego – podkreślają przedstawiciele Heathrow. Około 35 proc. ruchu w brytyjskim porcie odbywa się z i do krajów członkowskich UE.

Obecnie największe brytyjskie lotnisko wykorzystuje 98 procent swoich możliwości. W porównaniu z Heathrow port CDG w Paryżu ma cztery pasy a Schiphol w Amsterdamie – sześć. W Polsce lotnisko z największą liczbą pasów dorównuje lotnisku Heathrow, choć obsługuje siedmiokrotnie mniejszy ruch niż europejski gigant. Aby złagodzić skutki inwestycji dla mieszkańców, rząd zakłada budowę pasa bardziej na zachód niż dotychczas planowano i z zakazem wykonywania lotów nocnych. Mieszkańcy mają też otrzymać obietnicę, iż kolejnych pasów już tam nie będzie.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Heathrow: Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie budowy trzeciego pasa

Infrastruktura i lotniska

Heathrow: Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie budowy trzeciego pasa

Justyna Urbaniak 18 stycznia 2018

Heathrow jednym z najszybciej rozwijających się hubów cargo

Infrastruktura i lotniska

Heathrow jednym z najszybciej rozwijających się hubów cargo

Justyna Urbaniak 12 stycznia 2018

Heathrow: Wyższe opłaty środowiskowe, ale niższe opłaty pasażerskie

Infrastruktura i lotniska

Heathrow: Wyższe opłaty środowiskowe, ale niższe opłaty pasażerskie

Justyna Urbaniak 03 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS