Partnerzy serwisu:
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Lotnisko Berlin Brandenburg buduje nowy terminal dla tanich linii lotniczych


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-08-31 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lotnisko Berlin Brandenburg buduje nowy terminal dla tanich linii lotniczych
Fot. berlin-airport.de
Lotnisko Berlin Brandenburg (BER) ma pozwolenie na budowę terminalu, który zwiększy przepustowość jeszcze nieotwartego portu lotniczego o sześć milionów pasażerów. Dodatkowy terminal będzie przeznaczony dla tanich linii lotniczych.
Otwarcie nowego, stołecznego lotniska, opóźnione latami z powodu licznych problemów technicznych i złego zarządzania, było przedmiotem kpin w Berlinie i na terenie całych Niemiec. Port miał zostać otwarty w 2012 r., ale aktualną datę otwarcia wyznaczono na październik 2020 r. Choć już wiadomo, że jest ona nierealna

Zdaniem urzędników przedłużająca się budowa doprowadziła do tego, że planowane do uruchomienia 9 lat przed ostatecznie wyznaczonym terminem lotnisko nie będzie miało wystarczającej przepustowości, by poradzić sobie z oczekiwanym popytem.

Nowy terminal to konieczność

Pod koniec lipca przedstawiciele berlińskiego lotniska otrzymali pozwolenie na budowę nowego terminalu T2. Warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę była decyzja Urzędu Lotnictwa Berlin-Brandenburgia o zmianie zatwierdzenia planu. Nowy budynek przeznaczony będzie dla rosnącego ruchu tanich linii lotniczych. Zostanie on zlokalizowany przed bocznym skrzydłem głównego terminalu. Ma on być przede wszystkim funkcjonalny.

Szacowane koszty inwestycji już uległy podwojeniu, ze 100 do 200 milionów euro. Poza kosztami, problematyczny jest również naglący czas, dlatego lotnisko już przygotowuje teren pod budowę, która miałaby rozpocząć się we wrześniu. To, czy terminal będzie gotowy na planowane otwarcie BER w październiku 2020 r., nadal nie jest pewne. 

Sześć milionów pasażerów rocznie

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez lotnisko oczekuje się, że terminal będzie obsługiwać sześć milionów pasażerów rocznie. Będą one obsługiwane razem z 22 mln pasażerów, których pomieści dotychczas planowana infrastruktura portu. Do tego dochodzi jeszcze 12 mln użytkowników starego lotniska Schönefeld.

Wraz z lotniskiem Schönefeld, które będzie działać do końca 2025 r., berlińskie lotniska będą mogły pomieścić 40 milionów pasażerów rocznie. Jeśli terminal T2 nie zostanie ukończony w terminie otwarcia berlińskiego portu, lotnisko w Tegel prawdopodobnie musiałoby czasowo pozostać w eksploatacji. Zgodnie z prawem przewiduje się, że musi ono zostać zamknięte najpóźniej sześć miesięcy po całkowitym uruchomieniu nowych pasów startowych w BER.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Berlin Brandenburg będzie na razie parkingiem, nie lotniskiem

Infrastruktura i lotniska

Berlin Brandenburg będzie na razie parkingiem, nie lotniskiem

Aleksander Domański 14 sierpnia 2018

Berlin Brandenburg Airport na ukończeniu? Trwają testy lotniska

Infrastruktura i lotniska

Berlin Brandenburg Airport na ukończeniu? Trwają testy lotniska

Justyna Urbaniak 27 czerwca 2018

Raport ws. Berlin Brandenburg: Ponad 850 usterek na budowie lotniska

Infrastruktura i lotniska

Raport ws. Berlin Brandenburg: Ponad 850 usterek na budowie lotniska

Magdalena Wosińska 22 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5